W czasach intensywnych dyskusji na temat skutków reformy rynku pracy oraz faktów i wydarzeń związanych z wszechobecną korupcją i brakiem etyki, które mogą nawet utrudniać postępy reform, interesujące (i istotne) staje się co najmniej podjęcie tematu równe znaczącego: otóż konieczna będzie także gruntowna regulacja hazardu w Polsce i jego wpływ na stosunki pracy, zwłaszcza że temat ten przyciąga zarówno elementy społeczne obecne w programie: pracę (i bezrobocie), jak i korupcję (generowaną przez podziemny świat nielegalności).
W rzeczywistości warto zadać dobre pytanie, używając rzeczywistego przykładu — czy kod promocyjny Verde Casino to krok do zwiększenia szans graczy na uzyskanie przychodów, czy raczej nieistotna ciekawostka? Inaczej mówiąc, czy branża hazardu online ma istotne znaczenie dla ogólnego poziomu gospodarki kraju i w związku z tym należy się nią zająć na poważnie, czy też obecny stan rzeczy (kiepski) ten ma nadal podstawy, by dalej istnieć bez żadnych zmian, niezależnie od aspektów moralnych i/lub ideologicznych, które mogą kryć się za regulacjami rynku hazardowego?
Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy rzeczywista skuteczność ustaw i rozporządzeń antyhazardowych, biorąc pod uwagę „niepohamowany” rozwój (w tym legalny) absolutnie prowadzonej w świecie wirtualnym działalności kasyn online, faktycznie ograniczy działalność witryn z grami hazardowymi, czy też wpłynie korzystnie na wszystkie aspekty branży?
Wirtualne kasyna i hazard to absolutnie realny i dochodowy biznes
Świat staje się coraz bardziej wirtualny. Ta transformacja wpływa także na świat hazardu. Ludzie w coraz większym stopniu wchodzą w interakcję ze sobą za pośrednictwem urządzeń cyfrowych, a także ze wszystkim, co ich otacza: od transakcji bankowych po zakupy w supermarketach. Dlaczego miałoby być inaczej w przypadku hazardu? Dlatego właśnie ludzie grają w gry hazardowe: obstawiają zakłady w kasynach online, robią to samo w salonach gier, korzystają z usług bukmacherskich przez Internet i w placówkach klasycznych, a wszystko to najczęściej online. Internet umożliwia natychmiastowy dostęp. I to w dowolnym miejscu, za pośrednictwem komputera osobistego, tabletu lub smartfona.
Nieograniczony zasięg hazardu online
Ten wirtualny zasięg i znaczny wzrost popytu na kasyna cyfrowe skłoniły kilka krajów do autoryzacji/zalegalizowania hazardu online. Strony bukmacherskie generują duże pieniądze w gospodarce, tworząc miejsca pracy i dochody podatkowe. W ten sposób szybka i wydajna branża hazardu online rozprzestrzenia się na cały świat, powodując, że każdy kraj przyjmuje własne i odpowiednie środki, aby legalnie dostosować się do tej „nowości”. Polska z pewnością nie zostanie pominięta w tym kręgu.
Liderem w tej branży jest Wielka Brytania, z rynkiem wartym ponad 2 miliardy funtów. A ponieważ zakłady można obstawiać wszędzie, wielu graczy z Wielkiej Brytanii zwraca się do zagranicznych witryn bukmacherskich, takich jak Gibraltar. Aby przeciwdziałać utracie podatków wynikającej ze zwiększonego obstawiania zakładów poza granicami kraju, Wielka Brytania przyjęła ustawę opodatkowującą hazard internetowy w zależności od miejsca zamieszkania gracza. Tego typu strategia finansowo-podatkowa z pewnością znajdzie się w programie tych profesjonalistów, którzy zajmują się tego typu działalnością.
Z kolei We Włoszech kasyna online wymagają własnej, specyficznej licencji dla każdej witryny, a wartość zakładów sięga około 100 miliardów euro rocznie, co stanowi 15% światowych zakładów w grach hazardowych online.
Ta wirtualna fala hazardu na całym świecie, gdzie każdy, gdziekolwiek na świecie może, kiedy chce, obstawiać zakłady, znacznie osłabia lokalne ograniczenia dotyczące ich legalizacji, podnosząc zarzut pewnego rodzaju szkodliwości, ponieważ możliwości oferowane przez proste kliknięcie są wyjątkowo trudne do regulowania dość skostniałymi w swej koncepcji ustawami i regulacjami prawnymi.
W obliczu tej niekwestionowanej rzeczywistości nie sposób jej zaprzeczyć i udawać, że jej nie ma. Trzeba się z tym zmierzyć. Wiedzieć, jak żyć, rozumieć i pracować, stosując skuteczne środki i środki zaradcze w zakresie kohabitacji społeczno-pracowniczej. Aby to osiągnąć, legalizacja gier hazardowych jest ścieżką, która nie powinna być zbyt odległa, biorąc pod uwagę zaawansowane dyskusje na temat ram regulacyjnych gier hazardowych w Polsce. Ale sama tylko legalizacja nie wystarczy. Należy zbadać wynikające z tego skutki, zwłaszcza w świecie pracy.
Branża hazardowa generuje spore zyski
Kasyna kierują się całą „logiką funkcjonalną”, aby przyciągnąć i zatrzymać graczy. Wśród nich na przykład celowy brak zegarów. Ważne jest, aby gracz ich nie widział. Pozwala mu to zapomnieć o upływie czasu. W kasynie czas nie ma znaczenia. Zatem oprócz zegarów nie ma też okien ani naturalnego światła, właśnie po to, aby klient nie miał dostępu do zewnątrz. A w kasynie online nigdzie na stronie nie ujrzysz aktualnej godziny.
Warto także podkreślić różne „funkcje i stanowiska” rozwijane w kasynie, które wymagają odpowiedniego szkolenia zawodowego, którego obecnie nie ma w naszym kraju. Profesjonalne kursy szkoleniowe muszą odtąd być projektowane i programowane przez wyspecjalizowane szkoły, czy to techniczne, czy to na poziomie licencjackim, czy nawet podyplomowym.
Pracownicy kasyn naziemnych i internetowych muszą na przykład znać doskonale wszystkie gry, taktykę, sposoby stymulowania uczuć graczy, kwestie bezpieczeństwa itp. Są to elementy szkoleń specyficzne dla tej działalności, które nie są opracowywane odrębnie w tej branży, co odbiega od idei przedsiębiorstwa, która istnieje dzisiaj. Zalegalizujmy więc hazard i pozwólmy gospodarce czerpać z niego korzyści. Wolność polega właśnie na równości, jaką prawa narzucają zachowaniu ludzi, traktując ich bez żadnego różnicowania.