REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W lesie powyżej osiedla Place, w okolicach siedziby Nadleśnictwa Skarżysko, powstała trasa będąca połączeniem drogi różańcowej i ścieżki historyczno-przyrodniczo-edukacyjnej. Jest już gotowa.

Droga różańcowa i ścieżka historyczno-przyrodniczo-edukacyjna to wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Skarżysko Lasów Państwowych, które je ufundowało, oraz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

Ścieżka ma niecałe 2 kilometry długości. Zaczyna się przy skrzyżowaniu ulic Gajowej i Grottgera, a kończy przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Szpitalnej. Biegnie łukiem przez las za siedzibą Nadleśnictwa Skarżysko.

Mapa ścieżki i drogi różańcowej w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Na ścieżce znajdują się ławki, gdzie można odpocząć, a mniej więcej w połowie znajduje się główne miejsce odpoczynku, gdzie są stoły i kilka tablic informacyjnych. Po drodze znajdują się też kosze na śmieci, a drogę wyznaczają tabliczki.

Główny punkt ścieżki z miejscem na odpoczynek oraz na poznanie bogactwa lasów Nadleśnictwa Skarżysko

Droga różańcowa z obelisków

Droga różańcowa to 20 kamiennych obelisków z wyrzeźbionymi na nich płaskorzeźbami przedstawiającymi tajemnice różańca – wydarzenia z życia, męki i chwały Jezusa Chrystusa i Maryi. Droga Różańcowa upamiętnia 15. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w skarżyskim sanktuarium oraz 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II.

Piękno lasów Nadleśnictwa Skarżysko

Spacer ścieżką jest okazją do zapoznania się z walorami przyrodniczymi lasów należących do Nadleśnictwa Skarżysko. Na tablicach znajdują się informacje o rezerwatach przyrody Skarżysko, Majdów i Ciechostowice, pomnikach przyrody oraz lokalnej florze i faunie. Dowiemy się z nich, że gatunkiem drzewa charakterystycznym dla nadleśnictwa jest jodła, ale jest coraz więcej cisów, a to dzięki programowi ochrony i restytucji cisa prowadzonemu przez Nadleśnictwo Skarżysko.

O bogactwie przyrody nie tylko poczytamy na tablicach. Napotkamy je też po drodze – warto patrzeć pod nogi

Lasy skarżyskie nasiąknięte krwią

Lasy Skarżyska-Kamiennej i okolic to też niestety miejsca, gdzie rozgrywały się tragedie czasów II wojny światowej czy powstań. O tym również dowiemy się z tablic informacyjnych. Jedna z nich opisuje Wojenny Cmentarz Partyzancki Żołnierzy Armii Krajowej znajdujący się na Skarbowej Górze.

W dwóch miejscach warto, a nawet trzeba zboczyć ze ścieżki, i odwiedzić symboliczne groby nieznanych z nazwiska żołnierzy polskich, którzy zginęli z rąk hitlerowców. Do grobów prowadzą drogowskazy, więc nie sposób tam nie trafić.

Warto zboczyć kilkanaście metrów ze ścieżki o odwiedzić mogiły polskich żołnierzy. Prowadzą do nich tabliczki

Ponad 100 lat Nadleśnictwa Skarżysko

W 2019 roku Nadleśnictwo Skarżysko obchodziło 100-lecie istnienia. W 1919 roku z dawnego Leśnictwa Szydłowiec wydzielano Nadleśnictwo Państwowe Skarżysko. Obecny kształt otrzymało ono w 1984 roku.

Kazimierz Szafer – leśnik, patriota i fotograf

Kazimierz Szafer to postać nierozerwalnie związana z Nadleśnictwem Skarżysko. Po przybyciu w nasze strony pracował on w Leśnictwach Rataje i Pleśniówka. Po wybuchu wojny włączył się w działania partyzanckie, wstępując do AK. Miał pseudonim „Grzyb”. W leśniczówce Pleśniówka trzymano broń i żywność dla partyzantów, co poskutkowało aresztowaniem Kazimierza Szafera. Został osadzony najpierw w obozie Gross-Rosen, a potem Hersbruck, gdzie zmarł w marcu 1945 roku.

Pasją Kazimierza Szafera była fotografia. Zostawił po sobie wiele zdjęć, które dokumentują piękno naszych lasów i działalność leśników w jego czasach. Kilka tych zdjęć obejrzymy na jednej z tablic informacyjnych na ścieżce.

Wybierając się na ścieżkę i drogę różańcową warto zabrać ze sobą wygodne obuwie. Osobom starszym polecamy coś do podparcia się. W paru miejscach ścieżka jest nieco rozjeżdżona. Po opadach deszczu trzeba się liczyć z tym, że po drodze napotkamy kałuże.

Wybierając się na ścieżkę, warto być przygotowanym na trudne warunki, zwłaszcza po opadach deszczu

Uroczyste otwarcie ścieżki oraz drogi różańcowej odbędzie się 2 lipca 2020 roku w i będzie częścią obchodów 15. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Poświęcenia drogi różańcowej dokona biskup Henryk Tomasik. Poświęcenie odbędzie się o godz. 16.00.