Nowy, duży eksponat w Muzeum Orła Białego w Skarżysku. To śmigłowiec SM-2

1573
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Śmigłowiec SM-2 to najnowszy eksponat w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Oznacza to, że placówka znów posiada u siebie helikopter.

Śmigłowiec PZL SM-2 przyjechał do Skarżyska w piątek, 26 marca 2021 roku. To darowizna Fundacji Polskie Orły, z którą skarżyskie muzeum w przeszłości współpracowało, a dotyczyła ona również śmigłowców. W 2003 roku muzeum przekazało odpłatnie fundacji dwa posiadane wówczas helikoptery – SM -1 i Mil Mi-4.

Nowy eksponat w Muzeum Orła Białego jest w stanie dalekim od idealnego. Muzeum w niedalekiej przyszłości planuje uzupełnić braki o najważniejsze części, w  tym płaty śmigieł. W dalszej helikopter być może doczeka się gruntowniejszego remontu.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Śmigłowiec SM-2 należał do lekkich śmigłowców wielozadaniowych. Był produkowany w latach 1960-63 w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”. Obok Polski jego użytkownikami były Czechosłowacja i Rumunia.  Ze służby został wycofany w 1979 r.

Nowy śmigłowiec już można oglądać. Muzeum w Skarżysku obecnie, czyli w marcu 2021 roku, udostępnia do zwiedzania ekspozycję plenerową, ponieważ pozwalają na to warunki obostrzeń pandemicznych. Jest czynna w godz. 8.00–17.00. W kwietniu godziny otwarcia zostaną wydłużone – muzeum będzie czynne od 8.00 do 19.00.

Inny „dużym” eksponatem, od niedawna będącym w kolekcji Muzeum Orła Białego jest StuG IV:

StuG IV już czeka w Muzeum Orła Białego w Skarżysku na zwiedzających