Fenomen na skalę światową w Skarżysku. Ryszard Rosiński zilustrował tarota, a my możemy to podziwiać

1743
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wystawa obrazów Ryszarda Rosińskiego ilustrujących talię kart tarota w Miejskim Centrum Kultury rozpoczęła się wernisażem. Uczestnicy podziwiali kunszt artysty malarza ze Skarżyska-Kamiennej, a Piotr Gibaszewski, pomysłodawca zilustrowania tarota, pokusił się o określenie rezultatu „fenomenem na skalę światową”.

Ryszard Rosiński znawcom i miłośnikom sztuki znany jest bodajże przede wszystkim z surrealistycznych dzieł. W ten styl wpisuje się też seria obrazów ilustrujących karty tarota. Wystawa pt. „Tarot” została otwarta 18 listopada 2023 roku wernisażem w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Ryszard Rosiński

Uczestnicy wernisażu po raz kolejny mieli okazję przekonać się o kunszcie naszego artysty. Pomysłodawcą zilustrowania tarota jest specjalista w tej tematyce – Piotr Gibaszewski. Ryszard Rosiński przystał na pomysł i teraz w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku możemy podziwiać.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Piotr Gibaszewski takimi słowami zwrócił się do uczestników wernisażu:

Niezwykła symbolika tarota, łącząca w sobie całą wiedzę ludzkości, pojawia się często w kulturze, w sztuce, w magii. W czasie naszych długich rozmów z Ryszardem na temat symboliki kart tarota nie musiałem wiele wyjaśniać i pomagać. Złapał to w lot. To chyba dlatego, że artyści tarota zawsze czują. Widać to u wielu z nich. Ryszard poczuł to wszystko, a nawet poszedł dalej, niż wydawało się to możliwe. Zrozumiał nawet to, czego nie da się wyjaśnić. Zajmuje się tarotem już trzydzieści kilka lat, ale tak niezwykłej, tak wyjątkowej i tak fascynującej talii jeszcze nie widziałem. A widziałem ich tysiące. Wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z fenomenem na skalę światową. Piotr Gibaszewski

Oto część ilustracji tarota w formie cyfrowej. Więcej w galerii poniżej, a wszystkie można obejrzeć na wystawie:

Z ramienia władz miasta artyście gratulował z kolei zastępca prezydenta Krzysztof Myszka. Zrobiła tak również Grażyna Majewska, dyrektorka MCK. Podobnie uczynił Bogusław Ciok, również samorządowiec, a obecnie dyrektor Powiatowego Urzędowego Pracy, który przytaczał anegdoty z młodości spędzone na jednym podwórku z Ryszardem Rosińskim.

Ryszard Rosiński, znany ze swojej skromności, na temat swoich dzieł nie chciał się rozwodzić. Jak powiedział, „od gadania woli machanie pędzelkiem”. Jego obrazy mówią zresztą same za siebie. Dodał jedynie, ilustrowanie tarota to proces, który jeszcze trwa i w tej serie przybędzie jeszcze obrazów.

 

Do Skarżyska specjalnie z okazji wernisażu przyjechał Mariusz Lachowicz, koordynator Międzyregionalnego Programu „Derby artystyczne” stworzonego w ramach projektu społecznego „Integracja sztuki”. Program ma na celu upowszechnianie malarstwa i grafiki, a Ryszard Rosiński jest jednym z artystów biorących w nim udział.

Po wernisażu odbył się koncert grupy Boanerges. Muzyka zespołu niosła równie intensywny przekaz, co obrazy Ryszarda Rosińskiego, zarówno pod względem tekstowym, jak i muzycznym.

Grupa Boanerges występuje w składzie: Tomasz Juchniewicz, Monika Majewska, Łukasz Janikowski, Jan Herman oraz, nieobecny akurat tym razem, Radosław Herman.

 

Wystawa „Tarot” Ryszarda Rosińskiego będzie czynna do 30 grudnia 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Słowackiego 25. Wstęp jest wolny.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to