Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku zaprasza na pokaz filmu „Zomoza”. To krótkometrażowy film o stanie wojennym, a zdjęcia do niego kręcono między innymi w Skarżysku. Skarżyszczanie również w nim występowali i użyczali eksponatów.

Zbliża się kolejna rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce. Od tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku mija w tym roku 41 lat.

W tym roku premierę miał film dokumentalny „Zomoza”, który nawiązuje do tamtych dni. Premiera odbyła się w Kielcach, a teraz pora na premierę skarżyską. Skarżysko miało bowiem swój wydatny wkład w produkcję filmu. Część zdjęć kręcono w naszym mieście – między innym na Kamiennej i na Skałce.

Ekipa filmowa użyła również pojazdów ze Skarżyska. Muzeum im. Orła Białego użyczyła pojazdów pancernych BRDM (Bronirowannaja Razwiedywatielno-Dozornaja Maszyna), a ciężarówkę STAR 266 wypożyczył skarżyszczanin Łukasz Wilczyński-Siudek. On też, wraz ze swoimi bliskimi, zagrali w filmie.

 

Fabuła filmu „Zomoza” oparta jest na historiach chłopców powoływanych do wojska a będących jednocześnie w Niezależnym Stowarzyszeniu Studentów. Jeden z bohaterów zostaje zmuszony do wstąpienia do ZOMO.

„Zomoza” to film krótkometrażowy, trwający niespełna pół godziny. Reżyserem jest Konrad Łęcki. Prace nad filmem trwały blisko dwa lata. Uczestniczyli w nich między innymi rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Milicji Obywatelskiej z Warszawy, aktorzy z kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, a rekwizyty i sylwetki rekonstrukcyjne zapewniło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej z Kielc pod kierownictwem Zbigniewa Kowalskiego.

W skarżyskiej  premierze filmu weźmie udział jego producent Zbigniew Kowalski oraz osoby będące pierwowzorami filmowych bohaterów. Projekcję uzupełnią rozmowy z bohaterami tamtych dni i producentami obrazu.

Pokaz filmu „Zomoza” odbędzie się we wtorek 13 grudnia 2022 roku o godz. 17.00 w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Wstęp na pokaz jest darmowy.

Zapraszamy!

Autorem zdjęć z planu filmowego jest Wojciech Synowiec.

Zomoza
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprasza na pokaz filmu „Zomoza” o stanie wojennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here