Rowerowa Stolica Polski 2024: W czerwcu kręcimy kilometry dla Skarżyska!

1182
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Przez cały czerwiec będzie trwać rywalizacja o miano Rowerowej Stolicy Polski 2024. W gronie uczestników jest też Skarżysko-Kamienna, czyli my – skarżyszczanie. Już po raz piąty będziemy walczyć o jak najwyższe miejsce w kraju.

Co to jest Rowerowa Stolica Polski?

Rowerowa Stolica Polski (RSP) to rywalizacja, której pomysł narodził się w Bydgoszczy. Początkowa była to inicjatywa lokalna, a w 2019 stała się ogólnopolską. Na czym polega? Na tym, aby jeździć jak najwięcej na rowerze, zliczać przejechane dystanse za pomocą specjalnej aplikacji Aktywne Miasta, jednocześnie wybierając miasto, dla którego chce się „kręcić”. Można „kręcić” dla Skarżyska, mieszkając w dowolnym miejscu na świecie!

Po raz piąty w tej rywalizacji weźmie udział Skarżysko. Zazwyczaj zajmujemy „naste” miejsce. W zeszłym roku zajęliśmy pozycję nr 15 w Polsce.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Rowerowa Stolica Polski 2024 potrwa od 1 do 30 czerwca 2024 roku. W tym czasie zapraszamy na rowery. Można zbierać kilometry indywidualnie, można  towarzystwie, a można też podczas lokalnych imprez rowerowych. Ich lista jest poniżej.

Jeździmy więc dla Skarżyska, ale też i dla siebie. Najlepsze miasta w Polsce otrzymają nagrody od organizatora, a  Skarżysku i Powiecie Skarżyskim czekać będą gadżety RSP, a najlepszych troje wśród kobiet i mężczyzn nagrody ma zagwarantowane. Po zakończeniu całej rywalizacji odbywa się u nas uroczyste zakończenie. Więcej szczegółów poznamy wkrótce.

Jak jeździć w Rowerowej Stolicy Polski 2024?

Poza oczywistym, czyli posiadaniem roweru i innych niezbędnych rzeczy, jak odzież, kask itp., należy zainstalować na smartfonie aplikację AKTYWNE MIASTA ze sklepu Google Play lub AppStore.

Potem trzeba wybrać z listy miast Skarżysko. Można też wybrać podgrupę, w tym dla mieszańców ościennych gmin, które chcą jeździć naręcz Skarżyska (wybieramy miasto Skarżysko–Kamienna, grupa Powiat Skarżyski, w podgrupach wybieramy gminę). Można też tworzyć własne grupy.

Potem pozostaje już tylko uruchamiać aplikację wsiadając na rower. Kilometry będą przeliczane na punkty z uwzględnieniem współczynnika określonego na podstawie liczby mieszkańców. W rywalizacjach indywidualnych uwzględniane będą kilometry.

W razie problemów z działaniem aplikacji, jak na przykład naliczanie kilometrów, organizator przygotował tutoriale. Zobacz niżej w „ABC Rowerowej Stolicy Polski 2024”.

Organizatorzy apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa, ostrożną jazdę z zachowania przepisów oraz odpowiednie ubranie z kolorach widocznych dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że to przede wszystkim ma być dobra zabawa!

Gdzie szukać informacji o Rowerowej Stolicy Polski 2024?

Po najważniejsze informacje dotyczące Rowerowej stolicy Polski zapraszamy na ProSkarżysko i nasze media społecznościowe.

Szczegółowych informacji prosimy szukać tutaj:

Strona RSP: https://aktywne.miasta.pl/

Grupa RSP Skarżysko na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/771635006810860

Profil MCSiR Skarżysko-Kamienna na Facebooku: https://www.facebook.com/mcsir.skarzyskokamienna

Mailowe wsparcie w razie problemów: support@aktywne.miasta.pl

Informacji udziela też lokalny koordynator Rowerowej Stolicy Polski w Skarżysku, którym jest Zbigniew Biber, pracownik Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Można się z nim kontaktować pod numerem 797 112 002, na przykład chcąc założyć grupę w ramach rywalizacji.

