Budowa zbiornika retencyjnego Bzin została uwzględniona w założeniach do programu rozwoju retencji w Polsce. Jeśli zostanie on zrealizowany, zalew Bzin powstanie najpóźniej do 2027 roku. Oznaczałoby to finalizację kilkudziesięcioletnich już planów.
Budowa zbiornika Bizn na rzece Kamiennej jest w planach od mniej więcej lat 60. XX wieku. Koszt takiej inwestycji przekraczał możliwości finansowe samorządu, a przez władze centralne nigdy nie był poważnie brany pod uwagę.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uwzględniło budowę zbiornika w dokumencie o nazwie „Założenia do Programu Rozwoju Retencji na lata 2021–27 z perspektywą do roku 2030”.
Z tą dobrą nowiną przyjechał do Skarżyska we wtorek Grzegorz Witkowski, pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i przekazał ją wraz z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim, prezydentem Konradem Krönigiem oraz samorządowcami. Konferencja odbyła się nad zalewem Rejów.
Podpisano również porozumienie dot. współpracy przy budowie zalewu Bzin w Skarżysku-Kamiennej:
Budowa zalewu Bzin w Skarżysku: Podpisano porozumienie o współpracy
Wiceminister zapewniał, że to miejsce jest idealnym miejscem na rzece Kamiennej do budowy takiego zbiornika. Podkreślano, że Kamienna jest rzeką o charakterze górskim i w czasie obfitych opadów deszczu stanowi zagrożenie powodziowe, o czym zresztą mieszkańcy miasta mogli się niejednokrotnie przekonać. Rzeka, jak i większość rzek w kraju, w ostatnim okresie znacznie obniża swój poziom.
Istnieją już plany przewidujące budowę zbiornika i został sporządzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym ma się znajdować. Skarżyski magistrat ma już wykupione ok. 30% terenów pod zbiornik. Zalew będzie znajdował się po obu stronach drogi ekspresowej S7, która będzie przebiegać nad nim. Z myślą o budowie zbiornika Bzin estakada na ekspresowej siódemce została wydłużona i położona wyżej, niż pierwotnie planowano. Zamiast 90 metrów ma 290 metrów długości, a jezdnia jest 4 metry wyżej, niż miała być pierwotnie.
Obecnie koszt wybudowania zbiornika Bzin szacuje się na ok. 500 milionów złotych. Inwestycja mogłaby być finansowana ze środków Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, dotacji unijnych oraz środków samorządowych.
Dotychczas istniejące plany przewidują, że zalew Bzin będzie miał powierzchnię ok. 100 hektarów i będzie zdecydowanie największym zalewem w Skarżysku i powiecie skarżyskim. Dla porównania, zalew Rejów ma ok. 30 ha powierzchni. Inne duże zalewy w województwie to m.in. Brody Iłżeckie – ok. 260 ha czy Chańcza – ok. 340 ha.
Zalew Bzin będzie pełnił funkcję retencyjną i przeciwpowodziową, ale nie tylko. W planach jest budowa infrastruktury rekreacyjnej. Mają powstać:
- plaże
- ośrodki wypoczynkowe
- hotel
- obiekty sportowe
Istniejący plan zalewu Bzin: