REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej otwarto wystawę „Władysław Bogacki, Pocztówki z Galicji 1920–1939”. Zdjęcia z niej zna cały fotograficzny świat, a teraz mogą je obejrzeć skarżyszczanie.

Kolekcja zdjęć Władysława Bogackiego pochodzi z prywatnego Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim należącego do Antoniego Florczaka. Do Skarżyska dotarła dzięki staraniom Krystiana Drożdża z Klubu Fotograficznego ZOOM oraz Artura Dziwirka, prezesa Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

W efekcie mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej mogą obejrzeć zdjęcia, które wcześniej, nawet już w dwudziestoleciu międzywojennym, podziwiano na całym świecie. Do Antoniego Florczaka zdjęcia trafiły podarowane przez rodzinę fotografa. W jego muzeum Władysław Bogacki ma własną salę, gdzie są nie tylko zdjęcia, ale i osobiste rzeczy.

Na piątkowym wernisażu Antoni Florczak z pasją opowiadał o historii nie tylko zdjęć, ale też o życiu ich autora. Zdjęcia prezentują życie Galicji i jej mieszkańców w okresie pomiędzy wojnami światowymi. Są na niej zarówno fotografie reporterskie, jak i portrety czy krajobrazy. Można zobaczyć sceny z życia miejskiego i wiejskiego. W większości to obrazki, jakich dziś już się nie uświadczy. To tym bardziej podnosi wartość „pocztówek” Władysława Bogackiego.

Sam autor to też postać nietuzinkowa. Pochodził z zamożnej rodziny, co pozwoliło mu posmęcić się fotografii, choć w wieku nastoletnim został sierotą, a jego prawnym opiekunem został Henryk Jordan, pomysłodawca placów zabaw dla dzieci nazywanych od jego nazwiska ogródkami jordanowskimi. Późniejsze podróże po świecie zaowocowały wieloma fotografiami.

Liczne „podróże” po całym świecie odbyły również zdjęcia Władysława Bogackiego, również te, które teraz wiszą na ścianach MCK. Były oglądane i nagradzane między innym w Sydney, Brukseli czy Barcelonie.

Gościem wernisażu wystawy był Edward Krokowski, w przeszłości między innymi fotoreporter „Naszego Słowa”, wydawanej w przeszłości gazety Zakładów Metalowych Mesko. Od Artura Dziwirka otrzymał dyplom uznania za wkład w rozwój sztuki fotograficznej w regionie świętokrzyskim.

– Młodsze pokolenia świata przedstawionego na tych zdjęciach już nie pamiętają. Ja się otarłem o tamte czasy jako dziecko. Pamiętam kobiety ubrane w takie chustki, handlujące płodami rolnymi i innymi produktami na ulicach. Również mam w pamięci procesje idące ulicami. Pięknie, niewymuszone zdjęcia, miękkie obrazy podkreślające atmosferę i inność tamtych czasów. Ja to wszystko czuję – powiedział Edward Krokowski, który w tym roku będzie obchodził 90-lecie urodzin. Jest bowiem z rocznika 1932.

Wystawę „Władysław Bogacki, Pocztówki z Galicji 1920–1939” polecamy nie tylko miłośnikom fotografii, ale też osobom interesującym się historią oraz wszystkim spragnionym sztuki na najwyższym światowym poziomie.

Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia 2022 roku. Wstęp jest bezpłatny, a wystawa jest udostępniona do zwiedzania w godzinach otwarcia Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, mieszczącym się przy ulicy Słowackiego 25.