Jak co roku w Skarżysku-Kamiennej odbył się Piknik Archeologiczny Praosada Rydno 2023. Historycy i rekonstruktorzy zabrali uczestników w podróż w czasie. Była nie tylko teoria, ale również i praktyka.
Zapraszamy na Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2024:
Skarżysko-Kamienna prawa miejskie ma od 100 lat. Ten okrągły jubileusz obchodzi właśnie tym roku. Tereny, które dziś zamieszkujemy my, mieszkańcy Skarżyska, były zamieszkane jednak już dużo wcześniej, przed wieloma stuleciami.
To właśnie tamte realia przybliżają nam organizatorzy Pikniku Archeologicznego PraOsada Rydno. Nazwa „Rydno” nawiązuje do miejsca nad rzeką Kamienną, gdzie przed tysiącami lat znajdowały się osady ludzkie.
I właśnie sceneria pikniku przypomina tamtą osadę. Szałasy, ziemianki, a pomiędzy nimi pierwotni ludzie. Jedni rozniecają ogień, inni przygotowują jedzenie. Jeszcze inni trudnią się wypalaniem naczyń i szyciem okryć. W powietrzu czuć dym ognisk i słychać etniczną muzykę.
Taki właśnie sceny można było zobaczyć i w tym roku. Członkowie Stowarzyszenia PraOsada Rydno sami byli wśród rekonstruktorów scen z życia dawnych ludów, ale też jak co roku zaprosili gości. Choćby takich, których znamy z YouTube.
Organizatorzy pikniku oraz ich goście nie tylko pokazują i opowiadają o pradawnych czasach. Chętnie zapraszają do części praktycznej. Uczestnicy równie chętnie próbowali rozniecać ogień, grać na dawnych instrumentach czy lepić w glinie. Odważni spróbowali też potraw przygotowywanych na ognisku.
W tym roku w roli naszych przodków sprzed tysięcy lat wystąpiło kilka osób. Prezes stowarzyszenia Tomasz Juchniewicz pokazywał między innymi, jak krzesać ogień, a Grzegorz Borys wyjaśniał tajniki wypalania naczyń.
W dawnych czasach ważną rolę odgrywały zioła i to o nich na stanowisku zielarskim opowiadała Monika Kępka. Zioła używane były choćby do przyrządzania potraw, a te przygotowywał na pikniku Artur „Forrest” Różalski.
Nieodzownymi w życiu prehistorycznych ludzi był narzędzia służące różnym celom, choćby oporządzaniu zwierząt. O nich opowiadał Daniel „Mumin” Marciniak, na co dzień przewodnik Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki Opatowskie”.
Swoje stanowisko, jak co roku, miała Pracownia Archeologiczna „Trzy Epoki”, która prowadzi Monika Bajka. Wraz ze Zbigniewem Zybałą opowiadali też o Guanczach, czyli pierwotnym ludzie Wysp Kanaryjskich.
Z kolei Justyna Żukowska i Jakub Jędrzejewski z kanału Cafe Wiedza na YouTube zaprosili na prelekcję „Podróże. W pogoni za praprzodkiem”, podczas której opowiadali o swoich doświadczeniach w odkrywaniu i poznawaniu prehistorycznego świata.
Ważnym elementem życia naszych odległych przodków była muzyka. Dźwięki sprzed setek i tysięcy lat grała Martyna Dolęga.
Nieodłącznym punktem programu pikniku Rydno są też seanse filmowe. W tym roku wyświetlone były dwa filmy Zbigniewa Kubiatowskiego – „Polska szkoła archeologii prof. Stefana Krukowskiego” i „Orońsko – kopalnia krzemienia czekoladowego sprzed kilkunastu tysięcy lat”
Chętni poszerzenia swojej wiedzy o Rydnie i prehistorycznym świecie mogli skorzystać z dość obszernej biblioteki i popatrzeć na eksponaty użyczone przez Muzeum im. Orła Białego.
Podczas pikniku kręcono sceny do filmu dokumentalnego o tajemniczym kamieniu z Kontrewersu. Trochę o tym znalezisku można przeczytać w relacji z konferencji naukowej PTH, a już wkrótce napiszemy o nim więcej w relacji z nadchodzącej konferencji w Kielcach. Wtedy też pokażemy film.
Chętnych zapraszamy na konferencję, która odbędzie się w najbliższy piątek, 22 września 2023 roku o godz. 14.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach:
Rydno to kompleks osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.
Od kilkunastu lat Stowarzyszenie PraOsada Rydno podczas pikniku archeologicznego przybliża nam tamte czasy, pokazując, jak wtedy wyglądało życie na Rydnie i w podobnych osadach naszych przodków.