urzad skarbowy skarzysko
fot. Pixabay
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Od tego roku zachodzi istotna zmiana w rozliczeniach podatkowych. W 2019 roku  urząd skarbowy wypełni za podatnika PIT-37 lub PIT-38 i to bez żadnego dodatkowego wniosku podatnika. Wszystko w ramach nowej usługi Twój e-PIT.

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38, które od 15 lutego 2019 r. udostępnione będzie w serwisie www.podatki.gov.pl.

Usługa Twój e-PIT dla podatników

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje je i udostępni korzystając z posiadanych przez siebie informacji, a podatnik będzie mógł gotowy PIT:

  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • poprawić (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku),
  • uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia).
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Twój e-PIT można będzie też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. Natomiast, jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT, przygotowanym przez urząd skarbowy i nie rozliczy się samodzielnie, to 30 kwietnia 2019 r. Twój e-PIT zostanie uznany za złożony i za zaakceptowany.

Nowa usługa będzie propozycją dla większości podatników, ponieważ formularz PIT-37 jest najczęściej składanym zeznaniem podatkowym. Ponadto, usługą Twój e-PIT objęto podatników rozliczających się:

  • indywidualnie
  • wspólnie z małżonkiem
  • w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci

Wszystkich ucieszy z pewnością zmiana dotycząca terminu zwrotu nadpłaty, który od 2019 r. dla rozliczeń złożonych elektronicznie obowiązuje krótszy termin zwrotu – jest to 45 dni.

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli prześlemy swój PIT przed 15 lutego (za pośrednictwem systemu e-Deklaracje) to będzie on uznany za złożony 15 lutego i skrócony termin zwrotu będzie liczony od tej daty.

Twój e-PIT będzie czekał na Ciebie od 15 lutego w serwisie www.podatki.gov.pl.

Więcej informacji na temat usługi e-PIT:

Twój e-PIT w pytaniach i odpowiedziach

Nowe zasady przesyłania informacji o dochodach przez płatników

Nowy  rok przyniósł także zmiany dla pracodawców. Nowości dotyczą zarówno formy, jak i terminu przesyłania informacji o dochodach pracowników, czyli najczęściej PIT-11, PIT-11A, ale także PIT-8C, PIT-40A oraz PIT-R.

Od 2019 r. wszystkie informacje o wypłaconych w 2018 r. dochodach należy przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Druga zmiana dotyczy terminu – płatnicy mają na to czas do 31 stycznia 2019 r. Nie zmienia się za to termin przesłania tych informacji podatnikowi – nadal jest na to czas do końca lutego.

Więcej szczegółów dotyczących zmian oraz tego, w jaki sposób przesyłać dokumenty, można znaleźć na stronie www.podatki.gov.pl.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to