Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej ogłosił przetarg na modernizację stadionu Granatu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za nieco ponad dwa lata kibice i sportowcy będą cieszyć się nowym Stadionem Miejskim.
Stadion Miejski w Skarżysku-Kamiennej – tak będzie nazywał się stadion po przebudowie, dziś najczęściej nazywany stadionem Granatu Skarżysku, a znajdujący się na osiedlu Rejów.
Stadion Miejski w Skarżysku jak nowy w 2026 roku?
Będzie się tak nazywał i będzie odnowiony oczywiście, gdy znajdzie się wykonawca gotowy wykonać go w założonym budżecie. Władze miasta właśnie ogłosiły przetarg. Jeśli takowy wykonawca się znajdzie, przebudowa stadionu rozpocznie się mniej więcej w połowie 2024 roku i ma potrwać 22 miesiące. To oznacza, że odnowiony Stadion Miejski zostanie otwarty w 2026 roku.
Budżet przyszykowany na tę inwestycję to 22 miliony złotych. Z tego 19,8 miliona pochodzi z programu rządowego Polski Ład, a reszta zostanie dołożona z budżetu miasta.
To już druga informacja o modernizacji obiektu sportowego w naszym mieście w ostatnich dniach. Wcześniej poinformowano o rozpoczęciu przebudowy basenu:
Przebudowa pływalni w Skarżysku rusza wkrótce. Basen po nowemu ma być gotowy za dwa i pół roku
Stadion Miejski w Skarżysku-Kamiennej – charakterystyka:
- nieco ponad 2000 miejsc, w tym nieco ponad połowa zadaszonych
- trybuna dla kibiców gości na ok. 130 osób
- pełnowymiarowa płyta boiska z nawadnianiem
- 4-torowa bieżna, w tym na jednej prostej 6-torowa
- nowy budynek klubowy z miejscami parkingowymi
- oświetlenie
- skocznia do skoku w dal i trójskoku
Jak widać na wizualizacjach, zostanie zlikwidowana tzw. trybuna pod zniczem, więc z grubsza stadion powróci do swojego pierwotnego kształtu, gdyż ta trybuna była dobudowana później. Jej miejsce zajmie budynek klubowy z szatniami, biurami itp.
Zobacz wyniki przetargu na modernizację stadionu Granatu Skarżysko-Kamienna:
Co dalej z przebudową stadionu Granatu w Skarżysku? Wykonawcy chcą ogromnych pieniędzy
Będzie coś więcej na Rejowie?
Zastępca prezydenta miasta Andrzej Brzeziński, który przekazał informacje na konferencji prasowej, zdradził, że być może już wkrótce przekaże kolejną – o zamiarze przebudowy boiska treningowego na Rejowie na sztuczne.
Stadion Miejski w Skarżysku-Kamiennej będzie obiektem piłkarsko-lekkoatletycznym, jednak jak na razie z wyposażenia do uprawiania królowej sportu zaplanowano jedynie bieżnię i skocznię do skoku w dal i trójskoku. A trzeba wiedzieć, że Skarżysku, a także Suchedniowie i Bliżynie mamy sporą grupę sportowców weteranów, którzy specjalizują się głównie w konkurencjach rzutowych. Ich marzeniem jest mieć również rzutnię do kuli, dysku, młota i oszczepu, a może też i skocznię do skoku wzwyż. Na razie takowych nie przewidziano, ale warto, aby były, szczególnie że jest na to miejsce na koronie stadionu, a być może obok boiska treningowego. Właśnie tam teraz mastersi trenują, ale miejsce to jest już w standardzie podobnym do obecnego stadionu.
Sportowcy masters ze Skarżyska i okolic regularnie zdobywają medale mistrzostw Polski:
Mastersi z Powiatu Skarżyskiego znów z medalami mistrzostw Polski. Mirosław Pardela multirekordzistą
Kiedyś było 25 tysięcy – teraz jest Kartoflisko
Stadion w Skarżysku-Kamiennej został oddany do użytku w 1955 roku. I wtedy i przez długie lata był największym stadionem w regionie z widownią szacowaną na 25 tysięcy osób. Niestety, przez wiele ostatnich lat nie był modernizowany i dziś jest jednym z najgorzej utrzymanych stadionów. Do tego stopnia, że stał się bohaterem jednego z odcinków na kanale Kartofliska na YouTube.
Kartofliska w Skarżysku. O stadionach Ruchu i Granatu głośno na całą Polskę
Stadion Granatu został zaniedbany do tego stopnia, że zamieszkały na nim… lisy:
Wizualizacje: Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej