REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Biblioteka publiczna w Skarżysku-Kamiennej zorganizowała spotkanie autorskie z Ryszardem Tomtasem. Skarżyszczanin, który teraz mieszka w Stanach Zjednoczonych, odbył sentymentalną podróż w dawne czasy i napisał książkę „Młodość w Skarżysku”. Spotkanie odbyło się częściowo online.

Ryszard Tomtas urodził się w Skarżysku-Kamiennej. Zanim opuścił Polskę i osiadł w USA, swoje dzieciństwo, młodość oraz część dorosłego życia spędził w rodzinnym mieście. Ten najwcześniejszy okres opisał w książce „Młodość w Skarżysku”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wspomnienia z książki uzupełnił w czasie spotkania autorskiego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej, które odbyło się 27 stycznia 2023 roku.

Przez internet przez ocean

Ryszard Tomtas mieszka obecnie w Kolorado, w USA. Dzięki internetowi i połączeniu online taki dystans nie stanowi dziś przeszkody, aby przeprowadzić takie wydarzenie. Nie była też nią pora, choć bohater spotkania musiał usiąść przed kamerą przed godziną trzecią w nocy.

Z drugiej strony kamery, w skarżyskiej bibliotece, zasiedli między innymi znajomi Ryszarda Tomtasa, a także młodzież z obu skarżyskich liceów – Mickiewicza i Erbla.

Obecny był także Piotr Goszczycki, miłośnik kolei, zapalony podróżnik koleją, prowadzący stronę Literacka PKP-Jazda i jednocześnie wydawca książki.

Dlaczego akurat kolej? Dlatego, że Ryszard Tomtas sam jest kolejarzem z zawodu. Z kolejarskiej rodziny też zresztą pochodzi. Z koleją w Skarżysku związani byli jego ojciec i dziadek.

Powiedz nam tata, jak nie miałeś co jeść

Książka „Młodość w Skarżysku”, którą bliżej zaprezentujemy w najbliższym czasie, a będziemy też mieli kilka egzemplarzy dla naszych Czytelników, opisuje właśnie realia życia kolejarskiej rodziny w czasach głębokiego PRL-u. Ryszard Tomtas urodził się w 1957 roku i wspomina w książce lata dziecięce i nastoletnie.

A czasy te były dla jego rodziny ciężkie, utrudnione między innym alkoholowym nałogiem ojca. Oznaczało to więc codzienną walkę o zdobycie jedzenia, ale oczywiście przeplataną dziecięcymi perypetiami w domu, na podwórku czy w szkole. Dziecięcymi smutkami i radościami, śmiechem i płaczem, beztroską i zatroskaniem o teraźniejszość i przyszłość.

Autor książki przyznał, że napisanie książki było nieco przypadkowe.

Ryszard Tomtas:

Jakoś specjalnie nigdy o pianiu książek nie myślałem, ale dużo wspominałem swoje minione życie, opowiadałem o nim moim dzieciom. To one się tego domagały. Powiedz nam tata, jak nie miałeś co jeść, mówiły do mnie, zdziwione, że kiedyś takie były czasy. No i postanowiłam to spisać, póki pamięć jeszcze całkiem dobra.

Ryszard Tomtas spisał więc swoje wspomnienia, odniósł się do nich na spotkaniu autorskim, a licealną młodzież zachęcał do spisywania swoich myśli i przeżyć, ale na bieżąco.

Prowadzące spotkanie autorskie, dyrektorka biblioteki Iwona Kowaleska oraz bibliotekarka Justyna Ogrodowicz, pytały nie tylko o życie w dawnych czasach w Skarżysku, ale tez o realia życia w USA.

Będą kolejne książki

Wspominanie i spisywanie tych wspomnień tak się spodobało Ryszardowi Tomtasowi, że powstaną kolejne dwie książki. Zresztą, na spotkaniu łatwo można było zauważyć, że skarżyszczanin z urodzenia, a teraz „Amerykanin”, ma dar do opowiadania historii.

W drugiej części Ryszard Tomtas opowie o czasach pracy na kolei w Skarżysku, przynależności do Solidarności oraz działalności podziemnej. Za swój sprzeciw przeciw komunistycznej władzy w Polsce był więziony i miał problemy w pracy.

Trzecia część wspomnień obejmie już czas życia w Stanach Zjednoczonych. Ryszard Tomtas od razu trafił do Kolorado i mieszka tam dziś. Pomimo tęsknoty, bardzo sobie to amerykańskie życie chwali. Pracuje jako projektant okien, zbliża się do emerytury, na której będzie miał jeszcze więcej czasu, aby poświęcić się swoim ulubionym zajęciom – pracy w ogrodzie przy domu, w szczególności uprawie ziół, a także odkrywaniu imponującej przyrody, w jaką obfituje USA.

Będzie kolejne spotkanie

Pierwsze ze spotkań autorskich z Ryszardem Tomtasem odbyło się w porze przedpołudniowej, ponieważ było zorganizowane z myślą o młodzieży szkolnej. Kolejne odbędzie się już wieczorem, aby umożliwić udział pracującym.

Zapraszamy na drugie spotkanie autorskie z Ryszardem Tomtasem, autorem książki „Młodość w Skarżysku”:

Ryszard Tomtas znów opowie o młodości w Skarżysku. Zapraszamy na spotkanie autorskie

 

Książkę „Młodość w Skarżysku” można już wypożyczyć w bibliotece publicznej, a kupić ją można pisząc na mail literacka@pkp-jazda.pl. Książka kosztuje 20 złotych plus koszt wysyłki.

Ryszard Tomtas urodził w Skarżysku-Kamiennej w 1957 roku w rodzinie kolejarskiej. Podobnie jak dziadek i ojciec został kolejarzem. Pracował jako dyżurny ruchu i dyspozytor ruchu. W stanie wojennym zaangażował się w działalność podziemną, współtworząc struktury NSZZ Solidarność. Był współzałożyciel Oficyny wydawniczej Sowa. W 1988 roku opuścił Polskę i zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, w Kolorado, gdzie pracuje jako konsultant ds. projektowania. Jest żonaty z Bożeną, ma trójkę dzieci.