„Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak (1911–1993) w 110 rocznicę urodzin. Materiały z Konferencji Naukowej” to kolejna pozycja książkowa, której bohaterem jest ten wybitny człowiek związany ze Skarżyskiem-Kamienną. Tu spędził znaczna część życia, a potem odwiedzał nas wielokrotnie.
Najpierw, w 2021 roku, w Kielcach odbyła się konferencja naukowa. Okazją była 110. rocznica urodzin Włodzimierza Sedlaka. Z materiałów przygotowanych na tę konferencję w 2022 roku wydana została książka „Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak (1911–1993) w 110 rocznicę urodzin. Materiały z Konferencji Naukowej”. Wydawcą książki jest Fundacja Wczoraj dla Jutra.
Tym samym do już dość sporego grona książek, filmów czy programów popularnonaukowych doszła kolejna pozycja, dzięki której można poznać bliżej zadziwiająca postać Włodzimierza Sedlaka.
Więcej o Włodzimierzu Sedlaku:
O ks. prof. Włodzimierzu Sedlaku w bibliotece z okazji Dni Skarżyska
Jej promocja odbyła się 20 grudnia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej. Miejsce nie było przypadkowe. Włodzimierz Sedlak jest patronem tej instytucji.
Spotkanie poprowadzili redaktorzy książki, skarżyscy historycy, Marcin Janakowski oraz Piotr Kardyś. Przybliżyli kulisy powstawania książki.
Postać profesora Włodzimierza Sedlaka nie jest jeszcze tak dobrze rozpoznana jak powinna. Możemy o nim powiedzieć jeszcze więcej.
Gośćmi spotkania byli autorzy tekstów zawartych w książce – profesorowie, a jednocześnie doktoranci Włodzimierza Sedlaka, Marian Wnuk i Józef Zon, wieloletnia asystentka duchownego i naukowca Joanna Kalisz-Półtorak, skarżyszczanin i współautor innej książki o Włodzimierzu Sedlaku Ryszard Sowa. Autorem jednego z tekstów jest też dr Piotr Kardyś.
Włodzimierz Sedlak jest honorowym obywatelem Skarżyska-Kamiennej. Będzie więc jednym z bohaterów wystawy w Muzeum im. Orła Białego:
Honorowi obywatele Skarżyska na wystawie. Muzeum Orła Białego zaprasza
Obecni podzielili się refleksjami zarówno na temat dorobku naukowego, jak i Włodzimierza Sedlaka jako człowieka. Tek też jest podzielona książka, na dwie części:
- Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak jako badacz i badacze o księdzu profesorze Włodzimierzu Sedlaku
- Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak we wspomnieniach
Goście spotkania i jednocześnie autorzy wykładów, które potem znalazły się w książce, podkreślali, jak ciekawą i złożoną osobowością jest ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak. Jak naukowiec parał się licznymi dziedzinami wiedzy, pozornie do siebie niepasującymi, jak bioelektronika, geologia, filozofia. Wszystkie one łączyło jedno – dążenie do znalezienia i wytłumaczenia pochodzenia życia.
Wśród określeń, jak padały pod adresem Włodzimierza Sedlaka, były między innymi „człowiek renesansu” czy „Kopernik XX wieku”. Wszyscy zgodzili się z powyższą wypowiedzią, że proces poznawania tego wybitnego uczonego i myśliciela nie jest jeszcze zakończony, podobnie jak poznawanie dziedzin nauki, którymi się zajmował.
Kanał YouTube „Historia bez cenzury” zaliczył z kolei Włodzimierza Sedlaka do geniuszy w sutannie:
Podczas spotkania promocyjnego zaprezentowali się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Skarżysku-Kamiennej, której patronem jest właśnie Włodzimierz Sedlak. Ekipa szkoły wygrała niedawny międzyszkolny konkurs „Przybysze – emigranci – uchodźcy”, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku.
Gościem spotkania był też Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Urząd kierowany przez skarżyszczanina wsparł wydawnictwo finansowo. Uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatnie egzemplarze książki.
W sali konferencyjnej biblioteki publicznej, gdzie odbyło się spotkanie, znajduje się wystawa dotycząca Gór Świętokrzyskich „Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej”, a jej treść stanowiła świetne tło dla tematyki spotkania. Góry Świętokrzyskie były dla Włodzimierza Sedlaka ważnym miejscem pracy badawczej.
Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak (1911–1993) w 110 rocznicę urodzin. Materiały z Konferencji Naukowej – spis treści:
Część I – Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak jako badacz i badacze o księdzu profesorze Włodzimierzu Sedlaku.
Marian Wnuk – Poglądy filozoficzne Włodzimierza Sedlaka.
Józef Zon – Poglądy Włodzimierza Sedlaka na naturę i rolę submolekularnego poziomu w organizmach.
Piotr Kardyś – Histroricism in Rev. Prof. Włodzimierz Sedlak’s works.
Andrzej J. Czyżewski – O możliwej roli kolagenu we wzajemnym oddziaływaniu swobodnych nośników ładunku, fal sprężystych i pól elektromagnetycznych w piezoelektrycznych i półprzewodzących strukturach biologicznych.
Część II – Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak we wspomnieniach.
Joanna Kalisz-Półtorak – Badacz tajemnego pisma przyrody.
Ryszard Sowa – Góry Świętokrzyskie, ks. prof. Włodzimierz Sedlak i ja.
Andrzej Czyżewski – Moja przygoda z bioelektroniką.
Ryszard Kapuściński – Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak. Niezwykły odkrywca śladów życia w skałach gołoborzy.
Józef Zon – Don Kichot i Sancho Pansa: tak jakby…
Pobierz BEZPŁATNIE książkę „Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak (1911–1993) w 110 rocznicę urodzin. Materiały z Konferencji Naukowej”:
https://www.fundacjawczorajdlajutra.pl/download/459/?tmstv=1708186615
Jeszcze więcej o Włodzimierzu Sedlaku:
„Poszukiwał źródła życia” – wykład o ks. prof. Włodzimierzu Sedlaku
Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak (1911–1993) nazywany jest twórcą polskiej szkoły bioelektroniki. W pracy naukowej usilnie dążył do znalezienia źródła życia na ziemi. Za ważny dla jego powstania uznawał krzem. Ważnym miejscem jego pracy badawczej były Góry Świętokrzyskie. Choć ceniony w wielu kręgach, uczony nie został jednak należycie doceniony w polskim środowisku naukowym.
Włodzimierz Sedlak urodził się w Sosnowcu, a w Skarżysku mieszkał w latach 1920–30, w domu przy ul. 3 Maja, stojącym do dziś. Uczył się w Progimnazjum Filologicznym w Skarżysku (dzisiejszym II LO), gdzie zdał maturę. W Skarżysku uhonorowano profesora Sedlaka, nadając mu tytuł honorowego obywatela miasta, patronat nad Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną (tu znajduje się jego izba pamięci) oraz Szkołą Podstawową nr 9.