Noe Park. Nowy ogromny park rozrywki w Skarżysku już powstaje

8050
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Noe Park – tak będzie się nazywać park rozrywki, który powstanie w Skarżysku-Kamiennej. Inwestycja, która zlokalizowana jest nad zalewem Bernatka, już się rozpoczęła.

Raptem wczoraj pisaliśmy o rozbudowie jednej z większych inwestycji w ostatnim czasie w Skarżysku, jakim jest park handlowy Vendo Park, a dziś spieszymy z kolejnym newsem. O dużo większej inwestycji.

Nie ma Arki Życia, będzie Noe Park na Bernatce w Skarżysku

Chyba każdy mieszkaniec naszego miasta słyszał o Arce Życia na Bernatce. O tej inwestycji zrobiło się głośno kilka lat temu. Miał to być park rozrywki zlokalizowany nad zalewem Bernatka, czyli na początku (lub na końcu, zależnie, jak patrzeć) ulicy Paryskiej.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Tamta inwestycja nie doszła do skutku, ale teraz jest duża szansa na to, że powstanie w tym miejscu inny park rozrywki, choć z podobnymi motywami zaczerpniętymi z biblii i innych mitów dawnych czasów.

To Noe Park, duży park rozrywki, którego centralnym punktem też będzie budynek w kształcie arki. Miejsce to będzie oferować szereg rozrywek, głównie dla rodzin oraz dla seniorów, jak zapowiedział inwestor.

Inwestorem tym jest skarżyszczanin Hubert Olejarz, właściciel firmy Freedom.

Noe Park zaplanowany został jako całodniowy park rozrywki, rekreacji i edukacji. Główną grupą docelową będą rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Inspiracją jest biblijna historia o arce Noego, silnie powiązana z przyrodą. Za podkreśleniem roli przyrody w tej inwestycji przemawiają walory przyrodnicze terenu inwestycji, jak i udział sił natury w opowieści o Noem.Hubert Olejarz, właściciel firmy Freedom
Hubert Olejarz, właściciel firmy Freedom, inwestora Noe Parku

Jak dodał Hubert Olejarz, część plenerowa Noe Parku będzie się składać z pięciu stref:

  • woda
  • słońce
  • wiatr
  • ziemia
  • Eden rajski ogród

Pierwsze cztery zaplanowane są głównie z myślą o najmłodszych, a Eden jako strefa dla osób szukających spokojnego relaksu, w tym osób starszych

Punktem centralnym Noe Parku będzie budynek w kształcie łodzi z atrakcjami rozrywkowymi i dydaktycznymi. Będą tam ekspozycje przyrodnicze, w tym dioramy. W inwestycji zostaną wykorzystane nowoczesne technologie, w tym urządzenia sensoryczne, które mają zwiększać doznania zwiedzających.

W Noe Parku w Skarżysku znajdą się też między innymi:

  • kino 7d
  • oceanarium
  • palmiarnia

Obejrzyj wizualizację Noe Parku:

 

Noe Park – kiedy otwarcie?

Uruchamianie Noe Parku będzie się odbywać etapami. Otwarcie części plenerowej jest zaplanowane na wiosnę 2025 roku. Potem będzie jeszcze dokańczany sam budynek arki i ma on być udostępniany etapami. Noe Park w całości ma być gotowy w 2027 roku.

Miejsce inwestycji Noe Park nad zalewem Bernatka w Skarżysku-Kamiennej – koniec września 2023 r.

Hubert Olejarz poinformował, że inwestycja kosztować będzie 80 milionów złotych. Jak zdradził, nie pozyskał na nią inwestycji unijnych, a realizuje ja ze środków własnych i kredytów.

Noe Park – tak będzie wyglądał park rozrywki w Skarżysku-Kamiennej; materiał inwestora, firmy Freedom, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej

Nie ma Arki Życia, jest Arka Bernatka 2.0, będzie też Noe Park i Bernatka znów ożyje?

Bernatka to dla wielu mieszkańców Skarżyska-Kamiennej ulubiony z naszych zalewów. Niewielki, można powiedzieć kameralny, przez lata był alternatywą dla Rejowa. Atutem była zawsze czysta, bo wypływająca z lasu, woda rzeki Bernatki. Przy zalewie znajdował się też niewielki ośrodek z domkami.

Niestety, czas transformacji ustrojowej jak również nieumiejętne zarządzanie obiektem poskutkowało tym, że zalew przestał pełnić swoje funkcje. Ośrodek zniknął. Natura też nie okazała się łaskawa i zalew był niszczony powodziami.

Od lat jest to więc głównie obiekt dla wędkarzy, choć niewielka plaża i trawnik  wokół, dawały szansę na tzw. leżing, plażing i smażing.

Kilka lat temu pojawiła się szansa na ogromną inwestycję i tym samym rewitalizację tego miejsca. Mowa o Arce Bernatka, czyli parku rozrywki w kształcie łodzi nawiązującej do historii Noego i jego arki. Ta inwestycja jednak nie doszła do skutku.

Tutaj pisaliśmy więcej o Arce Bernatka w Skarżysku-Kamiennej:

Arka Życia – inwestycja na Bernatce zaprezentowana

Sprawę w swoje ręce wzięli obywatele Skarżyska, głównie mieszkańcy osiedla Bernatka, i z budżetu obywatelskiego rozpoczęli wykonywanie małych inwestycji pod nazwą Arka Bernatka 2.0. Nazwa, jak i pierwszy element, czyli obiekt do zabawy w kształcie statku, ewidentnie nawiązują do niedoszłej inwestycji.

W kolejnym roku z tych samych środków zbudowano małą plażę z elementami do wypoczynku, a w tym roku mieszkańcy zdecydowali, że w kolejnym nastąpi dalsza rozbudowa infrastruktury nad zalewem.

O tej i innych inwestycjach z Budżetu Obywatelskiego 2024 pisaliśmy tutaj:

Budżet Obywatelski 2024 w Skarżysku: Znamy wyniki i wiemy, jakie inwestycje powstaną

Nie powstała Arka Życia, ale wychodzi na to, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Noe Park już powstaje i życzymy inwestorowi, a i przecież nam wszystkim, aby Bernatka odzyskała swój blask, a Skarżysko zyskało obiekt, który będzie odwiedzany przez mieszkańców nie tylko naszego miasta i będzie wizytówką grodu nad Kamienną. A może wtedy będzie się mówić o Skarżysku „gród nad Bernatką”?

Konrad Krönig uciera nosa i się śmieje (ostatni)

O inwestycji na konferencji prasowej w urzędzie miasta w Skarżysku oprócz inwestora Huberta Olejarza mówili prezydent Konrad Krönig i jego zastępca Andrzej Brzeziński.

Konrad Krönig nawiązał do nieudanej poprzedniej inwestycji na Bernatce.

Cechą dobrego  menadżera jest umiejętność przekucia swojej największej słabości, może nawet pięty achillesowej, w swój atut, a może i największy sukces. Pragnę przypomnieć rok 2018. Wtedy moi kontrkandydaci w samorządzie puszczali na Bernatce łódkę z tektury i wyśmiewali ideę inwestycji, którą tam zaplanowaliśmy. I ja wtedy postawiłem sobie jeden cel, że utrę im nosa i będę pracował po to, by doprowadzić do realizacji tej inwestycji, w myśl zasady, że „ten się śmieje, kto się śmiej ostatni”. Dziś to ja się śmieję.Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej
Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej