Trwa rozbiórka starego budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku. Kryje w sobie mroczne i tragiczne historie

4796
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Stary budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, zlokalizowany przy ul. Krakowskiej, dawnej siódemce, jest właśnie wyburzany. Ma on bogatą historię, szczególnie z czasów wojny.

Budynek Szkoły Podstawowej nr 2 od lat stoi opuszczony. Obecny właściciel, a jest nim Danuta Banaczek, właścicielka hotelu Promień, zdecydowała się na rozbiórkę. Kiedyś miał być zaadaptowany na nową działalność, ale z tego nic nie wyszło.

– Nie była to dla mnie łatwa decyzja, bo budynek jest w moich rękach już od ok. 20 lat. Był jednak w złym stanie technicznym, zagrażał ludziom, a wchodziło do niego wiele osób. Rozkradziono ogrodzenie, usuwano zabezpieczenia przed wejściem przez drzwi i okna. Przywrócenie go do użytku kosztowałoby więcej niż budowa nowego – mówi Danuta Banaczek, dodając, że na razie nie ma planów co do tego miejsca.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Budynek został oddany do użytku w 1927 roku. Znajdowała się w nim Szkoła Powszechna w Bzinie, a Bzin wówczas jeszcze nie leżał w granicach Skarżyska-Kamiennej.

W 1932 roku w szkole wybuchł pożar. Za tym wydarzeniem kryła się tragiczna i mrożąca krew w żyłach historia, o czym pisaliśmy tutaj:

[18+] Nowy skarżyski pitaval: Tragedia w Szkole Powszechnej w Bzinku

 

Szkołę odbudowano, dodając jedną kondygnację. W czasie II wojny światowej budynek zajęli Niemcy. W budynku urzędowali gestapowcy, znajdowały się tam koszary niemieckie oraz więzienie. Według nie do końca pewnej informacji, wśród więźniów było wielu obcokrajowców.

Szkoła w budynku funkcjonowała do 1974 roku, po drodze zostając przemianowaną na Szkołę Podstawową nr 2 po tym, jak Bzin został przyłączony do Skarżyska. W 1974 szkoła znalazła nową siedzibę – na osiedlu Bór, gdzie działa do dziś. Tam też przeniesiono pomnik pamięci ofiar wojny, który znajdował się przy burzonej właśnie dawnej siedzibie szkoły. Po wyprowadzce Dwójki, w  szkole działa jeszcze Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Jednymi z ostatnich użytkowników byli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy odbywali tam ćwiczenia.

W materiale zobaczycie, jak wyglądały wnętrza budynku:

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ćwiczyli w byłej Szkole Podstawowej nr 2. Zaprosili na ćwiczenia młodzież z ZPRW

 

 

1 KOMENTARZ

  1. To miejsce doskonale nadające na się na parking / zajazd dla TIRów / stację paliw. Olbrzymia działka blisko przecięcia DK42 / S7: dawny skład desek byłby świetny jako np. strzelnica. Jednak zajazd przystosowany dla TIRów, być może z motelem / bram szybkiej obsługi czynnym 24/7 w amerykańskim stylu byłby strzałem w dziesiątkę jako inwestycja szybko pozwalająca odzyskiwać poniesione nakłady. Nie zanosi się, aby dało się stworzyć zalew Bździn (choć prace na Piachach i „Krzyżówkach” od kilku lat idą pełną parą – powstał 3 staw na Piachach o tajemniczym przeznaczeniu ….. domaga się choć jednej państwowej komisji ds. wyjaśnienia 🙂
    Naprzeciwko śp. SP2 jest tylko obwód utrzymania dróg GDDKiA i raczej im takie sąsiedztwo nie zawadzi – będzie tak dogodnie, dopóki na pobliskiej placowi śp. SP2 ul. Tartacznej nie powstaną kolejne domy (jeden ze starych został reaktywowany w ostatnim czasie co wróży następne takie przypadki dla tej wymarłej z domostw od wielu już lat ulicy).

Comments are closed.