Architektura Skarżyska na wystawie i w książce „Ruch tektoniczny”. Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza

1219
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Architektura Skarżyska-Kamiennej i innych miast województwa świętokrzyskiego jest tematem dwóch inicjatyw. To wystawa i książka o tym samym tytule „Ruch tektoniczny”.

Czy architektura Skarżyska i innych miast i miasteczek Świętokrzyskiego może być przedmiotem wystawy lub tematem książki? Jak najbardziej tak! To właśnie obiekty naszego regionu są bohaterami dwóch inicjatyw, które łączy wspólna nazwa – Ruch tektoniczny.

Ruch tektoniczny – architektura Świętokrzyskiego

Tak organizator inicjatywy „Ruch tektoniczny”, czyli Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, przedstawia nasz region:

Świętokrzyskie to jeden z najstarszych geologicznie obszarów Europy. Na niewielkiej powierzchni są widoczne skały i skamieniałości pochodzące ze wszystkich okresów geologicznych. Region obfituje w bogactwa mineralne – od złóż piaskowców, wapieni oraz rud żelaza, miedzi czy ołowiu po unikatowy krzemień pasiasty. To tutaj odkryto i sklasyfikowano jako najstarsze znane człowiekowi tropy zwierząt lądowych na świecie. Można więc powiedzieć, że wszyscy pochodzimy spod Kielc. Jednocześnie o tym regionie i jego architekturze wiemy niewiele.
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wydarzenie składa się z dwóch elementów. Jeden to książka „Ruch tektoniczny”, którą napisał Kacper Kępiński, a druga to wystawa, która będzie mieć kilka odsłon. Pierwsza właśnie trwa w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Kolejna będzie w Ostrowcu Świętokrzyskim, a potem najprawdopodobniej powędruje ona do Starachowic. Czy będzie w jeszcze kolejnych miastach, na przykład Skarżysku? To się okaże za jakiś czas.

Zarówno wystawa, jak i książka, to dwa miejsca, gdzie można poznać to, co ważne w świętokrzyskiej architekturze. Jak podkreślają autorzy wystawy i Kacper Kępiński, autor książki, nie jest to jednakże zbiór najlepszych przykładów architektury regionu. Poza prawdziwymi perełkami są też i nie najlepsze realizacji. Jednak taka była idea inicjatywy – przedstawić świętokrzyską architekturę taką, jak ona jest w rzeczywistości.

Jak podkreśla Kacper Kępiński, nie wszystkie przedstawione przez niego przykłady architektury są wybitne. Jak mówi, są też w jego książce okropne budynki, ale są one znakiem czasów. Za nie do końca udany projekt autor uważa choćby niedawno ukończony budynek mauzoleum w Michniowie.

Architektura Skarżyska w „Ruchu tektonicznym”

Wśród miast poddanych kwerendzie przez autorów wystawy i książki musiało się siłą rzeczy znaleźć się także Skarżysko. Więcej obiektów znajduje się w książce, ale i na wystawie też skarżyszczanie poczują się swojsko.

W książce „Ruch tektoniczny” przedstawione skarżyskie obiekty i miejsca to:

  • osiedle Milica
  • Zakładowy Dom Kultury, czyli obecne Miejskie Centrum Kultury
  • Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie
  • kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – popularnie zwany klasztorkiem
  • kościół pw. św. Brata Alberta

Ponadto jest też ujęty jeszcze jeden obiekt z Powiatu Skarżyskiego, Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie, a w kontekście ww. wspomniane są też skarżyskie osiedla, Przydworcowe i Skałka, nasze domy towarowe czy budynki administracyjne, w tym urząd miasta przy ulicy Sikorskiego.

Zobacz relację ze spotkania autorskiego z Kacprem Kępińskim, autorem książki „Ruch tektoniczny”, w Skarżysku-Kamiennej:

Ruch tektoniczny i ożywiona dyskusja w Skarżysku. Kacper Kępiński przybył na spotkanie z mieszkańcami naszego miasta

 

 

Książkę Kacpra Kępińskiego „Ruch tektoniczny. Przewodnik po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego”, wydaną przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, kupić przez internet tutaj:

https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Ruch-tektoniczny.-Przewodnik-po-powojennej-architekturze-wojewodztwa-Swietokrzyskiego/7419

Na wystawie zobaczymy zdjęcia i opisy, tylko dwóch z nich – Milicy, MCK, ale za to można rzucić okiem na fragment Polskiej Kroniki Filmowej, gdzie można zobaczyć kadry z budowy Milicy pt. „Na szlakach pokojowego budownictwa”:

Wystawa „Ruch tektoniczny” znajduje się w Instytucie Dizajnu w Kielcach mieszącym się przy ulicy Zamkowej 3. Jest czynna do 15 września 2023 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 9.00–17.00. W poniedziałki jest nieczynna.

Jednocześnie można też oglądać drugą wystawę pt. „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”, gdzie znajduje się opis architektury dużych polskich miast jak Warszawa, Łódź, Poznań, Lublin, Kraków czy Katowice.