Oddaliśmy hołd rozstrzelanym na Borze

2134
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W 79. rocznicę rozstrzelań w lesie na Borze mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej i goście zebrali się w kościele i przy mogile pomordowanych, aby oddać hołd ofiarom.

Zapraszamy na uroczystości na Borze w 2020 roku:

W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń na Borze – zapraszamy na uroczystości

W tym roku mija 79 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w lutym 1940 roku w lesie w pobliżu osiedla. Na uroczystości upamiętniające tragedię Skarżyska i jego mieszkańców zaprosił urząd miasta.

Na miejsce straceń licznie przybyli mieszkańcy miasta, w tym harcerze i kombatanci. Na uroczystościach pojawili się też przedstawiciele władz lokalnych i centralnych. Obecni byli m.in. parlamentarzyści – Marzena Okła-Drewnowicz i Dominik Tarczyński, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta Artur Berus i prezydent Konrad Krönig.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a potem zebrani przeszli na mogiłę. Tam do zebranych zwrócił się prezydent Konrad Krönig.

O program artystyczny zadbali uczniowie Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 7, którzy wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali wiersze i piosenki patriotyczne.

Uroczystości rocznicowe zakończyły się złożeniem wiązanek przez delegacje szkół, organizacji, oraz zakładów pracy.

Po zakończeniu uroczystości każdy chętny mógł posilić się poczęstunkiem przygotowanym przez Centrum Integracji Społecznej.

Na przełomie stycznia i lutego 1940 roku Niemcy aresztowali w Skarżysku ok. 420 osób. Po ciężkim śledztwie blisko 360 zatrzymanych zostało rozstrzelanych na Borze pomiędzy 12 a 16 lutego. Pozostałych więźniów przewieziono do Radomia, a następnie w większości stracono lub deportowano do obozów koncentracyjnych. Pretekstem do przeprowadzenia akcji było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja elity społecznej i intelektualnej Skarżyska.

 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.