Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Powiat Skarżyski świętuje w tym roku 25. rocznicę ustanowienia. Wśród kilku rocznicowych uroczystości była też specjalna sesja. Była ona okazją do gratulacji, życzeń, wspomnień, a także uhonorowania licznego grona osób związanych z powiatem.

Rok 2023 to nie tylko jubileusz Skarżyska-Kamiennej, które w 1923 roku otrzymało prawa miejskie. Ćwierć wieku temu w Polsce przeprowadzono reformę administracyjną, na mocy której powstały powiaty. Wśród nich też Powiat Skarżyski. Decyzje o utworzeniu powiatów zapadały w 1998 roku, a formalnie weszły w życie z początkiem kolejnego roku.

Rok 2023 to wiec też czas świętowania jubileuszu przez Powiat Skarżyski. Wśród wydarzeń, które z tej okazji się odbywały, była też uroczysta sesja Rady Powiatu Skarżyskiego, która odbyła się w 10 listopada 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury. Stało się to dokładnie w 25. rocznicę pierwsze sesji rady, z 1998 roku.

Sesję poprowadził przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego Jacek Jeżyk. Miała ona zupełnie innych charakter od regularnych posiedzeń rady. Nie było interpelacji, zapytań, a zamiast nich uczestnicy pospieszyli z życzeniami i gratulacjami na ręce Jacka Jeżyka i Starosty Skarżyskiego Artura Berusa.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Przewodniczący rady wymienił wszystkich 83 radnych, którzy zasiadali w radzie włącznie z obecną, szóstą jej kadencją. Dwoje radnych, Jerzy Żmijewski i Bożena Bętkowska, są radnymi od początku istnienia powiatu. Minutą ciszy uczczono pamięć tych radnych, których już z nami nie ma.

Jubileusze są zawsze okazją do różnego rodzaju odznaczeń i uhonorowań. Nie inaczej było i teraz. Za zasługi w działalności społecznej i samorządowej srebrnym krzyżem zasługi została odznaczona Anna Leżańska, a brązowymi krzyżami zasługi – Adam Ciok i Emil Tokarczyk.

Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej medalem srebrnym została odznaczona Barbara Dygas, a medalami brązowymi – Mariusz Bartosik, Katarzyna Ciok, Anna Dąbek oraz Małgorzata Nosowicz.

Ponadto odznaczenia otrzymali pracownicy pracujący w powiecie od 25 lat: Zbigniew Babiarz, Dariusz Chojnacki, Karina Działak, Katarzyna Geller, Jolanta Janowska, Zbigniew Kochański, Łukasz Krawiecki, Mariusz Lisowski, Grażyna Misztal, Joanna Nasiołkowska, Grzegorz Turek, Joanna Wężyk, Andrzej Wisowaty, Karina Wiśniewska, Irena Kapusta-Witaszek i Dariusz Zarychta.

Radny Mieczysław Bąk otrzymał odznakę nadaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Honorowy Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wśród składających gratulacje na ręce Starosty Skarżyskiego Artura Berusa byli między innymi Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, samorządowcy gmin wchodzących w skład Powiatu Skarżyskiego oraz przedstawiciele innych instytucji i lokalnych firm.

Głos zabrał również pierwszy Starosta Skarżyski, czyli Andrzej Bętkowski, obecny Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, który wspominał początki tworzenia powiatowego szczebla samorządu.

Uroczysta sesja była też okazją do wręczenia Powiatowych Dębów 2023. Nagrody te przyznano już wcześniej w tym roku. Otrzymali je muzyk i wokalista Wacław Pejas oraz Fundacja Daj szansę. W imieniu fundacji statuetkę odebrała prezeska Joanna Wężyk. Wacław Pejas w ramach podziękowania za wyróżnienie uraczył widownię tym, czym imponuje na co dzień, czyli pięknym śpiewem.

Podczas sesji przewodniczący rady miasta Leszek Golik poinformował, że kierowana przez niego gremium nadało imię 25-lecia Powiatu Skarżyskiego przebudowanemu wiaduktowi nad torami w ciągu Alei Piłsudskiego.

Tak uroczyste wydarzenie nie mogło się obyć bez występu artystycznego. Dla zebranych zaśpiewała Anna Józefina Lubieniecka. Urodzona w Kielcach piosenkarka to była wokalistka zespołu Varius Manx.

Na koniec tego miłego dnia na uczestnicy zostali poczęstowani jubileuszowym tortem i otrzymali też upominek w postaci pamiątkowej filiżanki.