REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Trzy medale, po jednym każdego koloru, zdobyli sportowcy skarżyskich klubów na Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Austrii. Choć to nie medale są w sporcie osób niepełnosprawnych najważniejsze, to niewiele brakowało, a byłoby ich więcej.

Złoto Justyny Salwy w super gigancie, o którym pisaliśmy kilka dni temu, to nie jedyny krążek, jaki przywieźli skarżyscy sportowcy. Magdalena Łapka dorzuciła srebro i brąz w łyżwiarstwie szybkim, a Tomasz Faliński, choć medalu nie zdobył, to dołożył do tego trzy wysokie pozycje w biegach na rakietach śnieżnych.

Olimp i Tornado – skarżyskie kluby medalistów olimpijskich

Dla Justyny Salwy z klubu Tornado, działającego przy Warsztatach Zajęciowych „Tęcza”, złote medale olimpijskie to nie nowość. Osiem lat temu, na igrzyskach w Boise w Stanach Zjednoczonych, zdobyła dwa złota i brąz. Tym razem również mogła zdobyć dwa krążki z najcenniejszego kruszcu, ale w drugim przejeździe giganta upadła i zajęła piątą pozycję. Ale jako że to nie medale są najważniejsze, występ i tak uważa za udany. – Jestem zadowolona. Cieszę się z medalu i pobytu na igrzyskach. Było dużo ludzi, było fajnie – powiedziała.

Justyna Salwa
Justyna Salwa (fot. DEPA Pictures)
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Magdalena Łapka, trenująca w klubie „Olimp” dołożyła do dorobku dwa krążki – srebro i brąz. Tomasz Faliński, z tego samego klubu, był bardzo blisko podium, ale konkurencja była tak silna, że nie udało mu się stanąć na „pudle”. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Tomek ma dopiero 16 lat i w swojej kategorii wiekowej był najmłodszy rocznikowo.

Emocje zawodników, trenerów i… Terminatora

Tomasz Faliński
Tomasz Faliński

Małgorzata Niewęgłowska-Chała, na co dzień nauczycielka w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, pojechała na igrzyska jako opiekunka naszej ekipy i trenerka biegaczy na rakietach. – Te igrzyska to dla mnie, jak również i zawodników, wydarzenie życia. Przeżywam wszystko do dziś. Zawodnicy są równie pełni wrażeń i emocji oraz dumni z siebie. Walczyli do samego końca, nie poddawali się. Pokonali swoje bariery. Tomek, choć medalu nie wywalczył, bił swoje rekordy życiowe – mówi.

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych to także bogaty program imprez towarzyszących. Sportowców odwiedził m.in. Arnold Schwarzenegger. Pojawili się także spadkobiercy założycieli ruchu Olimpiad Specjalnych, a założycielką jest Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy’ego. – Impreza perfekcyjnie zorganizowana, potraktowana przez wszystkich z ogromnym szacunkiem. Organizatorom należy się wielkie brawa – dodaje Małgorzata Niewęgłowska-Chała.

Wszyscy gratulują sportowcom Olimpiad Specjalnych

Choć igrzyska już zakończone, a nasi sportowcy jeszcze je przeżywają, to przed nimi wciąż bardzo pracowity okres – zewsząd będą zbierać gratulacje. W czwartek pojawią się na sesji rady powiatu skarżyskiego, w piątek przyjmie ich prezydent Andrzej Duda, a po niedzieli pojawią się u wojewody oraz u marszałka województwa świętokrzyskiego.

Polska ekipa zdobyła w Austrii 39 medali.

Wyniki skarżyskich sportowców podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Austria 2017:

Magdalena Łapka
Magdalena Łapka

Magdalena Łapka – Klub Olimpiad Specjalnych „Olimp” – łyżwiarstwo szybkie

  • 222 metrów – srebro
  • 333 metry – brąz

Justyna Salwa – Klub Olimpiad Specjalnych „Tornado” – narciarstwo alpejskie

  • Super gigant – złoto
  • Slalom gigant – 5. miejsce

Tomasz Faliński – Klub Olimpiad Specjalnych „Olimp” – bieg na rakietach śnieżnych

  • 200 metrów – 5. miejsce
  • 400 metrów – 6. miejsce
  • Sztafeta 4 x 100 metrów – 4. miejsce

Gratulacje!

Olimpiady Specjalne to organizacja, wspomaga rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez umożliwienie im udziału w treningach i zawodach sportowym. Drugim celem istnienia Olimpiad jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez propagowanie wiedzy na temat osób z tą formą niepełnosprawności. Założycielką Olimpiad Specjalnych jest Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy’ego.

Mottem zawodników Olimpiad Specjalnych są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych:

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
fot. Małgorzata Niewęgłowska-Chała
Olimpijczycy Olimpiad Specjalnych - rada powiatu
Olimpijczycy Olimpiad Specjalnych odebrali gratulacje od starosty skarżyskiego Jerzego Żmijewskiego oraz przewodniczącej rady powiatu Bożeny Bętkowskiej. Od lewej: Justyna Salwa, Magdalena Łapka, Tomasz Faliński oraz trenerka Małgorzata Niewęgłowska-Chała