Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023 zakończona. Znamy wyniki Skarżyska i skarżyszczan

1168
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Rowerowa Stolica Polski na rok 2023 wybrana! Nie zostało nią, niestety, Skarżysko-Kamienna, ale ponownie osiągnęliśmy całkiem przyzwoity wynik.

To już czwarty raz, kiedy Skarżysko dołączyło do wymyślonej w Bydgoszczy akcji Rowerowa Stolica Polski. W tym roku cele były dwa – poprawić wynik z zeszłego roku oraz wykręcić wspólnie 100 tysięcy kilometrów na 100-lecie otrzymania praw miejskich przez Skarżysko.

Niestety, żadnego z tych celów osiągnąć się nie udało, ale było blisko. Dużo ważniejsze jest jednak, że całkiem spora grupa, bo blisko 300 mieszkańców Skarżyska, skarżyszczan mieszkających w innych miejscach na świecie, a także mieszkańców sąsiednich miast dobrze się bawiła, kręcąc kilometry i robiąc przy tym dobrą robotę dla własnego zdrowia.

W rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023, która trwała przez cały czerwiec, Skarżysko zajęło 15. miejsce. Wygrała Biała Podlaska.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski

Wyniki Skarżyska w poszczególnych latach:

 • 2023 – 15. miejsce
 • 2022 – 13.
 • 2021 – 19.
 • 2020 – 11.

Dla Skarżyska wykręciliśmy w 2023 roku wspólnie 89 tysięcy kilometrów. Jeździło blisko 300 osób. Największy wkład w tę liczbę mieli:

Wśród kobiet:

 1. Renata Bastrzyk – 1900 km
 2. Izabela Jabłońska – 1452 km
 3. Karolina Lisowska – 1008 km

Wśród mężczyzn:

 1. Sebastian Walczyński – 3544 km
 2. Cezary Podlewski – 2906 km
 3. Paweł Nowak – 2559 km

W tej edycji skarżyszczanie utworzyli kilkanaście grup, w których rywalizowali między sobą, ale wspólnie zbierali kilometry na konto naszego miasta. Tu prym wiodły szkoły – SP 4, SP 5, SP 8, SP 9, SP 13 oraz Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, ale swoje grupy miało Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów, a także ekipa marketu budowalnego Castorama.

Zbierać kilometry można było indywidualnie lub w dowolnym gronie osób, ale lokalny koordynator rywalizacji Zbigniew Biber przygotował też kilka jazd zorganizowanych. Na początek była nocna jazda, potem wycieczka z ogniskiem na mecie, a także Rowerowe Środy w międzyczasie. Kilometry zbierano również podczas Skarżyskiego Rajdu Rowerowego 2023.

W ostatnich dniach rywalizacji kilometry można też było wykręcać na rowerach miejskich, które stanęły w Skarżysku pod koniec czerwca 2023 roku.

Rywalizację o Puchar Rowerowej stolicy Polski w tym roku wsparli: Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, a także firmy i instytucje – Max Office, Pizzeria Crazy Pepe, sklep rowerowy Kamaro, salon rowerowy Lider, Akademia Holistyczna i Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku.

Wręczenie nagród najlepszym odbędzie się w piątek 14 lipca 2023 roku o godz. 16.00 w hali sportowej MCSiR w Skarżysku.

Rywalizację o Puchar rowerowej Stolicy Polski wymyślono w Bydgoszczy. Odbyło się już pięć edycji. W pierwszych trzech wygrała Nowa Sól, a w dwóch kolejnych Biała Podlaska. Uczestnicy podczas jazdy na rowerze zbierają kilometry w aplikacji Aktywne Miasta, które są przeliczane potem na punkty z uwzględnieniem liczby mieszkańców danego miasta.