REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Zaniedbany grobowiec Kazimiery i Józefa Sykulskich, małżeństwa nauczycieli, znajdujący się na cmentarzu na Zachodnim nie zostanie zlikwidowany, choć taki był zamiar gospodarza nekropolii. Mało tego, wszystko wskazuje na to, że zostanie odrestaurowany.

Józef i Kazimiera Sykulscy, pochowani na Zachodnim małżonkowie, byli nauczycielami, choć nie wiemy, w jakich szkołach, i jakich przedmiotów uczyli. Zmarli w latach 50. ubiegłego wieku. Niewykluczone, że w grobie spoczywa więcej osób z rodziny. Jako zaniedbany i w domyśle porzuucony, grób został przeznaczony do likwidacji przez gospodarza cmentarza, czyli parafię Najświętszego Serca Jezusowego.

Józef Sykulski to, jak informuje historyk Krzysztof Zemeła, brat błogosławionego Kazimierza Sykulskiego, księdza, posła na Sejm RP, nauczyciela, człowieka niezwykle zasłużonego dla naszego miasta, w szczególności dla skarżyskiej oświaty. Krzysztof Zemeła jest współautorem książki „Życie, dzieło, męczeństwo ks. Kazimierza Sykulskiego”, która zawiera też drzewo genealogiczne rodziny Sykulskich. – Byłoby niedobrze, gdyby grób tak po prostu zlikwidowano – powiedział.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Nagrobek był zaniedbany i na niedługo przed Dniem Wszystkich Świętych pojawiła się na nim informacja „Grób przeznaczony do likwidacji”. Taka sytuacja zwróciła uwagę Andrzeja Gellera, mieszkańca Skarżyska, którego rodzina spoczywa nieopodal. – Moją uwagę przykuła właśnie karteczka z informacją o zamiarze likwidacji nagrobka. Szczerze mówiąc, poczułem niesmak – powiedział.

Andrzej Geller postanowił posprzątać grób. Pojawiły się też na nim znicze oraz chryzantemy od uprawiającej je Olgi Stępień. O całej sytuacji napisał też na Facebooku, co wywołało ożywioną dyskusję. Jak dodał, wkrótce potem na cmentarzu zjawił się sam ksiądz Jan Kularski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego, której podlega ta część cmentarza na Zachodnim, i usunął kartkę wieszczącą likwidację.

Proboszcz potwierdza i jednocześnie obiecuje, że grób nie zostanie zlikwidowany i małżonkowie będą dalej mogli spoczywać w pokoju.

Sprawa przyjmie jednak jeszcze lepszy obrót. Pod wpisem na Facebooku Grzegorz Małkus, jeden z Rycerzy Kolumba, zapowiedział, że organizacja, do której należy, podejmie się renowacji grobu. Rycerze Kolumba od kilku lat właśnie na ten cel kwestują w Dniu Wszystkich Świętych i z tegorocznej zbiórki zostanie sfinansowane przywrócenie do należytego stanu grobu małżeństwa Sykulskich. – Słowo się rzekło i wykonamy prace renowacyjne. W jakim zakresie, jeszcze nie wiemy. To dopiero trzeba ustalić – mówi Grzegorz Małkus.

Jak dodaje, podczas tegorocznej kwesty przeprowadzonej przez rycerzy Kolumba w Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu na Zachodnim zebrano ponad pięć tysięcy złotych. Poza grobowcem państwa Sykulskich, być może uda się dokonać jeszcze jakiejś innej renowacji. Pieniądze pochodzące ze zbiórek przeznaczane są też na utrzymanie już odnowionych grobowców (jest ich kilkanaście) oraz Grobu Dziecka Nienarodzonego znajdującego się na cmentarzu na Łyżwach.

Fot. Andrzej Geller

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to