Czy w Polsce zmieni się prawo hazardowe?

884
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Naukowcy z Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN) w Warszawie, przy wsparciu Krajowego Centrum ds. Przeciwdziałania Narkomanii, przygotowali raport „Prawo hazardowe – przegląd literatury i regulacji prawnych w wybranych krajach świata”. W swojej pracy eksperci zwrócili uwagę na problem uzależnienia od hazardu i przedstawili szereg sposobów na poprawę sytuacji w tym zakresie.

Zdaniem Mayi Rushpel, ekspertki ds. odpowiedzialnego hazardu i specjalistki ds. uzależnień, problem uzależnienia od hazardu stał się w ostatnim czasie szczególnie dotkliwy. Wpływ na to ma dostępność hazardu w Internecie, który pozwala grać i przegrywać pieniądze bez wychodzenia z domu. W takiej sytuacji ludziom coraz trudniej jest się powstrzymać i szybciej zaczynają cierpieć na ludomanię.

– Typowy obraz hazardzisty z filmów również nie jest prawdziwy. Obecnie ponad 50% tej kategorii osób to kobiety, a odsetek osób starszych jest niezwykle wysoki. Ci ostatni uzależniają się od gier, starając się zarobić na podwyżkę emerytury, a także ze względu na masę wolnego czasu – powiedziała Ruspel.

Według niej wśród graczy jest również wiele dzieci i nastolatków, ponieważ niektóre elementy kasyna są naśladowane w zwykłych grach komputerowych i stopniowo odkrywają tę sferę. Ponadto nieletnich łatwo przyciągają obietnice bonusów. Przykładowo na stronie twinspin.pl można znaleźć dziesiątki ofert z darmowymi spinami, które mogą zaalarmować doświadczonego dorosłego, ale nie wywołają niepokoju u dziecka.

Skala problemu i konsekwencje uzależnienia od oszukiwania

Badanie IPIN podaje, że około 10 milionów osób w Europie może być uzależnionych od hazardu. Co więcej, 60% przychodów branży hazardowej pochodzi od problematycznych graczy.

Ludomania, jak zauważają eksperci, prowadzi do wielu konsekwencji medycznych i społecznych: różnego rodzaju szkód psychicznych i somatycznych, zaburzeń hazardowych i wzrostu przestępczości.

Co proponuje się zrobić?

Istniejące w Polsce przepisy dotyczące hazardu wymagają, aby kasyna online posiadały narzędzia do samokontroli graczy (limity czasowe i limity ilości przegranych pieniędzy). Problem polega jednak na tym, że tylko legalne kasyna online przestrzegają tych przepisów, podczas gdy wiele marek jest obecnych w kraju bez licencji.

Aby rozwiązać ten problem, raport IPIN sugeruje:

  • Podniesienie wieku uprawniającego do hazardu do 21 lat;
  • Zaostrzenie kontroli w placówkach hazardowych;
  • Wykorzystanie pozytywnych doświadczeń Finlandii i Wielkiej Brytanii w ustalaniu limitów dziennych i miesięcznych strat.

Równolegle proponuje się ograniczenie dostępności automatów i innych gier hazardowych. Pozytywne doświadczenia krajów skandynawskich pokazują, że takie ograniczenia zmniejszyły częstotliwość połączeń z liniami wsparcia dla osób uzależnionych od narkotyków o dwie trzecie.

Łącznie w badaniu przeanalizowano przepisy Australii, Finlandii, Niemiec, Włoch, Irlandii, Korei Południowej i USA. We wszystkich tych ustawach eksperci starali się znaleźć pomysły i regulacje, które mogłyby być skuteczne w Polsce.