Ulgi dla dzieci niepełnosprawnych – czy potrzebne? (ankieta)

2446
Osoba niepełnosprawna na wózku (fot. Pixabay)
(fot. Pixabay)
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Na ostatniej sesji rady miasta radny Grzegorz Łapaj zaproponował, aby instytucje podległe miastu, jak muzeum, MCK czy MCSiR, wprowadziły do swoich cenników dodatkowe ulgi dla dzieci niepełnosprawnych.

Radny z klubu Inicjatywa Obywatelska powiedział, że zgłaszają się do niego rodzice dzieci niepełnosprawnych i sygnalizują, że w Skarżysku dla takich dzieci nie ma specjalnych ulgowych cen. – Przestudiowałem cenniki wszystkich jednostek miejskich i tylko w cenniku MKS ujęto 50-procentową ulgę za przejazd dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – mówił radny.

Radny argumentował, że dzieci te, z przyczyn materialnych, mają ograniczony dostęp do usług takich, jak basen, lodowisko czy kino. – W Polsce coraz więcej miast, a w nich rożne instytucje, wprowadzają rozróżnienie między dziećmi i młodzieżą, a dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Ludziom wychowującym dzieci niepełnosprawne jest naprawdę ciężko pod względem finansowym. Gdyby takie ulgi wprowadzono, byłoby to coś, co by nasze miasto wyróżniało – dodał Grzegorz Łapaj.

Grzegorz Łapaj
Grzegorz Łapaj
REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Radny podał konkretne przykłady ulg:

  • Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie – zniżka 50% dla dziecka i zniżka dla opiekuna
  • Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu – dziecko niepełnosprawne płaci złotówkę
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – dziecko ma ulgę, a opiekun wchodzi za darmo

W Skarżysku mieszka kilkaset dzieci o orzeczonej niepełnosprawności różnego rodzaju, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej.

Zapytaliśmy dyrektorów podległych miastu instytucji, czy jest szansa na uwzględnienie w cennikach sugestii radnego.

Muzeum im. Orła Białego
Jak powiedziała dyrektor muzeum Monika Kowalczyk-Kogut, muzeum ma ulgę dla osób z I grupą inwalidzką, które mają darmowy wstęp, a ich opiekunom przysługuje bilet ulgowy. – Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie i zazwyczaj przyznajemy ulgę. Jeszcze nie wiem, czy wprowadzimy dodatkową ulgę – powiedziała.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Korzystanie z usług biblioteki jest darmowe, ale być może biblioteka, jak mówi jej dyrektor Iwona Kowaleska, zaoferuje dzieciom niepełnosprawnym podobną usługę, jak osobom starszym, czyli dowóz książki na telefon.

Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
Dyrektor MCSiR Janusz Sztompke, zapewnia, że kierowana przez niego instytucja jest otwarta na tego typu propozycje. Na basenie już teraz opiekunowie dzieci niepełnosprawnych są wpuszczani na basen bezpłatnie.

Miejskie Centrum Kultury
Dyrektor MCK Katarzyna Michnowska-Małek zapowiada, że jej instytucja na pewno wprowadzi jakieś zniżki, w pierwszej kolejności na bilety do kina i być może na zajęcia plastyczne, ale na chwilę obecną jeszcze trudno powiedzieć, jak dokładnie będą wyglądać. Po wprowadzeniu, zostaną oficjalnie umieszczone w grafiku.

Zapraszamy do udziału w ankiecie:

 

Czy potrzebne są dodatkowe zniżki dla dzieci niepełnosprawnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

1 KOMENTARZ

  1. Ważny temat… w kinie to jeszcze tanie poniedziałki są, da się z managerem zespołu lub przedstawicielem agencji teatru negocjować ale nie wszyscy mają taką odwagę. Zdrowi pracujący ludzie mają czasami bilety z pracy dotowane. A rodzice niepełnosprawnych dzieci miewają kłopot. Bywa, że nie wiedzą co im przysługuje

Comments are closed.