Piękny jubileusz polsko-niemieckiej wymiany młodzieży pomiędzy Skarżyskiem a miastem Burg. Na koniec jak zawsze będą… łzy

377
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W tym roku mija dwadzieścia lat od zainicjowania wymiany młodzieży pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a miastem Burg w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi są już w Skarżysku.

Po raz pierwszy do spotkania na linii Skarżysko – Burg doszło dwadzieścia lat temu. Spotkali się ze sobą uczniowie oraz nauczyciele. Z naszej strony było to Gimnazjum nr 1 działające w Zespole Szkół Publicznych nr 1, a ze strony niemieckiej to Sekundarschule im. Carla von Clausewitza. Choć w Polsce gimnazja już nie istnieją, współpraca jest kontynuowana przez Szkołę Podstawową nr 13, a w tym roku niemiecką młodzież do siebie zaprosiły wspólnie SP 13 i SP 1.

W poniedziałek goście zostali przywitani w Skarżysku. Najpierw w „Trzynastce”. Tam z uczniami przywitał się dyrektor ZSP 1 Dariusz Kasprzyk oraz wicedyrektorki – Joanna Białek oraz Agnieszka Tokarczyk.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W roli tłumaczki wystąpiła jak zawsze Justyna Lisowska-Czekaj, nauczycielka niemieckiego w SP 13. Tłumaczyła między innymi słowa Ines von der Weth, nauczycielki, która od samego początku uczestniczy we współpracy. Dziękowała, jak zawsze, za zaproszenie, za ciekawy program pobytu. Jak powiedziała, na koniec na pewno popłyną łzy. Oczywiście łzy wzruszenia, bo młodzież bardzo się ze sobą zżywa, a wspólny czas jest pełen wrażeń.

W tym roku w programie pobytu jest między innymi dwudniowa wycieczka do Krakowa i Zakopanego. Nawiązane znajomości to efekt nie tylko wspólnie spędzonego czasu, ale też między innymi tego, że młodzież niemiecka mieszka w domach młodych skarżyszczan.

Po wizycie w „Trzynastce” uczniowie udali się do „Jedynki”,  a potem do magistratu, gdzie przywitał ich prezydent Arkadiusz Bogucki. On również życzył niemieckiej młodzieży miłego pobytu, a wszystkim miłych wrażeń.

Burg to miasto położone niedaleko Magdeburga w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Liczy ok. 25 tys. mieszkańców. Jego historia sięga X wieku.

fot. Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej