Akademia w 100. rocznicę urodzin generała Antoniego Hedy-Szarego
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Przy pełnej widowni Miejskiego Centrum Kultury odbyła się akademia upamiętniająca setną rocznicę urodzin Antoniego Hedy-Szarego.

Antoni Heda-Szary – żołnierz AK, patriota oddany krajowi, urodził się 11 października 1916 roku. Swoim życiem dowiódł wielkiego oddania Polsce. Jego postać przypomnieli uczniowie skarżyskich gimnazjów, pracownicy Muzeum im. Orła Białego, MCK, parlamentarzyści oraz jego podkomendni.

Major Henryk Czech przedstawił życiorys „Szarego”, major Janusz Sermanowicz oraz harcmistrzyni Maria Wrzeszczewicz recytowali wiersze poświęcone jego pamięci, a parlamentarzyści wspominali swoje spotkania z nim. Na scenie wystąpił także Stanisław Kowalski, mieszkaniec miasta, recytując patriotyczną poezję.


Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Najważniejsze fakty z życia generała, w tym wiele ciekawostek, przedstawił Tadeusz Sikora  z muzeum, a uczniowie gimnazjów nr 1 i nr 2 przedstawili program artystyczny w duchu patriotycznym.

Antoni Heda-Szary urodził się 11 października 2016 roku w Małomierzycach koło Iłży. W początkach II wojny światowej walczył pod Iłżą i na Lubelszczyźnie. Został aresztowany przez NKWD i osadzony w Twierdzy Brzeskiej. Po ucieczce trafił w rodzinne strony i został komendantem Podobwodu AK Iłża. Do końca wojny i jeszcze po niej jego oddziały przeprowadziły wiele akcji zbrojnych, spośród których najgłośniejszą było rozbicie w sierpniu 1945 roku więzienia UB w Kielcach.

Po wojnie pozostał w konspiracji. W 1948 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci, którą zamieniono później na dożywocie. Na wolność wyszedł w 1956 roku, objęty amnestią. Przez wiele lat był doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1990 doprowadził do zjednoczenia ok. 30 organizacji kombatanckich w Światową Federację Polskich Kombatantów i został jej prezesem. Antoni Heda-Szary zmarł 14 lutego 2008 roku.

W 2001 roku został honorowym obywatelem Skarżyska. Był patronem zlikwidowanego Gimnazjum nr 3. Jego imieniem nazwane zostało rondo na ul. Armii Krajowej.

antoni-heda-szary-akademia-002antoni-heda-szary-akademia-001antoni-heda-szary-akademia-003antoni-heda-szary-akademia-004antoni-heda-szary-akademia-005antoni-heda-szary-akademia-006antoni-heda-szary-akademia-007antoni-heda-szary-akademia-008antoni-heda-szary-akademia-009antoni-heda-szary-akademia-010antoni-heda-szary-akademia-011antoni-heda-szary-akademia-012antoni-heda-szary-akademia-013antoni-heda-szary-akademia-014antoni-heda-szary-akademia-016antoni-heda-szary-akademia-017antoni-heda-szary-akademia-018antoni-heda-szary-akademia-019antoni-heda-szary-akademia-020antoni-heda-szary-akademia-021Akademia w 100. rocznicę urodzin generała Antoniego Hedy-Szaregoantoni-heda-szary-akademia-023antoni-heda-szary-akademia-015antoni-heda-szary-akademia-024