Rozliczenie PIT 2023 – co trzeba wiedzieć?

752
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Pomimo że w ubiegłym roku zaszły poważne zmiany w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, podstawowe zasady przygotowania rocznych deklaracji PIT pozostają bez zmian. Pamiętajmy o rozliczeniu ulg i obowiązujących terminach.

PIT – co to jest w 2023 roku?

PIT to skrót angielskiego „Personal Income Tax” i oznacza podatek od dochodów osobistych. W praktyce dla większości Polek i Polaków podatek dochodowy wiąże się z koniecznością przygotowania raz na rok deklaracji podatkowej w formie określonego formularza i zapłacenia wynikającego zeń należnego fiskusowi podatku.

Według aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych typ deklaracji, którą określony podatnik powinien przygotować i przekazać do urzędu skarbowego powinien wynikać ze źródła uzyskania przychodu. Najpopularniejszym formularzem podatkowym jest PIT-37 – wypełniają go pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści rozliczający swoje jedyne źródła przychodów rocznych. Należy jednak pamiętać także o innych. Deklarację PIT 28 wypełnimy w przypadku uzyskania przychodów opodatkowanych w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. PIT-36 jest przeznaczony dla tych podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu skali podatkowej. PIT-28 powinni wypełnić podatnicy uzyskujący przychody opodatkowane ryczałtowo, a PIT-36L podatnicy korzystający z podatku liniowego. Wybór właściwej deklaracji podatkowej jest kluczowy dla przeprowadzenia prawidłowego rozliczenia.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Jak rozliczyć PIT

Rozliczyć PIT i przygotować deklarację podatkową możemy na kilka sposobów. Możemy skorzystać z odpowiedniego papierowego formularza i złożyć go bezpośrednio w urzędzie skarbowym (lub wysłać pocztą). Możemy także przygotować rozliczenie PIT online i przekazać je za pośrednictwem internetu. W tym ostatnim przypadku mamy do wyboru usługę Twój e PIT stworzoną przez Ministerstwo Finansów oraz aplikacje przygotowane przez prywatnych producentów, w których rozliczenie PIT 2023 jest naprawdę proste.

Przy wyborze aplikacji do rozliczeń PIT powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na łatwość i intuicyjność obsługi, w tym korzystania z dostępnych ulg podatkowych. Niezależne od wyboru, na który się zdecydujemy, e-PIT, czyli rozliczenie elektroniczne jest obecnie najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na roczne rozliczenie z fiskusem.

Do kiedy rozliczenie PIT 2022?

Mamy całkowitą dowolność, jeśli idzie metodę przeprowadzenia rozliczenia rocznego i tylko od nas zależy, w jakiej postaci urząd otrzyma naszą deklarację. Obowiązują nas jednak pewne nieprzekraczalne terminy dotyczące przekazania urzędowi deklaracji podatkowej. Od kiedy można rozliczyć PIT online, przekroczenie ich jest nieco mniejszym zagrożeniem, ponieważ nawet w ostatniej minucie ostatniego dnia rozliczeń podatkowych, wciąż możemy wysłać deklaracją PIT do urzędu. Istnieje także możliwość zdania się na rozliczenie automatycznie przygotowane przez fiskusa w usłudze Twój e-PIT – jeśli zdecydujemy się na taką ewentualność, nie musimy podejmować żadnych działań. Wciąż jednak  warto pamiętać o statecznym terminie rozliczenia PIT 2022. W tym roku jest to 2 maja dla osób rozliczających deklaracje PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 i PIT-40A.

 

Materiał partnerski we współpracy z masalski.pl