Skarżysko z tamtych lat. Wystawa zdjęć Edwarda Krokowskiego powstała z okazji 100-lecia Skarżyska

1927
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960–1990” to wystawa fotografii, których autorem jest Edward Krokowski. Okazją do wystawy jest 100. rocznica nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej.

Trzydzieści ze stu lat historii naszego miasta utrwalił na kliszach Edward Krokowski, pasjonat fotografii i fotoreporter gazety Nasze Słowo wydawanej niegdyś przez Zakłady Metalowe Mesko.

Edward Krokowski

Wiele ze zdjęć Edwarda Krokowskiego możemy już oglądać w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej na wystawie „Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960–1990”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wystawa ta została otwarta dokładnie w setną rocznicę wydania rozporządzania nadającego prawa miejskie Skarżysku-Kamiennej, czyli 28 grudnia 2022 roku. Tego samego dnia, z tej samej okazji, odbyła się też uroczysta sesja rady miasta.

Uroczysta sesja rady miasta oficjalnie rozpoczęła obchody 100-lecia Skarżyska-Kamiennej

Na wystawie „Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960–1990” obejrzymy wiele zdjęć, które pokazują, jak budowało i rozwijało się Skarżysko. Są tam także fotografie reportażowe, które przybliżają skarżyszczan czy to w pracy, czy w czasie wolnym.

Jednocześnie z tej okazji wydany został album ze zdjęciami Edwarda Krokowskiego o takim samym tytule. W nim oprócz zdjęć dowiemy się więcej o Edwardzie Krokowskim, a także poznamy bliżej tamte czasy dzięki tekstom historyka Marcina Medyńskiego. Uzupełnieniem zdjęć i tekstów są wiersze Elżbiety Jach i Katarzyny Metzger, członkiń Grupy Literackiej Wiklina.

Wystawę przygotował Krystian Dróżdż, skarżyski fotograf i fotografik.

Po autograf Edwarda Krokowskiego ustawiła się długa kolejka chętnych. Wśród chętnych byli znajomi z dawnych lat, więc było kilka spotkań po latach.

Edward Krokowski:

Cieszę się, że tak dużo osób przyszło. Spotkałem wiele osób z dawnych lat. Byli moi znajomi, znajomi moich dzieci, dzieci moich znajomych. Byli również dawni prezydenci, radni, czyli ludzie, których fotografowałem kiedyś. Było bardzo miło, choć muszę przyznać, że jak na mój wiek przystało, byłem po całym dniu dość zmęczony.

 

Wśród odwiedzających wystawę była Elżbieta Turska, autorka herbu Skarżyska-Kamiennej:

Album Edwarda Krokowskiego „Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960–1990” jest podzielony na cztery rozdziały:

  1. Miasto w obiektywie
  2. Nauka i praca
  3. Kultura, wypoczynek i sport
  4. Życie codzienne

Wystawa „Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960–1990” będzie czynna od 28 grudnia 2022 roku do 16 stycznia 2023 roku w godzinach pracy MCK.

Wstęp na wystawę jest wolny.

Zapraszamy!

Edward Krokowski urodził się w Poznaniu. Do Skarżyska-Kamiennej przybył jako absolwent szkoły średniej na początku lat 50. XX wieku. Z czasem zainteresował się fotografią i podjął pracę jako fotoreporter w gazecie Nasze Słowo wydawanej przez Zakłady Metalowe Mesko. Przez wiele lat uwieczniał na kliszach nie tylko ważne momenty w dziejach Skarżyska, ale też i codzienne życie skarżyszczan.

Tutaj przybliżyliśmy sylwetkę Edwarda Krokowskiego:

Edward Krokowski – poznaniak, który fotografował Skarżysko