Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

20 maja 1941 roku ukazało się zarządzenie o utworzeniu getta żydowskiego w Skarżysku-Kamiennej. Istniało ono do jesieni 1942 roku.

Getto w Skarżysku-Kamiennej znajdowało się na osiedlu Dolna Kamienna. Było stosunkowo niewielkie. Z informacji, jakie znajdujemy w książce Sebastiana Piątkowskiego pt. „Skarżysko-Kamienna. Losy miasta i jego mieszkańców w latach wojny i okupacji (1939–45)”, obejmowało ono obszar wyznaczony ulicami:

  • 3 Maja
  • Limanowskiego
  • Podjazdową
  • Fabryczną
  • Wspólną
getto skarzysko
Orientacyjne granice żydowskiego getta w Skarżysku-Kamiennej

Życie w tak małym i zamkniętym obszarze spowodowało, że wielu jego mieszkańców znalazło się w trudniej sytuacji materialnej. Skarżyscy Żydzi starali się o prace w HASAG-u, czyli przejętej przez Niemców Państwowej Fabryce Amunicji.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Zatrudnionym tam wydawano przepustki, które były jedynym uprawnieniem do opuszczenia getta. Mieszkańcy getta musieli udawać się do pracy najkrótszą drogą, a ponadto nie mieli wstępu na kilka ulic Dolnej Kamiennej.

Skarżyskie getto zlikwidowano w październiku 1942 roku. Wówczas mieszkało w nim ok. 3000 osób. Część z nich przeniesiono do obozu pracy przy HASAG-u, część przewieziono do obozu zagłady w Treblince, a pozostałych rozstrzelano na miejscu.

Kamień, element pomnika Ofiar Obozu Zagłady w Treblince, upamiętniający Żydów ze Skarżyska-Kamiennej, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia

 

Źródła:

Sebastian Piątkowski – Skarżysko-Kamienna. Losy miasta i jego mieszkańców w latach wojny i okupacji (1939–45)

Skarżyskie Archiwum Cyfrowe

Wikipedia

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here