Gdzie i z kim jeździć w Rowerowej Stolicy Polski 2024?

Kilometry można zbierać wedle uznania, zarówno jeżdżąc samodzielnie, jak i w grupach. Zachęcamy do udziału w inicjatywach, które odbywają się akurat w tym czasie, jak również w takich, które będą organizowane specjalnie na potrzeby tegorocznej rywalizacji RSP.

Oto ich kalendarz:

1 czerwca 2024 – Nocna jazda ulicami Skarżyska – nieoficjalna inauguracja RSP. Zbiórka chętnych 31 maja 2024 r. o godz. 23.40 przed halą sportową MCSiR.

1 czerwca 2024 – Inauguracja rywalizacji Rowerowej Stolicy Polski w Skarżysku. Zbiórka o godz. 10.00 – parking przed halą sportową MCSiR (trasa około 30 kilometrów).

8 czerwca 2024 – XXV Skarżyski Rajd Rowerowy

16 czerwca 2024 – Rajd rowerowy Skarżysko–Kamienna – Piekło Niekłańskie –Skarżysko–Kamienna.
Start: godz. 9.00 przy hali MCSiR; powrót ok. 13.00–14.00.
Dystans: ok. 60 km.
Trudność: Trasa wymagajaća, dla bardziej zaprawionych rowerzystów.
Trasa: Skarżysko, Bliżyn, Sorbin, Odrowążek, Niekłań, Antoniów, Rędocin, Mroczków, Bliżyn, Skarżysko.

22 czerwca 2024 – Kręcimy wokół Rejowa (szczegóły wydarzenia wkrótce)

23 czerwca 2024 – Rajd Rowerowy Skarżysko-Kamienna – zalew Lubianka Starachowice – Skarżysko-Kamienna (szczegóły wydarzenia wkrótce)

30 czerwca 2024 – kliknij po szczegóły: XX Suchedniowski Rajd Rowerowy 2024

Przez cały czerwiec będą ponadto organizowane popołudniowe jazdy, o których będzie można się dowiedzieć na bieżąco z Facebooka – profile Rowerowa Stolica Polski Skarżysko-Kamienna oraz MCSiR Skarżysko-Kamienna.

Zachęcamy do skorzystania ze skarżyskich rowerów miejskich podczas Rowerowej Stolicy Polski:

Sezon 2024 rozpoczęty i rowery miejskie znów na ulicach Skarżyska. Hulajnogi też już są

ABC Rowerowej stolicy Polski 2024:

Aktualizacja aplikacji

Jeżeli już posiadasz naszą aplikację pamiętaj, aby sprawdzić czy Twoja wersja aplikacji jest aktualna. Jeżeli nie, zmień to i koniecznie dokonaj aktualizacji. Wersję swojej aplikacji możesz sprawdzić w Sklep Play lub AppStore.

Sposób logowania

W aplikacji są 3 możliwości założenia konta. Pierwsza to rejestracja poprzez aplikację i nadanie loginu oraz hasła. Druga opcja to założenie konta wykorzystując swój osobisty profil na Facebooku i trzecia opcja to założenie konta poprzez konto Google.

Pamiętaj w jaki sposób wybrałeś logowanie do aplikacji, aby w momencie wylogowania nie używać innego sposobu logowania. Jeżeli logowałeś się np.: za pomocą loginu i hasła, a teraz Facebooka to stworzysz nowe konto, z nowym nr ID użytkownika i nie będziesz mieć dostępu do swojej historii.

Jak dołączyć do rywalizacji?

Znajdź i pobierz aplikację „Aktywne Miasta” z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub AppStore). Dokonaj rejestracji użytkownika i z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – „Trening RSP dla Miast” lub „Trening RSP dla Gmin”. Aby dołączyć do rywalizacji z listy rozwijanej – wybierz miasto lub gminę – dla którego chcesz kręcić kilometry. W kolejnym kroku – wybierz grupę – z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji!

