REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyski Styczeń 1945 to uroczystość, która upamiętnia ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku nalotów lotnictwa radzieckiego w 1945 roku. Wiele osób zginęło ukrywając się w kamienicy przy ul. Limanowskiego i na jej ścianie zawisła tablica upamiętniająca ofiary.

Pomysłodawcą uroczystości Skarżyski Styczeń 1945 jest skarżyszczanin Łukasz Wilczyński, obecny właściciel kamienicy, w której od wybuchu radzieckiej bomby pod gruzami zginęli cywile i żołnierze AK. Tablica pamiątkowa odsłonięta dziś upamiętnia ofiarę ludzi, którzy zginęli tam i w innych miejscach Skarżyska.

Naloty, które miały dać wyzwolenie spod okupacji niemieckiej, dla wielu osób okazały się tragiczne. Pokrótce historię tamtych dni przedstawili historycy Marcin Medyński i Tadeusz Sikora, a uzupełnił ją skarżyski radny Jerzy Stopa.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wśród ofiar bomb, które spadły na kamienicę Wilczyńskich i w okolicy był też franciszkanin o. Mariusz Maria Ryszard Józef Prątnicki. Jego losy przestawił obecny gwardian zakonu i proboszcz parafii o. Rafał Kołodziejski na mszy, na której modlono się w intencji ofiar tamtych dni.

Licznie zebrani mieszkańcy Skarżyska oraz goście wysłuchali nie tylko  historii tamtych dni, ale również programu artystycznego w wykonaniu młodzieży. Wystąpili Oliwia Jarosz i Patrycja Zięba oraz rodzeństwo Wiktor Wilczyński i Klaudia Wilczyńska, obecnie najmłodsi przedstawiciele rodziny Wilczyńskich. Wiersze patriotyczne recytowali kombatanci Maria Wrzeszczewicz i Janusz Sermanowicz.

Tablicę na ścianie kamienicy odsłonili wspólnie najmłodszy przedstawiciel rodziny Wilczyńskich Wiktor Wilczyński, najstarszy – Zbigniew Wilczyński „Binek” – oraz pułkownik Janusz Sermanowicz. Tablicę poświęcił o. Rafał.

Na uroczystości, poza mieszkańcami, stawili się przedstawiciele samorządu, środowisk kombatanckich, kieleckiej policji, Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych w Bukówce oraz wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Uroczystości asystowały Wojska Obrony Terytorialnej oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.

Za liczne przybycie i pomoc w przeprowadzeniu uroczystości dziękowali wzruszeni członkowie rodziny Wilczyńskich – Jolanta Górecka oraz Łukasz Wilczyński.

– Dziękuję wszystkim, którzy przybyli oraz tym, którzy pomogli w organizacji uroczystości, zarówno tym widocznym, jak i niewidocznym – mówił pomysłodawca Skarżyskiego Stycznia.

Jak dodał Łukasz Wilczyński, co roku o tej porze jest w planach organizowanie wydarzeń upamiętniających wydarzenia ze stycznia 1945 roku.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości udali się na poczęstunek do Ostrej Bramy.