Witaminy z grupy B – jakie to są i jakie mają właściwości?

896
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Obecnie coraz więcej osób zdecydowanie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są witaminy z grupy B oraz jak wiele ich jest. Chociaż bardzo często wciąż można się spotkać z pewnym uproszczeniem, np. „niedobór witaminy B”, to takie określenie, ciężko jest jednoznacznie rozumieć.

Chociaż prawdą jest, że witaminy z grupy B w większości mają prozdrowotne właściwości względem układu nerwowego oraz zdrowia psychicznego, to nie wszystkie jej odmiany, będą posiadać te same właściwości. Warto zatem przyjrzeć się temu, jakie wyróżnia się witaminy z grupy B, a także chociaż ogólnikowo zobaczyć, jakie mają właściwości.

Jakie wyróżnia się witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B to dość duży zbiór różnego rodzaju związków, a część jest nazywana nawet witaminami z innych grup (oczywiście zdecydowanie mniej popularnych). Odpowiadają one za szereg różnych funkcji w organizmie człowieka, a ich podstawową cechą wspólną jest to, że są one rozpuszczalne w wodzie. Pozostałe ich właściwości są zgoła inne, choć nie oznacza to, że identyczne. Warto zatem przyjrzeć się pokrótce związkom, które zalicza się do witamin z grupy B:

  • Witamina B1 – inaczej nazywana także tiaminą. Ma największy wpływ na układ sercowo–naczyniowy. Ma ona także znaczenie z punktu widzenia rozwoju układu kostnego.
  • Witamina B2 – otrzymała nazwę witaminy G, a bardziej znana jest jako ryboflawina. Pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, a także takie części ciała jak skórę, paznokcie, czy też włosy. Wykazano także jej pozytywny wpływ na zmysł wzroku.
  • Witamina B3 – jest także często nazywana witaminą PP. Niacyna jest ważna z uwagi na hormony płciowe, a także kortyzol oraz insulinę. Co więcej, ma swój udział w procesie produkcji czerwonych ciałek krwi.
  • Witamina B4 – jej zwyczajową nazwą jest cholina. Odgrywa swoją rolę w tworzeniu oraz utrzymaniu prawidłowej struktury komórek organizmu. Jest także istotna z uwagi na tkankę mięśniową oraz układ oddechowy i procesy pamięciowe.
  • Witamina B5 – to tak naprawdę kwas pantotenowy. Ma on dość szerokie zastosowanie od uczestniczenia w syntezie witamin A i D, hormonów, cholesterolu, kwasów tłuszczowych, po wytwarzania żółci, czerwonych ciałek krwi itp. Ogólnie wzmacnia także układ odpornościowy.
  • Witamina B6 – to inaczej pirydoksyna, która odpowiada m.in. za wchłanianie protein, a także witamin z grupy ADEK. Co więcej, jest niezbędna do wytwarzania hemoglobiny oraz uczestniczy w wytwarzaniu przeciwciał przez organizm.
  • Witamina B7 – nazywana także witaminą H lub po prostu biotyną. Ma pozytywny wpływ na walkę z objawami starzenia się organizmu, odpowiada za jego rozwój oraz prawidłowy wzrost, a także ma udział w syntezie kwasów tłuszczowych.
  • Witamina B8 – jej nazwa zwyczajowa to inozytol. Posiada ona największy wpływ na tzw. insulinowrażliwość, jednak ma także duży wpływ na ogólne samopoczucie. Jej niedobory mogą doprowadzić do depresji, ataków paniki, chorób oczu itp.
  • Witamina B9 – to doskonale wszystkim znany kwas foliowy. Jest on niezbędny do syntezy DNA. To właśnie dlatego tak często zaleca się jego suplementację kobietom w ciąży. Jednak ma także pozytywny wpływ na takie układy w organizmie jak nerwowy, czy też krwiotwórczy.
  • Witamina B12 – to inaczej kobalamina, która bierze udział w procesach produkcyjnych czerwonych krwinek szpiku. C więcej, ma także wpływ na metabolizm węglowodanów, protein oraz tłuszczów.
  • Witamina B13 – to tak naprawdę kwas orotowy, który ma pozytywny wpływ na metabolizm innych witamin z grupy B – kwasu foliowego oraz B12. Wykazano jego pozytywny wpływ w leczeniu stwardnienia rozsianego. Jednak obecnie nie jest to dość dobrze przebadana substancja i wiadomo o niej stosunkowo niewiele.
  • Witamina B15 – jej zwyczajowa nazwa to kwas pangamowy. Podobnie jak w przypadku witaminy B13, nie ma jeszcze potwierdzenia jego szerokiego, zdrowotnego wpływu na organizm. Uważa się jednak, że ma wpływ na obniżenie złego cholesterolu, a także poprawia ukrwienie mięśni, czy też łagodzi ataki astmy.
  • Witamina B17 – to tak naprawdę amigdalina. Podobnie jak w przypadku dwóch ostatnich witamin z grupy B, nie jest jeszcze znany dokładnie jej wpływ na organizm człowieka. Uważa się jednak, że może mieć wpływ na hamowanie rozrastania się komórek nowotworowych.
REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Witaminy z grupy B to różnego rodzaju związki, z których część nie jest jeszcze do końca przebadana. Jednak wiele z nich jest zalecana do codziennej suplementacji w określonych przypadkach z uwagi na fakt, że są one rozpuszczalne w wodzie. Z tego powodu warto wiedzieć, gdzie nabyć wartościowe suplementy diety, bogate w różnego rodzaju witaminy B. Ciekawą ofertę w tym zakresie posiada np. sklep SFD.

Czy warto stosować kompleksy witamin z grupy B?

Wśród suplementów diety bogatych w witaminy z grupy B, największą popularnością cieszą się tzw. preparaty kompleksowe. Posiadają one w swoim składzie najczęściej suplementowane witaminy z grupy B, a także inne rodzaje witamin (chociaż najczęściej będzie to także rozpuszczalna w wodzie witamina C). Od razu można odpowiedzieć na to pytanie, że tak – ich suplementacja ma sens. O ile posiada wartościowy skład.

Przed zakupem określonego preparatu, zawsze warto porównać składy, przyjrzeć się ilościom konkretnych związków. Następnie warto je porównać pod każdym względem. Wiedząc jakich witamin niedobory są największe – należy wybrać najbardziej bogate w nie suplementy. To zasada, którą zawsze warto się kierować. Szeroką ofertą z zakresu wszelkiej maści odżywek i suplementów diety posiada sklep SFD. Przyjrzenie się jej, może znacznie usprawnić i przyspieszyć cały proces – warto o niej pamiętać.

 

Artykuł partnerski we współpracy z masalski.pl