Turniej szaradziarski w Skarżysku powrócił do kalendarza. Anagram znów świętuje jubileusz

2057
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Po trzech latach w Skarżysku-Kamiennej ponownie odbył się Ogólnopolski Turniej Szaradziarski. Skarżyski Klub Szaradzistów „Anagram”, jego współorganizator, w tym roku obchodzi imponujący jubileusz.

Miłośnicy szarad, krzyżówek i innych łamigłówek znów mogli przyjechać do Skarżyska, aby zawalczyć o tytuły i nagrody. Po trzyletniej przerwie nasze MCK ponownie zaprosiło na Ogólnopolski Turniej Szaradziarski. Była to już jedenasta edycja.

Określenie „ogólnopolski” wcale nie jest na wyrost. Do Skarżyska rzeczywiście przyjeżdżają osoby z całej Polski. W tym roku uczestników było 33.

Katarzyna Tambor, kierowniczka turnieju:

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Szaradziści lubią nasz turniej, lubią do Skarżyska przyjeżdżać. Pytali, czy znów będzie organizowany, namawiali do wznowienia turnieju. Cieszyli się, że ponownie rywalizujemy i znów mogą przyjechać do Skarżyska. W dwa tygodnie zapełniła się lista uczestników.

W sobotnie południe, 11 marca 20923 roku, patio Miejskiego Centrum Kultury zapełniło się uczestnikami, którzy zasiedli do zadań przygotowanych przez Skarżyski Klub Szaradzistów „Anagram”. Skarżyscy szaradziści w tym roku obchodzą kolejny jubileusz istnienia. Klub działa już 65 lat!

Po półtoragodzinnej rywalizacji i jeszcze dłuższym skrupulatnym sprawdzaniu zadań jury złożone z członków Anagramu ogłosiło wyniki.

Tutaj niespodzianek nie było. Były za to dobrze znane w Skarżysku nazwiska uczestników, którzy regularnie przybywają do Skarżyska. Tytuł zwycięzcy obronił Rafał Tałaj z Częstochowy, który wygrywał w Skarżysku już kilka razy.

Tak dobre wyniki Rafała Tałaja nie powinny dziwić. Szaradami zajmuje się on na co dzień zawodowo. Jest jednym z redaktorów w wydawnictwie Technopol znanym z publikowania rozmaitych łamigłówek. Pracują w nim też jego rodzice, Mariola Tałaj i Andrzej Tałaj, którzy również wzięli udział w turnieju.

Rodzina Tałajów z Częstochowy bryluje w skarżyskim turnieju szaradziarskim. Od lewej: Andrzej Tałaj, Rafał Tałaj i Mariola Tałaj.

Gospodarzy reprezentowała jedna osoba. Grażyna Derlatka, która zajęła 29. miejsce, wzięła w nim udział po raz pierwszy. Jak mówi, krzyżówki i inne łamigłówki rozwiązuje już od lat nastoletnich, ale dopiero teraz zdecydowała się na udział.

Grażyna Derlatka:

Zamiłowaniem do krzyżówek zaraził mnie tata, gdy miałam 15 lat. Na co dzień rozwiązuję ich bardzo dużo. To mój turniejowy debiut i źle rozłożyłam czas na poszczególne zadania. Było sporo jolek, a ja wolę jednak inne, jak kalambury, palindromy, anagramy. Za rok będzie na pewno lepiej!

Grażyna Derlatka

Tegoroczny turniej miał jeszcze inny miły akcent. Skarżyski Klub Szaradzistów „Anagram”, który jest współorganizatorem, a jego członkowie autorami zadań, obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia.

Gratulacje z tego powodu odbierał prezes Mariusz Miernik. On z kolei wspominał zmarłego w 2022 roku Karola Fiedorowicza, byłego wieloletniego prezesa Anagramu.

Ekipa Skarżyskiego Klubu Szaradziarskiego „Anagram” świętuje w 2023 roku 65-lecie istnienia klubu

Nasi szaradziści oraz najlepsi uczestnicy turnieju odbierali nagrody i gratulacje od zastępczyni dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Renaty Bilskiej, członkini zarządu Powiatu Skarżyskiego Katarzyny Bilskiej, dyrektorki MCK Grażyny Majewskiej oraz kierowniczki turnieju Katarzyny Tambor.

W komisji konkursowej zasiedli: Mariusz Miernik, Andrzej Baiński, Lidia Działak, Jerzy Szymański i Edward Pataj.

Na koniec tego miłego dnia uczestnicy poczęstowali się jubileuszowym tortem i mogli rozjechać się do domów.

XI Ogólnopolski Turniej Szaradziarski 2023 w Skarżysku-Kamiennej wsparli: Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Urząd Marszałkowski w Kielcach, posłanka Platformy Obywatelskiej na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, Klimek Nieruchomości, cukiernia „W słodkim świecie Żoli”, Nadleśnictwo Skarżysko.

XI Ogólnopolski Turniej Szaradziarski 2023 Skarżysko–Kamienna – wyniki:

  1. miejsce – Rafał Tałaj (Częstochowa) – puchar + 600 zł + nagroda rzeczowa
  2. miejsce – Dawid Kupiec (Pruszków) – puchar + 500 zł + nagrodę rzeczowa
  3. miejsce – Paweł Kustroń (Kraków) – puchar + 400 zł + nagrodę rzeczowa
  4. miejsce – Marcin Zieliński (Warszawa) – 300 zł + nagroda rzeczowa
  5. miejsce – Maciej Biniszewski (Grodzisk Mazowiecki) – 200 zł + nagroda rzeczowa
  6. miejsce – Wieńczysław Syguda (Częstochowa) – nagroda rzeczowa

Najlepszym zawodnikiem z województwa świętokrzyskiego został Robert Kopacz z Kielc z klubu Astra, który w klasyfikacji generalnej zajął siódme miejsce.

Ponadto wylosowano spośród wszystkich uczestników „nagrodę szczęścia” (słuchawki), którą otrzymał Marcin Radoń z Krakowa.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to