Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W starostwie powiatowym w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie robocze, na którym omawiano koncepcją włączenia powiatu skarżyskiego do Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to szlak rowerowy prowadzący przez pięć województw wschodniej Polski, w tym województwo świętokrzyskie. Do tej pory jednak omijał powiat skarżyski i Skarżysko-Kamienną. Teraz pojawiła się szansę, aby to zmienić.

W spotkaniu udział wzięli starosta Artur Berus, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Marcin Piętak, wicestarosta Anna Leżańska, członkowie zarządu – Katarzyna Bilska i Tadeusz Bałchanowski, wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Czyż.

green velo powiat skarzyski
Uczestnicy spotkania roboczego dot. szlaku Green Velo przez powiat skarżyski; fot. Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego tworzy koncepcję rozwoju szlaków rowerowych na terenie województwa świętokrzyskiego, w tym nową trasę rowerową pn. „Trasa Północna”.

Trasa Północna szlaku Green Velo w województwie świętokrzyskim ma połączyć Końskie i Sandomierz, a tym samym ma być łącznikiem głównego szlaku Green Velo.

– Projekt, z uwagi na charakter ponadregionalny, będzie miał duże możliwości pozyskania środków unijnych w nowej perspektywie – mówił prezes ROT WŚ Marcin Piętak, zachęcając samorządowców do współpracy przy jego tworzeniu.

Zobacz też:

Skarżysko rowerowa stolicą Polski? To zależy od nas!

 

Starosta Artur Berus zaznaczył, że czas pandemii pokazuje, że ludzie poszukują kameralnych, spokojnych miejsc do wypoczynku i rekreacji, a taki potencjał ma właśnie powiat skarżyski, gdyż turysta znajdzie tu oraz w okolicy ościennych powiatów kilka rekreacyjnych zbiorników wodnych, a także atrakcyjne miejsca noclegowe w gospodarstwach agroturystycznych.

W trakcie spotkania omówiono także możliwości współpracy powiatu skarżyskiego jako partnera ROT w zakresie promocji i rozwoju turystyki regionalnej w kontekście innych działań realizowanych przez Regionalna Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 kilometry). Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów. Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.

Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Przygodę na szlaku możesz rozpocząć w dowolnym punkcie. Można podróżować samodzielnie, z rodziną bądź z przyjaciółmi. Można jechać z północy na południe albo z południa na północ. Green Velo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu.

Około 300 kilometrów trasy stanowią nowe i przebudowane drogi rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe, a blisko 150 kilometrów to wyremontowane drogi gruntowe. Na trasie wybudowanych zostało 228 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w stojaki, wiaty i ławki oraz kosze na śmieci i tablice informacyjne.

 

Opis szlaku pochodzi ze strony Green Velo: https://greenvelo.pl/