Zapytaj prawnika – bezpłatne porady prawne na ProSkarżysko od Kancelarii Radcy Prawego Dagmara Nowak-Trochimiuk

4368
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Rozpoczynamy cykl artykułów o tematyce prawnej dotyczącej spraw i problemów, z którymi najczęściej zwracają się mieszkańcy o poradę prawną. W ramach działalności pro bono prawnicy z Kancelarii Radcy Prawnego Dagmary Nowak-Trochimiuk w Skarżysku-Kamiennej będą poruszać tematy, które najbardziej nurtują naszych czytelników.

Łacińska paremia brzmi „Ignorantia iuris nocet”, czyli nieznajomość prawa szkodzi. I to prawda. Znajomość prawa może przynieść korzyści, zwłaszcza kiedy wiemy, co nam się należy i jakie są nasze uprawnienia. Czujemy się wtedy pewni i nie dajemy się oszukiwać.

Znajomość prawa przydaje się w życiu, w sytuacjach codziennych, np. w sklepie, w szpitalu, albo gdy chcemy załatwić sprawę w urzędzie. Przydaje się też w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy kupujemy mieszkanie, samochód albo chcemy sporządzić darowiznę czy spisać testament.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wiedza prawnicza jest niezwykle potrzebna, niemal na każdym kroku. Rejestrujemy samochody. Zaciągamy kredyty. Udzielamy pożyczek. Płacimy podatki. Zawieramy związki małżeńskie. Otrzymujemy spadki. Dajemy darowizny. Kupujemy mieszkania. Budujemy domy. Ubezpieczamy majątek, życie i zdrowie. Jeździmy na wakacje. W każdej z wymienionych i w wielu innych sytuacjach potrzebujemy świadomości prawnej.

Cykl artykułów ma na celu zapoznanie Państwa z najczęściej spotykanymi w życiu codziennym zagadnieniami prawnymi oraz chcemy odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Państwa pytania. Z pewnością nie uda nam się odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale postaramy się odpowiedzieć na te, które najliczniej się powtarzają.

Poruszymy też najczęściej nurtujące kwestie z zakresu prawa. Wśród spraw, o jakie skarżyszczanie często pytali podczas niedawnej akcji bezpłatnych porad prawnych w Kancelarii Radcy Prawnego Dagmara Nowak-Trochimiuk były:

 • Kto po kim dziedziczy i w jakiej sytuacji?
 • Jak uzyskać odszkodowanie, gdy zdarzy się nam szkoda?
 • Czy dzieci muszą słuchać swoich rodziców?
 • Co to są prawa sąsiedzkie?
 • Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę?
 • Chcesz wynająć mieszkanie, pamiętaj o kilku ważnych postanowieniach umownych.
 • „Dobry zwyczaj nie pożyczaj”, a jeszcze lepszy, gdy pożyczasz, spisz umowę pożyczki.

Dagmara Nowak-Trochimiuk
Radca prawny, mediator
ul. Sikorskiego 7/11, 26-110 Skarżysko-Kamienna
Tel. 733 995 805
www.prawnikskarzysko.pl

prawnik skarżysko
Dagmara Nowak-Trochimiuk – radca prawny, mediator – Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

4 KOMENTARZE

 1. 1 września skończyła mi się umowa wynajmowania mieszkania, czy właściciel musi oddać cała kaucję i czy z mieszkania mogę zabrać ze sobą to co ja kupiłem? Np. Karnisz, kontakty panele podłogowe, pędy na ścianę?

 2. 1 września skończyła mi się umowa wynajmowania mieszkania, czy właściciel musi oddać cała kaucję i czy z mieszkania mogę zabrać ze sobą to co ja kupiłem? Np. Karnisz, kontakty panele podłogowe ledy na ścianę?

 3. Pani Izabelo, oczywiście, że może Pani zabrać wszystkie swoje rzeczy. Chyba, że umówiła się Pani z właścicielem inaczej. Mieszkanie powinna Pani zwrócić w stanie nie pogorszonym w stosunku do stanu, w jakim go Pani w najem otrzymała. Natomiast zwrot kaucji powinien nastąpić w momencie odbioru wynajmowanego mieszkania przez właściciela. Co do zasady celem kaucji jest zabezpieczenie właściciela na wypadek dokonania jakiś zniszczeń przez najemcę, więc jeśli Pani takowych nie dokonała, to kaucja powinna zostać zwrócona w całości. Niemniej jednak szczegółowe ustalenia co do zasad zwrotu kaucji Strony regulują zazwyczaj w umowie, więc proszę do niej sięgnąć. W razie wątpliwości zapraszam do Kancelarii, omówimy te kwestie w oparciu o konkretny stan faktyczny. Proszę się nie martwić, może Pani dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej.

 4. Sz.P.
  Prokurarura w Szczecinie wznowila dochodzenie w zakonczonej sprawie z 2004 roku. Mieszkam za granica,
  niedawno wplynela skarga ktora umozyli, alle w zamian otworzyli Polacy stara skarge, gdzie prcownik ZUS myslal ze ja chce ich oszukac, Ja mam stale wyplaty i place podatek w Polsce to znaczy ze sprawa jest zakonczona – o nie nie dla prokuratara w Szczecinie. Wznowili to dochodzenie przeslali przesluchanie i oddali to do Sadu w Szczecinie.
  Teraz mnie wzywali na prawne badanie zdrowia psychicznego, aby minie zaaresztowac do czsy sprawy.
  Jak to sie dzieje ze Sad przyjal pozwanie gdzie jest podane ze zgodnie § 101 spor jest przedawniony,
  ja mam wyplaty to jak moge byc sadzona ze wprowadzilam ZUS w blad? To jest zapewne tajne zlecenie
  z obecnego kraju, JAK TO MOZLIWE ze Polska handluje wlasnym prawem?

Comments are closed.