REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Władze mają w planach zmianę nazwy miasta, a konkretnie jej skrócenie. Najprawdopodobniej już niedługo Skarżysko-Kamienna będzie po prostu Skarżyskiem. Nie tylko potocznie, ale też oficjalne.

Choć nasze miasto jest młode (w tym roku obchodzi 95-lecie istnienia), to miało w swojej historii już dwie nazwy. Przez pierwsze pięć lat istnienia jako miasto, nosiło nazwę Kamienna. Teraz znów nazwa ma składać się z jednego wyrazu, ale będzie to Skarżysko. Pomysłodawcy zmiany podają kilka argumentów przemawiających za taką decyzją.

Będzie krócej i łatwiej

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Wielu mieszkańców i tak skraca nazwę, mówiąc po prostu Skarżysko, a nie Skarżysko-Kamienna. Robi to też wiele osób spoza naszego miasta. Tak jest po prostu krócej, szybciej i łatwiej. Dobrym przykładem jest choćby to, że i nasz, i inne portale w Skarżysku-Kamiennej, w swoich nazwach stosują tylko pierwszy człon nazwy.

Krótsza nazwa będzie łatwiejsza do wpisywania w formularzach, wnioskach, podaniach i wszelkich innych dokumentach. Często zdarza się, że pełna nazwa nie mieści się w przeznaczonej na to rubryce i trzeba dokonywać skrótów, które mogą być z kolei nieczytelne dla osób nieznających miasta.

Koniec kłopotów z pisownią i odmianą

Wiele osób, w tym niestety też mieszkańców miasta, ma problem z prawidłowym nazwaniem miasta, poprawnym zapisem czy odmianą. Często można spotkać się z sytuacją, że nazwa pisana jest bez kreski (łącznika): „Skarżysko Kamienna” lub z inną kreską (myślnikiem): „Skarżysko–Kamienna”.

Dla wielu osób problemem jest też odmiana nazwy Skarżysko-Kamienna przez przypadki. Szczególnie dotyczy to drugiego członu. W rezultacie słyszy się czasem „w Skarżysku-Kamiennym” zamiast „w Skarżysku-Kamiennej”. Problemem jest też utworzenie przymiotnika od nazwy miasta.

Ponadto, Kamienna to nazwa jednego z osiedli Skarżyska i pada pytanie, dlaczego akurat to osiedle miałoby być wyróżnione obecnością w nazwie miasta.

Jak widać, zwolennicy zmiany podają całkiem sporo i do tego rozsądnych argumentów. Czy zmiana wejdzie w życie, czas pokaże.

Jak to z nazwą Skarżyska było…

Historia zmian nazwy, jak na tak młode miasto jak Skarżysko, jest dość bogata. Gdy 1 stycznia 1923 roku nasze miasto uzyskało prawa miejskie, nazywało się Kamienna. Taką nazwę nosiła bowiem osada, która de facto uzyskała wtedy prawa miejskie. Dziś Kamienna jest dzielnicą, co każdy mieszkaniec miasta wie.

Obecną nazwę, Skarżysko-Kamienna, nasze miasto uzyskało w 1928 roku decyzją rady miasta. Wówczas argumentów do zmiany też było kilka. Nazwę „Kamienna” nosiło wiele miejscowości w Polsce i chciano nasze miasto wyróżnić. Ponadto to nazwa rzeki i innych obiektów, a poza tym dość powszechne słowo w języku polskim.

Ważna dla rozwoju naszego miasta stacja kolejowa, którą oddano do użytku w pod koniec XIX wieku, początkowo nazywała się Bzin, ale w 1896 roku zmieniono jej nazwę na Skarżysko właśnie. To właśnie dworzec był w wielu kręgach bardziej znanym miejscem niż osada Kamienna. Dworzec Skarżysko był bowiem ważnym miejscem przesiadkowym na kolejowej mapie Polski. Poczta również nosiła nazwę Skarżysko.

Co jednak ciekawe, przez jakiś czas w użytku był też odwrotny zapis, a mianowicie Kamienna-Skarżysko, stosowany głównie w kręgach kościelnych.

Zmieniając nazwę miasta z Kamiennej na Skarżysko-Kamienna, nawiązano też do nazw istniejących już od dawna wsi Skarżysko Kościelne i Skarżysko Książęce (zwane też Rycerskim).

Nazwa „Skarżysko” ma też najdłuższą historię. Pojawia się już w XIII-wiecznych dokumentach. Oczywiście, nie od razu brzmiała tak jak obecnie. W dokumentach historycznych spotyka się m.in. takie wersje:  Skarzysko, Scarzysko, Skarzyczsko, Karzycsko, Karsicsko, Skarzisko i Skarzesko.

Prosimy o Państwa opinie w tej sprawie w ankiecie i w komentarzach.

Co sądzisz o skróceniu nazwy miasta?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

Redakcja ProSkarżysko dziękuje za pomoc w opracowaniu tekstu członkom oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Skarżysko-Kamienna: Piotrowi Kardysiowi, Krzysztofowi Zemele, Tadeuszowi Wojewodzie i Marcinowi Medyńskiemu.

Przy pisaniu tekstu wykorzystano źródła:

Dzieje Skarżyska-Kamiennej. Monografia z okazji 90-lecia nadania praw miejskich, pod red. Krzysztofa Zemeły i Piotra Kardysia, Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej, Skarżysko-Kamienna 2013. KUP TUTAJ

Szkice do historii. Skarżysko-Kamienna, Rada i Zarząd Miasta Skarżyska-Kamiennej, Skarżysko-Kamienna 1993.

Zemeła Krzysztof, Skarżysko-Kamienna – nadanie praw miejskich, Skarżysko-Kamienna 2003.