Już można czytać drugi tom Skarżyskiego Słownika Biograficznego. To kolejna porcja biogramów skarżyszczan i ludzi związanych ze Skarżyskiem-Kamienną i najbliższymi okolicami. Wkrótce odbędzie się spotkanie promocyjne.
Pierwszy tom Skarżyskiego Słownika Biograficznego został wydany w 2008 roku przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna. Minione kilkanaście lat sprawiło, że przybyło biogramów oraz informacji o ludziach związanych z naszym miastem.
Przy drugim tomie PTH współpracowało z fundacją „Wczoraj dla jutra” i w efekcie mamy już do dyspozycji drugi tom słownika pt. „Skarżyski Słownik Biograficzny. Tom 2. Miasto i powiat”. Zanim trafi do rąk miłośników historii w wersji papierowej, można go już czytać w wersji cyfrowej na naszym portalu:
Skarżyscy historycy tak przybliżają kulisy powstania drugiego tomu tak potrzebnej książki historycznej:
I tak dzięki przeczytaniu słownika poznamy bliżej znane nam już pewnie osoby zapisane na kartach naszej lokalnej historii, ale na wiele nazwisk natkniemy się zapewne po raz pierwszy.
I wtedy okaże się, że ze Skarżyska pochodzą lub mają z naszym miastem związek osoby bardzo znane i uznane. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
I tak, przeglądając strony słownika, poznamy bliżej między innymi takie osoby jak:
- małżeństwo Jadwiga i Wacław Demelowie – zasłużeni dla rodzącego się Skarżyska
- Mieczysław Filipowski – patron lodowiska w Skarżysku, lwowiak z urodzenia, sportowiec i propagator sportu, nie tylko hokeja
- Edward Kozłowski – utalentowany chemik, który opracował liczne patenty, najpierw właściciel własnej fabryki, potem pracownik Benzylu
- Wacław Graba-Łęcki (właściwie Rettinger) – od 1935 do wybuchu II wojny światowej wiceprezydent Warszawy, zastępca Stefana Starzyńskiego
- Romuald Marczyński – informatyk, pracował przy konstruowaniu pierwszych polskich maszyn, które dziś zwiemy komputerami; to on wprowadził do języka polskiego słowo „informatyka”
- Zbigniew Skowroński – aktor, wystąpił między innymi w serialu „Czterdziestolatek” i filmie „Poszukiwany, poszukiwana”
- Władysław Stopiński – westerplatczyk
- Jerzy Sykulski i Kazimierz Józef Sykulski – kolejni wybitnie przedstawiciele rodu Sykulskich, z którego pochodził również ks. Jerzy Sykulski
- Wacław Cegiełka – burmistrz Skarżyska w czasie II wojny światowej
- Ludwik Broel-Plater – przemysłowiec z Bliżyna
W drugim tomie słownika znalazły się też biogramy znanych skarżyszczan, którzy od momentu wydania pierwszego tomu opuścili nas. Zmarli skarżyszczanie, których sylwetki i dorobek zostały przybliżone w drugim tomie, to między innymi: żołnierz AK i samorządowiec Henryk Czech, regionalista Jerzy Krauze, jazzman Andrzej Marchewka, lekarz Michał Okła czy trener sportowy i nauczyciel Krzysztof Woliński.
Autorzy słownika sięgnęli też głębiej w przeszłość. W efekcie poznamy też czołowe nazwiska rodów szlacheckich i magnackich, do których należały niegdyś nasze tereny – Radziwiłłów, Chlewickich i Szydłowieckich.
Spotkanie promujące drugi tom Skarżyskiego Słownika Biograficznego odbędzie się w sobotę 26 marca 2022 roku o godz. 16.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Słowackiego 25. Wstęp jest wolny.
Zapraszamy!