Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Rondo na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Jana Pawła II nosi od teraz imię „4 czerwca 1989 roku”. To data pierwszych wolnych wyborów po okresie PRL-u.

O nadaniu nazwy zadecydowali radni miejscy na uroczystej sesji, która odbyła się właśnie z okazji 30. Rocznicy wyborów z 1989 roku. Za nadaniem rondu nazwy „4 czerwca 1989 roku” zagłosowało wszystkich dziewiętnastu obecnych na sesji radnych.

Fragment uzasadnienia uchwały:

4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. Odbyły się wtedy pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu. Były owocem obrad Okrągłego Stołu. W niedzielę, 4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura wyborów do Sejmu i Senatu.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wzięło w niej udział 62 proc. uprawnionych do głosowania. W wyborach do Senatu kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” uzyskali 92 mandaty, strona koalicyjna ani jednego. Z kolei w wyborach do Sejmu „Solidarność” zdobyła 160 ze 161 możliwych do zdobycia miejsc.

Wybory zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności”. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Rondo turbinowe na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Jana Pawła II, czyli dawnego śladu drogi krajowej nr 7 oraz drogi krajowej nr 42, zostało wybudowane na przełomie 2017 i 2018 roku i zastąpiło niebezpieczne skrzyżowanie, na którym dochodziło do wielu kolizji i wypadków.

Uroczysta sesja rady miasta to jeden z elementów Święta Wolności, czyli obchodów 30. rocznicy wyborów z 1989 roku. W niedzielę odbył się festyn, a we wtorek odbędzie się interaktywna lekcja historii.

Zobacz relację z festynu Święto Wolności:

Święto Wolności: Skarżysko bawiło się na festynie z okazji rocznicy wyborów z 1989 roku