Czy można jeździć samochodem bez ubezpieczenia?

1457
Image by Tumisu from Pixabay
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują wiele rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Niektóre z nich jak np. Autocasco, Minicasco, lub NNW są dobrowolne. Jednak czy można jeździć samochodem bez ubezpieczenia OC? Musi je posiadać każdy właściciel pojazdu. Brak takiej polisy może naprawdę słono kosztować i spowodować niemało kłopotów w razie wypadku.

Czy można jeździć samochodem bez ubezpieczenia?

Według obowiązującego prawa, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie możesz poruszać się po drogach pojazdem bez OC. Grożą za to dotkliwe kary finansowe. Na jakiej zasadzie działa ta polisa? Jeśli kierowca ubezpieczonego pojazdu spowoduje wypadek lub kolizję, to poszkodowany otrzyma od ubezpieczyciela zwrot kosztów związanych z naprawą auta, a także leczeniem osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu.

System obowiązkowych ubezpieczeń OC ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia osobie pokrzywdzonej w wypadku uzyskanie odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Jeśli naprawa wymaga znacznych nakładów finansowych, sprawca mógłby nie dysponować odpowiednią kwotą na pokrycie szkód z własnej kieszeni. Dzięki OC odpowiednia kwota zawsze trafia na konto osoby poszkodowanej i umożliwia jej naprawę pojazdu lub pokrycie kosztów rehabilitacji, jeśli doznała ona urazu.

Jazda samochodem bez ubezpieczenia OC – jakie grożą Ci kary?

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego nie warto zwlekać z zakupem tej polisy. W zależności od rodzaju pojazdu, za brak ubezpieczenia OC grożą różne kary, wszystkie są jednak wysokie. W przypadku aut osobowych w okresie od stycznia do czerwca w 2023 roku za jazdę bez ważnej polisy OC, od 1 do 3 dni możesz otrzymać grzywnę w wysokości 1400 zł. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu Twojego auta wynosi od 4 do 14 dni, kara wzrośnie do 3490 zł. Zapominalscy kierowcy, którzy poruszają się pojazdem bez polisy OC powyżej dwóch tygodni, mogą otrzymać grzywnę w wysokości 6980 zł. Kwoty mogą jednak ulec zmianie, są bowiem zależne od płacy minimalnej.

Ponadto, w razie wypadku spowodowanego przez nieubezpieczone auto, koszty wszystkich szkód sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Kwoty napraw, odszkodowania lub rehabilitacji pokrzywdzonych osób mogą być ogromne i sięgać wielu tysięcy złotych.

Atrakcyjne ubezpieczenie OC w LINK4

Z wszystkich wspomnianych wyżej powodów powinieneś pilnować daty zakończenia ochrony ubezpieczeniowej OC swojego pojazdu. Gdy zbliża się termin wygaśnięcia starej umowy najlepiej odwiedzić stronę LINK4.pl. Możesz tam skorzystać z wygodnego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki niemu w kilka chwil obliczysz wysokość składki. Zakup pakietu OC w LINK4 zapewni Ci także system bezpośredniej likwidacji szkód, a także Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki niemu uszkodzona opona może być naprawiona na miejscu, a jeśli to niemożliwe, pojazd będzie dostarczony do najbliższego warsztatu samochodowego. Dodatkowe korzyści to dostęp do infolinii Assistance działającej przez całą dobę.

Czy można jeździć samochodem bez ubezpieczenia? Kilka słów na koniec

Mamy nadzieję, że wiesz już, dlaczego nie możesz jeździć samochodem bez ubezpieczenia OC. Oznacza to duże problemy w razie w wypadku, a także dotkliwą karę finansową. Atrakcyjne ubezpieczenie OC samochodu wykupisz w LINK4. Możesz to zrobić na naszej stronie internetowej. Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony, zdecyduj się na pakiet OC/AC lub inną polisę komunikacyjną z naszej oferty.

Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać, wybierając ubezpieczenie komunikacyjne w LINK4! Możesz także porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który zaoferuje Ci OC na Twój pojazd.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

1 KOMENTARZ

  1. Nie wyobrażam sobie tego. Podobnie jak nie sprawdzania regularnie auta w warsztacie. I ubezpieczenie i to drugie są niewielkimi kosztami w porównaniu z całością utrzymania auta, więc warto. Ubezpieczyciela mam spoko, warsztat w końcu znalazłem dobry na motointegratorze, więc mam luz w tych sprawach.

Comments are closed.