Jan Bloch, ojciec założyciel Skarżyska, patronem placu przed dworcem PKP

1164
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Historycy wnioskowali, mieszkańcy gremialnie poparli, a radni jednogłośnie zagłosowali i plac przed dworcem kolejowym w Skarżyska-Kamiennej ma patrona. To Jan Bloch, postać raczej mało skarżyszczanom znana, ale to dzięki niemu Skarżysko mogło się rozwinąć i stać się miastem.

Zobacz relację z „chrzcin” placu im. Jana Blocha w Skarżysku-Kamiennej:

Plac Jana Blocha przed dworcem kolejowym w Skarżysku „ochrzczony”. Patron to postać bardzo ważna dla naszego miasta

W ostatnim czasie nadano patronat kilku miejscom i obiektom w Skarżysku:

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Najnowszy patronat to nadanie imienia placowi przed dworcem PKP. Stało się to 24 kwietnia 2024 roku na przedostatniej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej w kadencji 2018–24, na kilka godzin przed uroczystą sesją kończącą tę kadencję. Była to ostatnia z uchwał uchwalonych w tej kadencji. Decyzja rady została poprzedzona konsultacjami społecznymi.

Patronem placu przed dworcem został Jan Gottlieb Bloch. To człowiek wielu talentów i przedsięwzięć, które z grubsza zostały wymienione w poniżej załączonym tekście.

Jan Bloch. Zapomniany ojciec Skarżyska-Kamiennej. Czy zostanie patronem placu przed dworcem?

Jan Gottlieb Bloch pochodził z Radomia i dorobił się ogromnego majątku. Ale nie tylko bogactwo, było tym, czym mógł się poszczycić. Również jego wiedza był ogromna, co sprawiło między innymi, że był nominowany do Nagrody Nobla.

Jeszcze więcej o nim w filmie Fundacji Wczoraj dla Jutra:

Majątku dorobił się za to między innymi na inwestycjach kolejowych. I właśnie jednym z takich jego przedsięwzięć była budowa pod koniec XIX wieku Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej, czyli linii kolejowej z Dęblina do Dąbrowy Górniczej rozgałęzieniem na Bodzechów i Koluszki przebiegającej przez dzisiejsze Skarżysko.

Przeczytaj więcej o Drodze Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej:

25 stycznia 1885 – otwarcie Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Bez niej nie byłoby Skarżyska, jakie mamy

Gdy wybudowano tę linię kolejową, Skarżysko nie było jeszcze miastem. Była tu wieś Kamienna, a Skarżysko było w pobliżu – Skarżysko Kościelne. To właśnie budowa tej linii dała impuls do szybkiego rozwoju i przemiany Kamiennej w osadę, a potem w miasto. Najpierw o nazwie Kamienna, a w 1928 przemianowanego na Skarżysko-Kamienną.

I właśnie dlatego Jan Bloch śmiało może być nazywany ojcem bądź ojcem założycielem Skarżyska-Kamiennej, a nasze miasto – Miastem Kolejarzy. Gdyby linia kolejowa, zwana w skrócie DŻID, nie pobiegła tędy, dziś nasze miasto wyglądałoby inaczej. A może nawet nie byłoby miasta…

Jan Bloch; fot. domen publiczna/Wikipedia Autorstwa http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/docmetadata?id=55665Biesiada Literacka. T. 53, 1902 nr 3 s. 55, Domena publiczna, Link

Historycy, na czele z Marcinem Medyńskim, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Skarżysku-Kamiennej nie ukrywają radości z decyzji radnych. Również z dużego zaangażowania mieszkańców, którzy zabrali głos w konsultacjach społecznych. Takich osób było ponad sto!

Marcin Medyński napisał na Facebooku:

Szanowni Państwo,
z dumą i radością informuję, że w dniu dzisiejszym – na swej ostatniej roboczej sesji w tej kadencji – Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej podjęła uchwałę o nadaniu bezimiennemu dotychczas placowi przed dworcem PKP imienia Jana Blocha. W ten sposób upamiętniono „stwórcę” naszego miasta.
Uchwałę podjęto jednogłośnie. Jej podjęcie poprzedziły konsultacje społeczne, w których udział wzięło (poprzez złożenie ankiety) 114 mieszkańców Skarżyska-Kamiennej; tylko jedna osoba była przeciw.
Inicjatorem upamiętnienia Jana Blocha i motorem akcji propagandowo-edukacyjnej było Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej.
Serdecznie dziękujemy za pomoc i życzliwość wszystkim osobom i podmiotom, które nam pomagały w realizacji tego projektu (osób było wiele i nie sposób wymienić wszystkich; z podmiotów wspomnę dwa: ProSkarżysko i Fundacja Wczoraj dla Jutra.
Mamy to!
Według mojej wiedzy jest to (po łódzkim) drugie w Polsce upamiętnienie Jana Blocha w nazewnictwie przestrzeni publicznej.
Marcin Medyński

Marcin Medyński ma nadzieję, że na placu im. Jana Blocha znajdzie się jeszcze miejsce na informację o patronacie oraz dodatkowo informację o Janie Blochu, aby jeszcze więcej skarżyszczan poznało tego prężnego finansistę, który odegrał tak znaczącą rolę w rozwoju naszej małej ojczyzny.

Plac przed dworcem po przebudowie został uroczyście oddany do użytku 22 kwietnia 2012 roku. Wcześniej jego znaczną część zajmował zbiornik przeciwpożarowy. Wyburzono też część budynków kolejowych oraz zlikwidowano obiekty handlowe i usługowe. Tego samego dnia odsłonięto też parowóz Pt47 „Petucha”.

Kilka lat temu prywatny inwestor wyremontował budynek, w którym teraz znajduje się przychodnia zdrowia Alfa. Wreszcie remont przeszedł też dworzec PKP wraz z peronami, a kładkę zastąpił tunel. Po drugiej stronie torów też powstał parking, a gdy tam zbudowano rondo, koło niego również stanęła lokomotywa.

Stoi na rondzie lokomotywa… To prezent od Wtórpolu na jubileusz Powiatu Skarżyskiego

Teren wokół dworca i placu Jana Blocha będzie piękniał nadal. Skarżyska firma deweloperska Termovid nabyła budynek pod adresem Niepodległości 82, wyremontuje go i będzie to obiekt o nazwie Stacja Niepodległości 82.

Stacja Niepodległości 82: Zniszczony kolejowy budynek w Skarżysku przejdzie metamorfozę. Inwestor zapowiada architektoniczną perełkę

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to