Nie żyje Janina Lato – ceniona nauczycielka, wieloletnia wicedyrektorka Erbla

3003
Janina Lato
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W wieku 87 lat zmarła Janina Lato, nauczycielka języka rosyjskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku-Kamiennej. Przez wiele lat była też wicedyrektorką szkoły.

Janina Lato zmarła 21 listopada 2020 roku w wieku 87 lat. Ostatnie miesiące życia spędziła w Kielcach, a przez wiele lat była związana ze Skarżyskiem.

Janina Lato pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego w Erblu, w latach 1954–90. W latach 1972–1990 była wicedyrektorką szkoły, zastępczynią dyrektora Zbigniewa Chyba. Kierowała też przyszkolnym internatem.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Pogrzeb Janiny Lato odbędzie się 26 listopada 2020 roku o godz. 11.00 w kościele pw. bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.

Janinę Lato bardzo dobrze znali państwo Jadwiga i Władysław Pocheciowie. Jadwiga Pocheć przez wiele lat uczyła w I LO języka polskiego, a przez wiele lat państwo Pocheciowie mieszkali blisko siebie na Milicy.

– Pamiętam, że jak pobraliśmy się z żoną i mieszkaliśmy w internacie, bardzo wszystkiego pilnowała. Była bardzo wymagająca – mówi Władysław Pocheć.

– Przez wiele lat wspólnie pracowałyśmy. Była bardzo fachowa, zdecydowana. Żal, że stan zdrowia zmusił ją do pobytu w domu opieki. Choć była niezamężna, utrzymywała wiele kontaktów. Wielu absolwentów utrzymywało z nią znajomość po opuszczeniu murów szkoły. Ona też przeżywała losy swoich byłych uczniów, ich sukcesy i porażki – mówi Jadwiga Pocheć.

Janinę Lato wspomina też Andrzej Staśkowiak, również były nauczyciel w I LO.

– Ja swoją pierwszą klasę otrzymałem w spadku po Janinie Lato. Jako młody nauczyciel czułem do niej duży respekt, ale z drugiej strony byłem dumny, że doceniała moją pracę. To, że swoją klasę przekazała w moje ręce, o czymś świadczy. Była uznaną filolożką, kobietą o szerokich horyzontach. Już po jej odejściu ze szkoły spotykaliśmy się w małym gronie nauczycielskim z okazji Dnia Nauczyciela. Snuła wtedy opowieści, w tym o swojej wymarzonej podróży do Chin. Uczyła moją żonę i żona też mile ją wspomina, wysoko ceniła jej metody nauczycielskie. Była nauczycielem, ale jednocześnie przewodnikiem. Jeśli chodzi o jej pracę pedagogiczną, była kapitalnym człowiekiem – mówi Andrzej Staśkowiak.

Janina Lato pojawiła się na zjeździe na 90-lecie I LO w Skarżysku w 2016 roku:

Zjazd absolwentów na 90-lecie I Liceum Ogólnokształcącego – Erbla. Spektakl w Miejskim Centrum Kultury zachwycił gości

 

Janina Lato na archiwalnych zdjęciach, w gronie innych nauczycieli I LO w Skarżysku:

Janina Lato w gronie nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Skarzysku-Kamiennej. Po lewej od Janiny Lato stoi dyrektor Józef Erbel; fot: archiwum Jadwigi Pocheć
Janina Lato w gronie nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Skarzysku-Kamiennej. Po lewej od Janiny Lato stoi dyrektor Józef Erbel; fot: archiwum Jadwigi Pocheć
Janina Lato (z prawej) i Jadwiga Pocheć w komisji maturalnej; fot: archiwum Jadwigi Pocheć
Janina Lato w gronie nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Skarzysku-Kamiennej; fot: archiwum Jadwigi Pocheć

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to