Przechodniu, powiedz Polsce… Pamiętamy o ogromnej ofierze skarżyszczan rozstrzelanych na Borze

237
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Coroczne uroczystości odbyły się w rocznicę ogromnej tragedii, jaka spotkała Skarżysko-Kamienną w lutym 1940 roku. Wtedy to Niemcy rozstrzelali w lesie na obrzeżach miasta kilkuset mieszkańców miasta.

Mija rok za rokiem i minęło tych lat już 85, odkąd w lesie na osiedlu Bór (wtedy osiedlu Praca), Niemcy przeprowadzili egzekucję kilkuset mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. Mieszkańców najbardziej zaangażowanych w konspiracyjne działania przeciwko wrogowi, który kilka miesięcy wcześniej zaatakował Polskę.

Tutaj napisaliśmy więcej o skarżyskiej tragedii na osiedlu Bór:

Tego dnia w Skarżysku: 12 lutego 1940 – rozpoczęcie egzekucji w lesie na osiedlu Bór

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Wśród 360 ofiar Boru byli ludzie z różnych grup społecznych, ludzie różnych zawodów, w różnym wieku. Za najmłodszego uważany jest zaledwie 15-letni Karol Kuźniar.

Skarżyszczanie (nie)znani. Karol Kuźniar – najmłodszy ze straconych na Borze

Żeby pamięć o nich i szacunek dla nich nie zaniknęły z biegiem lat, co roku odbywają się uroczystości na mogile. Jak co roku najpierw w kościele na Borze, a potem przy mogile zebrali się mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście, w tym kombatanci. Było dużo młodzieży, a uczniowie „borowej” szkoły, czyli SP 2, przygotowali wzruszający występ artystyczny.

Przemawiali politycy i samorządowcy, w tym ministra Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Krzysztof Lipiec, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i prezydent Skarżyska Arkadiusz Bogucki.

Na uroczystość przybył o. Jan Kazimierz Głaz, kapelan Solidarności oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kielce. Mądrze przemawiał i pięknie zagrał na trąbce. Od skarżyskiego radnego miejskiego i jednocześnie prezesa Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzego Stopy otrzymał jako wyraz podziękowania Kronikę Wojska Polskiego.

Na koniec, tradycyjnie, przedstawiciele władz, instytucji, firm, szkół i innych organizacji złożyli wieńce oraz znicze.

Kilkakrotnie podczas uroczystości padły słowa, które uwiecznione są na tablicy na pomniku na mogile na Borze. Pamiętajmy je i tych, do których się odnoszą!

Przechodniu!
Powiedz Polsce, tu leżym Jej syny.
Posłuszni i wierni do ostatniej godziny.