REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Do Dni Skarżyska 2018 przyłączyły się też miejskie instytucje kulturalne, a wśród nich Biblioteka Publiczna. Zaprosiła ona uczniów skarżyskich szkół do udziału w grze miejskiej pt. „Śladami skarżyskich kin” oraz konkursu wiedzy o mieście pt. „Skarżyszczanin to ja”.

 

Gra miejska „Śladami skarżyskich kin”

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Z okazji dni miasta, skarżyska biblioteka przygotowała atrakcje dla młodzieży szkolnej. Pierwszą z nich była gra miejska pt. „Śladami skarżyskich kin”. Choć dziś w Skarżysku jest tylko jedno kino, to na przestrzeni dziejów naszego miasta było ich dużo więcej.

Uczniowie czterech szkół średnich, które zgłosiły się do gry, mieli za zadanie udać się we wszystkie miejsca, gdzie były lub są jeszcze kina bądź budynki, w których się mieściły. Tam czekali na młodzież wolontariusze z zadaniami. Jednym był test z wiedzy o danym kinie i jego dziejach, a drugie było luźno związane z tematem, np. przystroić kapelusz, aby wyglądał jak te noszone w czasach działania kina Kometa, czyli ponad sto lat temu.

Kina, których dotyczyła gra to:

  • Kometa – znajdowało się na rogu ul. Staszica i Limanowskiego,
  • Triumf/Wolność – dziś jest tam przychodnia zdrowia,
  • Europa – znajdowało się w miejscu, gdzie dziś jest stacja paliw Orlen,
  • Ognisko/Świt – działało w nieistniejącym już budynku obok hotelu Promień,
  • Metalowiec – jedynie istniejące do dziś, czyli kino Centrum w MCK,
  • Związkowiec – stanowiło część obecnego Klubu Kolejarzy „Związkowiec”.

Właśnie w tym ostatnim miejscu znajdowała się meta gry. Zanim uczestnicy poznali wyniki, Roman Sowa z Biblioteki Pedagogicznej przedstawił uczestnikom zarys historii kinematografii oraz przyczyny tego, że w tak niewielkim mieście, a wcześniej nawet osadzie, jakim było Skarżysko, działało tyle kin. – Rozwój kolei i innych zakładów pracy spowodował napływ ludności do miasta. Ludzie oczekiwali od kina nie tylko rozrywki, ale też mieli pęd do wiedzy. Kino było wówczas ważnym źródłem zdobywania wiedzy o świecie. Zadziałał wtedy efekt inteligentnego tłumu – tłumaczył uczestnikom.

W grze najlepiej wypadli uczniowi II Liceum Ogólnokształcącego. Uczestnikom gra się spodobała i dyrektor biblioteki Iwona Kowaleska zapowiedziała organizację kolejnych tego typu konkursów. Koordynatorem gry miejskiej był Piotr Salwa.

Wyniki gry miejskiej „Śladami skarżyskich kin”:

  1. II LO – Jakub Działak, Mariusz Kania, Natalia Madejska i Andrzej Zych, opiekun: Barbara Staniewska
  2. Zespół Szkół Ekonomicznych – Weronika Płatek, Natalia Sadkowska, Kamila Bąk
    i Katarzyna Ruśkowska, opiekun: Małgorzata Stefańska
  3. I LO – Adrianna Supernat, Maja Michnowska, Natalia Stopa i Natalia Milczarek, opiekun: Alicja Wikło
  4. Zespół Szkół Technicznych – Dagmara Pisarska, Angelika Górlicka, Dominika Płusa i Kinga Hawliczek, opiekun: Beata Grzybowska

O historii skarżyskich kin można dowiedzieć się z książki Jerzego Krauzego „Kina w Skarżysku-Kamiennej 1909-2004”.

„Skarżyszczanin to ja” – konkurs wiedzy o Skarżysku

W drugim konkursie, pt. „Skarżyszczanin to ja” wzięły udział dwie klasy siódme, ze Szkół Podstawowych nr 7 i 8. Dla nich przygotowano zestaw zadań związanych ze Skarżyskiem. Uczestnicy mieli za zadanie nie tylko wykazać się wiedzą na temat naszego miasta i jego historii, ale też m.in. ułożyć tekst promocyjny dla miasta czy zagadki promujące Skarżysko.

Jak powiedziała prowadząca konkurs Anna Herman, obie grupy wypadły rewelacyjnie, dlatego obie zostały zwycięzcami, a w nagrodę uczniowie otrzymali słodycze.