Youtuber Jan Piątkiewicz z kanału bikeshow.cc promuje Świętokrzyskie na rowerze. Jechał również przez Skarżysko

1078
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Jan Pietkiewicz prowadzi na YouTube popularny kanał rowerowy bikeshow.cc. W tym roku realizuje na nim akcję promocyjną dla Świętokrzyskiego. Na jego trasie znalazło się też Skarżysko.

Mieszkańcy Świętokrzyskiego oraz ci, którzy już je zdążyli poznać, wiedzą, że nasz region ma ogromne walory turystyczne. Jednak z drugiej strony są one nie w pełni wykorzystane, bo wiele osób jeszcze ich po prostu nie zna.

Stąd tak ważne są działania promocyjne. Prowadzi je między innymi Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wśród nich jest promocja atutów, które docenią miłośnicy rowerów.

Jan Piątkiewicz promuje Świętokrzyskie na bikeshow.cc

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W 2023 roku Świętokrzyskie z perspektywy rowerzysty promuje Jan Piątkiewicz, który prowadzi kanał bikeshow.cc na YouTube. Na kanale każdy rowerzysta, czy to początkujący, czy mocno zaawansowany, znajdzie mnóstwo przydatnych informacji. Są wśród nich porady od sprzętowych, poprzez żywieniowe, na polecaniu propozycji tras rowerowych kończąc.

I właśnie te ostanie są przedmiotem akcji promocyjnej, która trwa w bieżącym roku. Jan Piątkiewicz we współpracy z Województwem Świętokrzyskim jeździ po naszym regionie, sprawdzając, czy nadaje się on dla miłośników pedałowania.

O nawiązaniu tej współpracy mówi Sylwia Skuta z Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego:

Realizując tę akcję promocyjną, zależało nam, aby zachęcić głównie naszych sąsiadów z północy, z Łódzkiego i Mazowieckiego, którzy nie mają takich górek jak my. Jako region generalnie nie możemy konkurować z innymi infrastrukturą dedykowaną, za to mamy dużo dróg publicznych. Wśród tras, jakie polecamy, dominują asfaltowe, ale są też i gravelowe. Poza dobrymi drogami asfaltowymi mamy dużo duktów leśnych wysokim standardzie. Takich dróg mamy bardzo dużo i do tego bardzo malowniczych. Podjazdy, zjazdy, widoki i krajobrazy to są atuty, które chcieliśmy wyeksponować.Sylwia Skuta, Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

Promocja Świętokrzyskiego to 10 wycieczek po naszym regionie, które można zobaczyć na YouTube. Wśród miejscówek, które Jan Piątkiewicz, czy to samodzielnie, czy w gronie innych podobnych sobie maniaków na tzw. ustawkach odwiedzi, nie mogło oczywiście zabraknąć tych popularniejszych jak Sandomierz, Chęciny z zamkiem, Łysa Góra z czarownicami, malownicza Dolina Nidy oraz, obowiązkowo, stolica województwa, czyli Kielce.

Sen o niekończącym się szutrze

Północ województwa świętokrzyskiego też znalazła się na trasie youtubera. W ósmym odcinku Jan Piątkiewicz zrobił pętlę ze startem i metą w Suchedniowie, a po drodze zahaczył też o Starachowice i Skarżysko-Kamienną. W tym odcinku poruszał się głownie trasami dwóch parków krajobrazowych: Sieradowickiego oraz Suchedniowsko-Oblęgorskiego. Na trasie nie mogło zabraknąć naszych dużych atutów, czyli zbiorników wodnych. Trasa zaczęła się i skończyła nad zalewem suchedniowskim, a po drodze były też Mostki, Lubianka w Starachowicach oraz skarżyski Rejów. Nad naszym zalewem bikerowi spodobała się ścieżka rowerowa. Zachęcał też do odwiedzenia Muzeum im. Orła Białego.

 

Całą trasę Jan Piątkiewicz zapisał w aplikacji Strava, nadając jej tytuł „Sen o niekończącym się szutrze”:

Trasa bardzo przydała mu do gustu. Dominowały na niej szutry, z angielskiego zwane gravelami. Atut na takich trasach to praktycznie brak ruchu samochodowego.

To była idealna trasa, żeby oderwać się od ruchu samochodowego, odpocząć psychicznie i zmęczyć się fizycznie. Mamy tu gravelowy potencjał w najlepszym wydaniu. Szutry piękne, do tego lasy i pogoda. Atrakcyjności dodawał wiatr. Klimat trochę jak w Finlandii. Wpadajcie na świętokrzyskie szutry, bo jest gdzie jeździć. Świętokrzyskie jest rowerowe na cały rok.Jan Piątkiewicz, bikeshow.cc

W jednym z wcześniejszych odcinków Jan Piątkiewicz eksplorował Świętokrzyskie wspólnie z członkami Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów. W grupie byli między innymi Tomasz Kutwin, Marcin Biały, Anna Banaszek i Agnieszka Kujawska oraz prezes SSC Grzegorz Michnowski.

Mam nadzieję, że ta promocja odniesie skutek i spopularyzuje nasz region, który ma świetne opcje dla rowerzystów. Mamy urozmaicone trasy, mnóstwo znakomitych odcinków, są stromizny, jest dużo lasów, a do tego na wielu z nich jest minimalny ruch.Grzegorz Michnowski, prezes SSC

To właśnie nieduży ruch na lokalnych drogach jest tym, co podkreśla Jan Piątkiewicz. Co może być zaskakujące, mamy dużo dobrych nawierzchni asfaltowych, co jest plusem, jeśli weźmie się pod uwagę, że jednak jest u nas stosunkowo niedużo dróg typowo rowerowych. Jest też mnóstwo właśnie takich leśnych tras, jak ta z najnowszego odcinka, czyli Suchedniów–Starachowice–Skarżysko.

Poniżej zamieszczamy kilka z wcześniaczych odcinków cyklu, a wszystkie znajdziecie na YouTube. Pod każdym filmem jest trasa zapisana w aplikacji Strava.

Akcji towarzyszą też konkursy, a pod koniec roku odbędą się spotkania z Janem Pietkiewiczem, najprawdopodobniej w Kielcach oraz Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

 

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to