Zmiana miasta/ gminy i grupy

Podczas Treningu możesz swobodnie zmieniać wybrane pierwotnie miasto/ gminę oraz grupę, dla której kręcisz. Pamiętaj, że zgodnie z regulaminem w momencie zmiany grupy Twoje dotychczasowe kilometry zostają w starej grupie i w nowej zaczynasz od zera. Oczywiście Twój „licznik” indywidualny będzie uwzględniał wszystkie pokonane kilometry uwzględnione w rywalizacji.

Kto może dodać miasto/gminę jeżeli nie ma go na liście RSP?

Może uczynić to tylko Prezydent/Wójt/Burmistrz lub wskazana przez niego jednostka organizacyjna. Każde Miasto i Gmina musi podpisać z organizatorem bezpłatną umowę o współpracy.

Próby oszustwa

W przypadku wykrycia przez aplikację podejrzanego treningu, np. ze względu na nadmierną prędkość Twój trening zostanie zapisany jedynie w twojej historii treningów i nie będzie brany pod uwagę w Rywalizacji!

Uruchamianie aplikacji i modułu GPS w pomieszczeniach, szkołach, garażach czy na klatkach schodowych może zostać zakwalifikowane, jako próba oszustwa. Pamiętajcie, że to przede wszystkim zabawa, a dopiero potem rywalizacja! Przestrzegajmy zasad FAIR PLAY i wspólnie bawmy się dobrze!

Ograniczony czas trwania treningu

Trening w rywalizacji nie może trwać dłużej niż 24h. Treningi, które będą dłuższe niż 24h zostaną automatycznie zamknięte z uwzględnieniem pokonanego dystansu, który zostanie dodany do rankingu. Automatyczne zamknięcie treningu może powodować brak informacji o spalonych kaloriach w aktywności.

Dla jakiego miasta/ gminy kręcisz?

Warto sprawdzić, w aplikacji w zakładce – PANEL UŻYTKOWNIKA do jakiego miasta/ gminy zapisaliśmy się na etapie rejestracji. Warto wybrać miasto/gminę swojego zamieszkania lub dla którego zbiera się kilometry, ponieważ lokalni organizatorzy RSP mogą organizować akcje, gry i zabawy skierowane do użytkowników z konkretnych miast/ gmin, a osoby przypisane do innego ich nie zobaczą.

Czy można brać udział w obu rywalizacjach: „RSP dla miast” i „RSP dla gmin”?

Nie można.

Co zrobić, aby Twój telefon współpracował z aplikacją?

Aplikacja jest jednakowa dla wszystkich, ale telefony, na których jest instalowana są już różne i z klucza (systemowo) mogą blokować naszą aplikacje. Sugerujemy, aby każdy kto instaluje naszą aplikację lub posiada ją już na swoim telefonie zweryfikował ustawienia swojego smartphona. W pierwszej kolejności należy wejść w ikonkę zębatki na głównym ekranie aplikacji. W ostatniej sekcji znajdują się ustawienia, te podświetlone na czerwono należy zmienić.

Instrukcje dla 5 najbardziej popularnych modeli telefonów znajdziecie tutaj: https://drive.google.com/drive/folders/1Xhz_VMudHpViEUJVwg_VtKMjq3L0E––N?usp=share_link

Podstawowym krokiem do poprawnego działania aplikacji jest wyłączenie oszczędzania baterii w swoim telefonie, oraz sprawdzenie, czy aplikacja może działać w tle. W większości telefonów ustawienia te można sprawdzić w następujący sposób: ustawienia, aplikacje, Aktywne Miasta, bateria i tutaj należy odszukać funkcję działania w tle.

Dodatkową opcją, która możecie zastosować jest wyczyszczenie pamięci podręcznej dla aplikacji, która pozwoli na jej szybsze działanie (opcja dla starych użytkowników).

