REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Mała sala gimnastyczna II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej zamieniła się na kilka dni w muzeum. Zebrano w niej całe mnóstwo eksponatów pochodzących z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wiele z nich można określić mianem „kultowych”.

Po otwartej kilka dni temu wystawie starych pocztówek ze Skarżyskiem z kolekcji Marcina Medyńskiego przyszła pora na kolejną wystawę nawiązująca do naszej historii. I w tym przypadku inspiracją do niej jest przypadające w 2023 roku 100-lecie nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej.

Historia Skarżyska na pocztówkach Marcina Medyńskiego. Zapraszamy na wystawę imponującej kolekcji

„Skarżysko w PRL-u” – taki tytuł nosi wystawa przedmiotów codziennego użytku, jaka w tym tygodniu jest czynna w skarżyskim Mickiewiczu. Oglądają ją nie tylko uczniowie tej szkoły, ale również i wycieczki z innych szkół. Jak choćby we wtorek, gdy byli tam między innymi uczniowie SP 8.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Z kolei w środę 22 marca 2023 roku będzie DZIEŃ OTWARTY dla wszystkich chętnych. Zapraszamy do II Liceum Ogólnokształcącego w godz. 10.00–17.00. Wstęp jest wolny, a wejście jest od ulicy Tysiąclecia, przez boisko.

Kto zdecyduje się przyjść, na pewno nie pożałuje. Starszym skarżyszczanom przed oczami przeleci całe życie. Nie ma bowiem takiej możliwości, żeby nie mieli w przeszłości tych sprzętów w domu.

Jest tam dosłownie wszystko – od takich drobiazgów jak żyletki po samochody (którym akurat poszczęściło się trafić na pasjonatów i nie zostały na żyletki przerobione).

Trudno byłoby wymienić wszystko, co tam jest. Są sprzęty AGD jak żelazka, roboty kuchenne, maszynki do mięsa (w tym nasze – z Mesko, czyli made in Skarżysko), aparaty fotograficzne, telewizory. Dużo jest sprzętu audio.

Zobacz również:

Kultowe produkty Mesko ze Skarżyska

Młodsi się dowiedzą, a starsi z może nawet łezką w oku wspomną, w jakich butelkach kupowało się mleko, z jakich szklanek piło się herbatę, jakimi pieniędzmi się i płaciło, co się czytało i jak się wybierało numer telefoniczny.

Choć dziś mamy nowoczesny sprzęt i często bardziej użyteczny, to niejedna osoba powie, że „kiedyś to było” mając na myśli ich trwałość. Zresztą, wiele osób jeszcze takie urządzenia w domu ma.

Około tysiąc zebranych eksponatów to inicjatywa dwojga nauczycieli. Wiktor Geller i Agnieszka Pakuła trochę przynieśli ze swoich domów, a część to eksponaty użyczone przez kolekcjonerów i pasjonatów tamtych czasów. Wiele przynieśli uczniowie szkół SP 2, SP 3, II LO i ich rodzice.

Okazją do tej wystawy jest 100-lecie nadania praw miejskich Skarżysku. Stąd pomysł na taką wystawę. Młodsi, szczególnie dzieci, często nie wiedzą, jak wyglądało codzienne życie w tamtych czasach, jak się mieszkało, jakich sprzętów się używało.
Wiktor Geller

Wiktor Geller

Nauczyciel oprowadzał więc wycieczki szkolne, tłumacząc zawiłe czasu PRL-u i pokazując przedmioty z tamtych czasów. Zrobił też test znajomości niebędących już w użytku przedmiotów, ale tu, ku zaskoczeniu, zawsze znalazł się wśród uczniów ktoś, kto akurat wiedział.

Na wystawie są też archiwalne zdjęcia Skarżyska autorstwa Edwarda Krokowskiego, a korytarz szkolny został zamieniony w salę szkolną rodem z czasów PRL.

W tym tygodniu wystawa jest w II LO, a w przyszłym znajdzie się w Szkole Podstawowej nr 2 na Borze. Otwarcie zaplanowane jest na wtorek, 28 marca 2023 roku, a następnego dnia, w środę, tam będzie analogiczny dzień otwarty dla mieszkańców.