Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ekologiczny Bieg Patrolowy w Szkole Podstawowej nr 9 to okazja nie tylko do wykazania się szybkością, ale też do sprawdzenia i zdobycia wiedzy z przyrody i ekologii. W tym roku ważnym akcentem było też posadzenie Dębu Pamięci na szkolnym placu. Jego sadzonka została zaszczepiona z samego słynnego Bartka z Zagnańska.

Ekologiczny Bieg Patrolowy odbył się po raz dziewiąty. Do zawodów zgłosiły się klasy trzecie niemal z każdej szkoły podstawowej w naszym powiecie. Poza tym, że trzecioklasiści musieli przebiec dystans biegu jak najszybciej, musieli się też wykazać wiedzą z zakresu przyrody i ekologii.

Na poszczególnych punktach kontrolnych czekały na nich pytania dotyczące flory i fauny, w tym szczególnie dużo dotyczących drzew, ponieważ partnerem biegu od samego początku jest Nadleśnictwo Skarżysko. Zresztą, bieg odbywa się właśnie na jego terenie, na Pogorzałym.

W tym roku sporo pytań dotyczyło też wody, ponieważ drugim partnerem biegu jest skarżyskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

W biegu najlepiej poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy wyprzedzili gospodarzy, czyli SP 9, a trzecie miejsce na podium zajęła Szkoła Podstawowa nr 13. Niezależnie od zajętych miejsc, z tej imprezy wszyscy wrócili do domu z nagrodami. A zgodnie z charakterem zawodów, był to sprzęt sportowy oraz książki przyrodnicze. Uczniowie otrzymali je z rąk starosty skarżyskiego Jerzego Żmijewskiego oraz Dariusza Nowaka, podleśniczego w skarżyskim nadleśnictwie.

Poza wykazaniem się wiedzą, uczestnicy mogli też wiele cennej wiedzy przyswoić. A to za sprawą Piotra Dębowskiego ze Świętokrzyskiej Grupy Ornitologicznej, która działa w ramach Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody. Prelegent wyjaśnił dzieciom, czym zajmuje się ornitolog. Z góry dał do zrozumienia, że bycie ornitologiem to niełatwe zadanie, bo trzeba choćby dźwigać sporo wyposażenia, ale zapewniał, że efekty obserwacji ptaków są warte tego wysiłku.

W programie zawodów był jeszcze jeden istotny punkt. Na placu szkolnym dzieci wspólnie z dyrektor Dziewiątki Renatą Bilską posadziły Dęba Pamięci. Ma ona upamiętniać obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Sadzonka dębu została zaszczepiona z samego Bartka z Zagnańska. Drzewo będzie jednak miało swoje własne imię, a zostanie ono wybrane spośród propozycji od dzieci i młodzieży.

Na placu szkolnym będzie to zatem kolejny dąb. Wszyscy mają nadzieję, że wyrośnie na równie okazałe drzewo jak dąb, który góruje nad placem szkolnym szkoły na Pogorzałym.

Na placu szkolnym uczestnicy biegu mogli też stanąć do konkursów, na które zapraszał Doktor H2O ze skarżyskich wodociągów. A przy dobrze już znanym saturatorze MPWiK można było ugasić pragnienie. O poczęstunku również nie zapomniano. Był grill i pączki.

Współorganizatorzy imprezy i sponsorzy nagród to: Starostwo Powiatowe w Skarżysku, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Nadleśnictwo Skarżysko oraz Celsium.

Klasyfikacja Ekologicznego Biegu Patrolowego w Szkole Podstawowej nr 9:

1. Szkoła Podstawowa nr 2
2. Szkoła Podstawowa nr 9
3. Szkoła Podstawowa nr 13
4. Szkoła Podstawowa Bliżyn
5. Szkoła Humboldta
Szkoła Podstawowa nr 8
7. Szkoła Podstawowa Grzybowa Góra
8. Szkoła Podstawowa Sorbin
9. Szkoła Podstawowa 7
10. Szkoła Podstawowa Lipowe Pole
Szkoła Podstawowa Ostojów
12. Szkoła Podstawowa nr 1
13. Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 5