Honorowi obywatele Skarżyska bohaterami wystawy w Muzeum Orła Białego. Okazja to 100-lecie miasta

1464
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej otwarto wystawę „Honorowi Obywatele i ich czasy. W 100-lecie Skarżyska-Kamiennej”. Okazją do jej powstania jest 100. rocznica nadania praw miejskich Skarżysku.

Skarżysko-Kamienna ma w tej chwili ośmiu honorowych obywateli, wśród nich zarówno osoby znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jak i naszych lokalnych bohaterów.

Wszyscy, niezależnie od zasług dla Skarżyska, zasłużyli na to, aby przypomnieć ich sylwetki. To już zresztą kolejne przypomnienie. Kilka miesięcy temu mówił o nich historyk Marcin Medyński na wykładzie w bibliotece publicznej. Przypomniał ich postacie tego samego dnia, co wernisaż wystawy, na uroczystej sesji rady miasta z okazji setnej rocznicy wydania rozporządzenia o nadaniu praw miejskich Skarżysku, co miało miejsce 28 grudnia 1922 roku.

28 grudnia 1922 – Władysław Sikorski podpisuje rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

 

Honorowi obywatele Skarżyska-Kamiennej to:

  • Józef Piłsudski – wojskowy, polityk
  • Edward Rydz-Śmigły – wojskowy, polityk
  • Włodzimierz Sedlak – duchowny, naukowiec, wykładowca akademicki
  • Edward Materski – duchowny
  • Antoni Heda-Szary – wojskowy
  • Władysław Stopiński – wojskowy
  • Henryk Czech – wojskowy
  • Bogdan Winiarski – sportowiec, trener

Muzeum im. Orła Białego ze względu na swój militarny charakter szczególnie przybliża wojskowych z tego grona. Na planszach wystawy poznamy nie tylko ich życiorysy, ale też czasy, których żyli, i sytuacje, w których się znaleźli, zasługując jednocześnie swoją podstawą na miano honorowych obywateli.

Wystawa rozpoczęła się uroczystym wernisażem. Wśród licznych gości byli między innymi potomkowie dwóch honorowych obywateli – Henryka Czecha oraz Władysława Stopińskiego. Byli też marynarze ze Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki RP, którzy niedawno byli na zlocie marynarzy w Muzeum im. Orła Białego.

Wszystkich powitał dyrektor muzeum Grzegorz Bień.

Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im. Orła Białego:

Spotykamy się w dniu szczególnym, rocznicy wydania rozporządzenia o nadaniu praw miejskich, i nawiązujemy do tego wydarzenia, otwierając wystawę traktującą o honorowych obywatelach i ich czasach. Państwo tych ludzi znacie, ale być może ta wystawa pozwoli poznać ich z innej strony. My skupiamy się na wojskowych ze względu na charakter naszego muzeum.

 

Samą wystawę i kulisy jej powstania przybliżył jej kurator Artur Buńko.

Artur Buńko, kustosz muzeum, kurator wystawy:

Skupiliśmy się na trzech wojskowych, którzy są nam najbliżsi, którzy związali się najsilniej z naszym miastem lub u nas mieszkali. Chcieliśmy bardziej pokazać nie tyle same czyste życiorysy, ile sytuacje, które spotkały tych ludzi – co robili przed wybuchem wojny, w czasie wojny i okupacji, a także to, co spotkało ich po wojnie. Jeżeli poczytają państwo wystawę, zauważą, że ich losy były podobne – od obywatela, przez żołnierza, wreszcie po honorowego obywatela.

Podczas wernisażu można było nie tylko bliżej poznać honorowych obywateli Skarżyska, ale również mocniej wczuć się w czasy, gdy wielu z nich żyło i działało, czyli w okres międzywojenny.

To za sprawą elementów wyposażenia wnętrz, a przede wszystkim pokazu mody z tamtych lat. Stroje, które zaprezentowały modelki, wykonała Katarzyna Łukasik.

Poza planszami wystawowymi na wystawie zobaczymy stare zdjęcia Skarżyska oraz antyki z tej samej epoki, co stroje, a pochodzące z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawa „Honorowi Obywatele i ich czasy. W 100-lecie Skarżyska-Kamiennej” czynna jest od 28 grudnia 2022 do 29 października 2023 roku.

Wstęp na wystawę w cenie biletu wstępu do muzeum.

Zapraszamy!

Zapraszamy też do MK w Skarżysku na wystawę fotografii „Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960–1990”. Ich autorem jest Edward Krokowski.

Skarżysko z tamtych lat. Wystawa zdjęć Edwarda Krokowskiego powstała z okazji 100-lecia Skarżyska