REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Jakub Ciesielski i Krystian Szczygieł przygotowali koncepcję zagospodarowania skweru, na którym znajdował się kiedyś czołg. Dziś po czołgu został tylko postument, a ich zdaniem, miejsce zasługuje na to, aby prezentować się lepiej.

Starsi mieszkańcy Skarżyska zapewne doskonale pamiętają czołg stojący w pobliżu skrzyżowania ulic Legionów i Niepodległości. Dziś czołg stoi w Muzeum im. Orła Białego, a została po nim jedynie betonowa podstawa. Jakub i Krystian przygotowali koncepcję zagospodarowania tego miejsca.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego ubiegali się o mandaty poselskie Sejmu Dzieci i Młodzieży 2017. Jednym z wymogów rekrutacyjnych było przygotowanie projektu edukacyjnego pt. „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Krystian Szczygieł (z lewej) i Jakub Ciesielski
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jakubowi i Krystianowi do młodzieżowego parlamentu dostać się nie udało, ale liczą na to, że ich koncepcja spotka się z zainteresowaniem i uda się zmienić oblicze skweru. – Chcieliśmy z jednej strony przypomnieć, że kiedyś znajdował się tam czołg i że symbolizował system totalitarny, a z drugiej, że to pusta i niezbyt ładna przestrzeń, którą warto zagospodarować z pożytkiem dla mieszkańców i miasta – mówią Krystian i Jakub.

Pod okiem nauczyciela historii Piotra Kardysia, uczniowie przygotowali więc koncepcję, która może przyczynić się do poprawy estetyki tego kawałka miasta, jak również upamiętni bohaterów. – To bardzo ciekawe działanie prospołeczne. Warto się pochylić nad tym projektem. Ciekawi nas też opinia mieszkańców w tej sprawie – mówi Piotr Kardyś.

Oto zarys koncepcji Skweru Bzińskiego na Zachodnim:

  • Dwie propozycje nazwy: Skwer Różany (w nawiązaniu do słów piosenki żołnierskiej „Rozkwitały pąki białych róż”) lub Skwer Żołnierzy Wyklętych
  • Na postumencie pomnik lub instalacja symbolizująca tematykę żołnierską
  • Skwer obsadzony różami
  • Ławki dla mieszkańców
  • Instalacja hot-spotu wi-fi

Zdaniem uczniów, rewitalizacja przyniesie ewidentne korzyści miastu i może stać się jego ozdobą, widoczną dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych.

Poniżej prezentujemy wyniki ankiety, jaką Jakub i Krystian przeprowadzili wśród nauczycieli i uczniów Erbla, a Państwa prosimy o opinię, czy taka koncepcja warta jest realizacji.

Czy podoba Ci się pomysł uczniów na zagospodarowanie skweru?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...