[ANKIETA] Czy straż miejska powinna wrócić na ulice Skarżyska?

1294
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Straż miejska w Skarżysku-Kamiennej została zlikwidowana w 2015 roku. Pojawiają się jednak głosy, aby ją przywrócić. Postulaty takie pojawiają się również w trwającej obecnie kampanii przed wyborami samorządowymi 2024.

Straż miejska – służba ta wydaje się mieć tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że jest uzupełnieniem dla Policji, biorąc na siebie sprawy mniejszego kalibru, ale równie ważne.

Argumentem przeciwników jest najczęściej to, strażnicy miejscy po prostu nie wywiązują się ze swoich obowiązków i „tylko wlepiają mandaty staruszkom sprzedającym pietruszkę”. No i kosztują.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

To właśnie aspekt finansowy był głównym argumentem za tym, aby zlikwidować straż miejską w Skarżysku-Kamiennej. Stało się tak w pierwszej połowie 2015 roku, a więc wkrótce po objęciu fotela prezydenta Skarżyska przez Konrada Kröniga. Strażnicy miejscy zniknęli z ulic miasta. W zamian w naszym mieście działa Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, które obejmuje też monitoring.

Brak straży miejskiej w jakiś znaczący sposób nie wpłynął na zadłużenie miasta. Jest ono jeszcze większe niż wtedy. Wśród mieszkańców za to pojawiają się głosy, że straż miejska powinna wrócić na ulice. Mogłaby wpłynąć na poprawę poczucia bezpieczeństwa i porządek na mieście. Brak straży miejskiej odczuwany jest tym bardziej, ponieważ Policja cierpi na brak funkcjonariuszy, ma wakaty i sama poszukuje kandydatów do służby.

Czy mogłoby się tak stać w zbliżającej się nowej kadencji władz miasta, po wyborach samorządowych zaplanowanych na 7 kwietnia 2024?

Z posiadanych przez nas informacji wychodzi, że jedynym kandydatem mającym w swoim programie wyborczym reaktywację straży miejskiej w Skarżysku, jest Karolina Nowek. Mówiła o tym na spotkaniu wyborczym oraz na konferencji prasowej. Brał w niej udział też Łukasz Kaleta, doradca jej komitetu.

Jak podała Karolina Nowek, w ankiecie przeprowadzonej przez jej komitet podczas jednego ze spotkań 70% osób, które wypełniły ankietę, stwierdziło, że nie czuje się bezpiecznie i chce przywrócenia straży miejskiej oraz poprawy w funkcjonowaniu monitoringu.

W programie Karoliny Nowek straż miejska miałaby spełniać następujące zadania:

  • bieżąca kontrola ładu i porządku na terenie miasta, w szczególności na terenach placów zabaw dla dzieci, terenach rekreacyjnych, terenach przyległych do szkół i przedszkoli
  • egzekwowanie przepisów drogowych
  • współpraca z Policją
  • współpraca ze strażą pożarną
  • ekoSTRAŻ – reagowanie na zanieczyszczanie środowiska, w tym nielegalne wyrzucanie śmieci do lasów, zanieczyszczanie powietrza, dokarmianie dzikich zwierząt na terenie miasta

Jak zapewnia Karolina Nowek, straż miejska nie ma być maszynką do wystawiania mandatów, lecz wsparciem dla Policji i innych służb. Miałaby być powołana w miejsce biura bezpieczeństwa. Etaty w straży miejskiej miałyby być zapełniane w następstwie reorganizacji struktur urzędu miasta oraz jednostek podległych tak, żeby utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie. Zapraszamy do wypełnienia ankiety:

ANKIETA

Czy straż miejska jest potrzebna w Skarżysku?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to