Blue Day 2021 w Skarżysku – nie ma marszu, ale jest istotny przekaz i są konkursy

1480
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Tegoroczny Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który w Skarżysku-Kamiennej nazywamy angielskim określeniem Blue Day, siłą rzeczy musi wyglądać inaczej niż zwykle. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Działania przeniosły się do internetu.

Co roku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W naszym mieście zyskał on sobie określenie Blue Day, czyli Niebieskiego Dnia. Kolor niebieski to właśnie kolor autyzmu.

Co roku w Skarżysku odbywał się Niebieski Marsz, którego punktem startowym lub metą był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku, gdzie na terapię uczęszczają dzieci z autyzmem. W tym roku marszu nie może być ze względu na obostrzenia wywołane obecnością koronawirusa, ale podejmowane są inne działania.

Młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarżysku przy współpracy z SOSW 2 nakręcili film „Autyzm ma Alę” (do obejrzenia powyżej), który przedstawia dzień z życia dziecka z autyzmem.  To obraz, który pokazuje,  z jakimi przeciwnościami autystyczne dziecko spotyka się w domu, w szkole, w sklepie czy na ulicy.


Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Świat, który większość widzi jako uporządkowany, osoba z autyzmem postrzega jako „chaotyczny zbiór obrazów i znaków”, jak jest to określone w filmie.

Więcej o autyzmie pisaliśmy tutaj:

Niebieski Marsz w Niebieskim Dniu: Autyści są tacy sami, tylko że „bardziej”

 

Na chętnych czekają też konkursy. Stowarzyszenie Aktywne Skarżysko zaprasza do działu w konkursie plastycznym „Autyzm- poznaję, rozumiem, wspieram”.

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym, w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I–III i klasy IV–VIII. Na konkurs należy przygotować pracę plastyczną, a zwycięzcę wybiorą internauci. Prace należy wysłać na adres stowarzyszenie.aktywne.skarzysko@onet.pl. Termin nadsyłania to 15.04.2021 r.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 też zaprasza do konkursu. „Zostań moim terapeutą” to konkurs techniczno-plastyczny , który polega na wykonaniu prac pomocnych  w terapii osób autystycznych.

Przykłady prac terapeutycznych można zobaczyć TUTAJ

Prace należy dostarczyć bezpośrednio lub pocztą do SOSW nr 2 mieszczącego się przy ul. Spacerowej 31 w Skarżysku-Kamiennej.