W przypadku wątpliwości, zawsze można w aplikacji zajrzeć do działu POMOC i artykułu PROBLEMY Z ZAMYKAJĄCĄ SIĘ APLIKACJĄ, który w szybki i przejrzysty sposób przestawia jak problem rozwiązać.

Jak liczone są punkty w Rywalizacji?

W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast.

Termin synchronizacji treningu

Przejazd uczestnika musi zostać zsynchronizowany w ciągu 24 godzin po jego ukończeniu. Po upływie tego czasu przejazd zostaje automatycznie zapisany w twojej historii treningów i nie będzie brany pod uwagę w Rywalizacji! W uzasadnionych przypadkach Organizator ma prawo zaliczyć przejazd jeżeli został uprzednio poinformowany o możliwości późniejszej synchronizacji treningów np.: ze względu na brak Internetu poza granicami naszego kraju.

Czy aplikacja działa bez włączonego Internetu?

Tak. Aplikacja działa bez Internetu, jednak to może powodować zmniejszenie dokładności lokalizacji. W przypadku nawet czasowego braku Internetu, punkty GPS są zapisywane lokalnie na urządzeniu i po ponownym odpaleniu aplikacji, pobiera ona dane GPS i przesyła na serwer. Jeżeli uczestnik wykonuje trening bez włączonej transmisji danych i jego trening zostanie zsynchronizowany po upływie 24h od jego ukończenia, aktywność ta nie będzie brana pod uwagę w rankingach.

Czy aplikacja działa w tle?

Tak. Aplikacja działa w tle i zapisuje treningi. Pamiętajcie jednak, że jeżeli sami „zabijecie apkę” lub zrobi to Wasz telefon, to aplikacja przestanie działać i zapisywać trening.

Czy można przesyłać treningi pomiędzy aplikacją AM a innymi znanymi aplikacjami?

Uczestnik może zaimportować inny przejazd rowerowy z aplikacji/urządzenia GARMIN do rywalizacji do 24 h od jego zakończenia pod warunkiem, że ten nie był poprzednio ręcznie edytowany przez użytkownika. Dotyczy to również dodania zdjęcia, nadania nazwy przejazdu itd.

Aby dokonać synchronizacji z GARMINEM należy wejść w zakładkę AKTYWNOŚĆ (w dolnym panelu aplikacji) – kliknąć ikonę „ustawienia” (w prawym górnym rogu) i „połączyć” z Garmin Connect.

W przypadku braku automatycznej synchronizacji można skorzystać z naszej instrukcji jak zrobić to ręcznie tutaj: https://drive.google.com/file/d/1_hkN3DMXW6380yzBtz6OuZ5zO2aZlw9r/view?usp=share_link

Uwaga: aktywność Trenażer, rower elektryczny na Garminie nie jest uwzględniana w naszej aplikacji i rywalizacji!

Problem dublowania treningów

Uczestnikowi, który dokonał synchronizacji aplikacji z GARMIN CONNECT i jednocześnie używa aplikacji Aktywne Miasta, powodując dublowanie treningów w rywalizacji, zostanie zaliczony losowo wybrany przez system trening. W przypadku, gdy takie dublowanie treningów nie zostanie automatycznie wyłapane przez system, Organizator może dokonać ręcznej weryfikacji i w momencie wykrycia dublowania treningu, użytkownik zostanie usunięty z rywalizacji.

Czy w przypadku, kiedy użytkownik Aplikacji przyłączył się do Treningu w trakcie jego trwania, czyli po 1 czerwca, jego kilometry kręcone wcześniej będą brane pod uwagę w Rywalizacji?

Nie, kilometry na poczet Rywalizacji liczone są dopiero od momentu przyłączenia się do rywalizacji!

Kontakt

W razie problemów prosimy o kontakt na adres: support@aktywne.miasta.pl lub do koordynatora lokalnego w Skarżysku-Kamiennej, którym jest Zbyszek Biber, nr tel. 797 112 002.

Zachęcamy do udziału!

rowerowa stolica polski 2024 skarzysko
Rowerowa Stolica Polski 2024 – kręcimy kilometry dla Skarżyska!

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to