Skarżyski Rajd Rowerowy 2023: Wiosenne pedałowanie szutrami, asfaltem… i tropami wilków

1617
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wiosna to tradycyjna pora na pedałowanie ze Skarżyskim Towarzystwem Cyklistów. Tegoroczny Skarżyski Rajd Rowerowy odbył się po raz 24. Były trasy różnego rodzaju, a jedna wyjątkowa.

Zapraszamy na Skarżyski Rajd Rowerowy 2024:

Skarżyski Rajd Rowerowy 2024: Skarżyskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na ciekawe i różnorodne trasy

Skarżyski Rajd Rowerowy to już wieloletnia wiosenna tradycja w Skarżysku-Kamiennej. Choć nie tylko skarżyszczanie biorą w nim udział. Popularnością cieszy się wśród mieszańców bliższych i dalszych miejscowości.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Tegoroczna edycja nosiła numer 24. Dopiero co obchodzony był jubileusz 20-lecia, a tu już niedługo pora na srebrny jubileusz.

Tymczasem tegoroczny rajd znów odbył się przy ładnej pogodzie. Zaczął się tradycyjnie przy hali Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, a zakończył nad zalewem Rejów.

Na starcie na uczestników czekały pamiątkowe medale i koszulki, a na mecie poczęstunek oraz konkursy z nagrodami.

Różne jednak były trasy, jakimi można było dotrzeć ze startu do mety. Skarżyscy cykliści przygotowali je bardzo różne – od krótkich idealnych dla rodzin z  dziećmi po długie dla prawdziwych pasjonatów pedałowania. Trasy prowadziły też oczywiście różnymi nawierzchniami – drogami asfaltowymi, oraz leśnymi szutrami i ścieżkami.

Jedna trasa był inna od pozostałych. Została nazwana Trasą Tropami Świętokrzyskich Wilków i biegła przez Puszczę Świętokrzyską. Te tereny zamieszkuje sporo wilków, o których można przeczytać między innymi poniżej. Opowiadał o nich profesor Roman Gula, który jest nie tylko miłośnikiem wilków i ich badaczem, ale też członkiem STC i zapalonym cyklistą. Wraz z fundacją Save Wildlife Conservation Fund zajmuje się badaniem wilków oraz ich ochroną, a także prowadzi takie właśnie wykłady o tych ciekawych zwierzętach.

Geralt, Scyzor, Bartek i inni – czy należy bać się wilków?

Uczestnicy rajdu raczej na pewno wilków po drodze nie spotkali, bo te, wbrew powszechnym poglądom, jak można przeczytać w powyższym tekście, ludzi unikają.

A część naszych wilków już wyemigrowała ze Świętokrzyskiego. Nie tylko w Polskę, ale i poza granice kraju. Dla przykładu wilk Gagat zadomowił się w Czechach, gdzie doczekał się już potomstwa.

Spod Skarżyska pod czeską Pragę. Wilk Gagat kontynuuje poszukiwanie nowego miejsca do życia

Przejechane kilometry uczestnicy rajdu mogli dodać na konto swoje i Skarżyska w rywalizacji Rowerowa Stolica Polski, która się właśnie rozpoczęła i potrwa przez cały czerwiec. Nasze miasto po raz kolejny zgłosiło się do tej rywalizacji.

Tutaj najważniejsze informacje o rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023:

Rusza Rowerowa Stolica Polski 2023. Skarżysko znów rywalizuje!

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to