REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Pociąg nazwany imieniem Jana Piwnika „Ponurego” już wyjechał na świętokrzyskie tory. Dowódca Armii Krajowej, bohater walk w naszym regionie, jest jednym z szesnastu REGIObohaterów, czyli patronów pociągów regionalnych w każdym z województw.

W 2018 roku, okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przewoźnik kolejowy POLREGIO ogłosił konkurs na patronów swoich pociągów. W każdym z województw internauci mogli zdecydować, kto nim zostanie. W województwie świętokrzyskim wśród kilku kandydatur były dwie osoby szczególnie zasłużone dla Skarżyska-Kamiennej i okolic – ksiądz Kazimierz Sykulski i pułkownik Jan Piwnik „Ponury”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Internauci zdecydowali w głosowaniu, że patronem zostanie Ponury. W czwartek, 28 marca, pociąg nazwany jego imieniem wyjechał na tory w województwie świętokrzyskim. Pierwsza trasa wiodła na linii Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski. Pociąg będzie jeździł też na innych liniach.

Skład pociągu został oznakowany z zewnątrz i wewnątrz. W środku znajdują się informacje o Ponurym.

Jan Piwnik „Ponury” (grafika: POLREGIO)

Pierwszego dnia w pociągu zorganizowano lekcje historii. Na poszczególnych stacjach wsiadały dzieci i młodzież z lokalnych szkół. W roli nauczycieli wystąpili członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, ubrani w autentyczne stroje z czasów II wojny światowej. – Opowiadaliśmy dzieciom o Ponurym, o wyposażeniu partyzantów, mundurach. Prawie każdy przystanek na trasie był związany z jakąś akcją partyzancką – powiedział Dionizy Krawczyński, prezes Jodły.

Jak informuje Zdzisław Cieślak, rzecznik Przewozów Regionalnych Polregio w świętokrzyskim,  nie jest wykluczone, że podobne lekcje historyczne będą powtarzane.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to